aktualności
wszystko co jest umieszczane na stronie w różnych kategoriach
On nas wyprowadzi.
Krążymy wokół spraw, nie mogąc znaleźć rozwiązania, albo co najgorsze, zamknięci jesteśmy w pieczarze bez możliwości powrotu do życia. On wkracza w naszą codzienność ze słowami: „wyjdź na zewnątrz”, wskazując nam drogę wyjścia z trudnych sytuacji.
czytaj dalejI Niedziela Wielkiego Postu – B – Mk 1,12-15
Pustynia – to nie tylko miejsce, ale i stan, punkt który powinien być obecny w naszej codzienności. Od doświadczenia pustyni można oczekiwać różnych owoców. Może codzienne wyjście na pustynie sprawi, że Duch zacznie tobą prowadzić.
czytaj dalejVI Niedziela zwykła – Mk 1,40-45
Może w kontekście tego fragmentu zastanawiałeś się nad sobą, nad wykluczeniem z jakiegoś powodu twojej osoby. Może to też trzeba zobaczyć, ale warto też zobaczyć, z jakiego powodu ja wykluczam innych.
czytaj dalejZa dużo kamieni.
„Kamień” jest tylko przykrywką i to dosłownie i w przenośni. Zamiast zmierzyć się z różnymi sytuacjami, wolimy je przykryć, zamknąć w niedostępnym miejscu, zapomnieć przynajmniej na jakiś czas. Wokół nas coraz częściej możemy spotkać różne pieczary z ogromnymi kamieniami.
czytaj dalejV Niedziela zwykła – Mk 1,29-39
Dlaczego Go szukają? Z naszej perspektywy możemy wysnuć różne powody. Może dlatego tylko poszli, bo widzieli jak uzdrawia? Może zrozumieli, że On może być jedynym ich ratunkiem? Może w Niego uwierzyli?
czytaj dalejrozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić – II/21
rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić – II/21
czytaj dalejTrup w szafie, a może na strychu?
Każdy z nas ma taką „pieczarę, na której spoczywa kamień. Możesz być zdziwiony tym, od jak dawna ją stwarzasz w swoim życiu i jak często ją mimo wszystko używasz, choć może nie do końca świadomie.
czytaj dalejIV Niedziela zwykła – Mk 1,21-28
Chcielibyśmy żyć w takim świecie, w którym właściwe słowa mają moc i rodzą właściwe postawy, a nie zniewalają nas i rodzą niechęć, czy nienawiść lub inne zło.
czytaj dalejIII Niedziela zwykła – Mk 1,14-20
Nawrócenie nie jest prostym wydarzeniem w naszym życiu. Trudno nam jest zmienić sposób myślenia, porzucić dawne przyzwyczajenia i zacząć działać w inny sposób. To nie kwestia tylko ludzkie myślenia, w tym wszystkim musi zadziałać Bóg.
czytaj dalejO czym chcesz mówić?
Czy odkrywając cokolwiek w swoim życiu, albo znajdując jakiś sposób działania, masz w sobie pragnienie podzielenia się swoimi rezultatami z innymi osobami? Czy z niewiadomych powodów, wolisz to jednak zostawić tylko dla siebie?
czytaj dalejRefleksyjne działanie.
Czy czujesz, że ktoś lub coś narzuca ci to, co masz robić, w jaki sposób masz myśleć? Czy istnieją jakieś uwarunkowania, które wpływają na twój sposób działania? Warto zastanowić się, ile spraw, to moja osobista decyzja, a ile to wynik jakiegoś działania. Myśl i działaj, nie tylko z sercem, ale i też z rozumem.
czytaj dalejChrzest Pański -B- Mk 1,6b-11
Chrzest to nasze narodzenie. Wynurzając się z wody otrzymujemy niezwykłe dary, pełne nadziei. Nasze odkrywanie chrztu, to odkrywanie tej nadziei i promieniowanie nią w naszej codzienności.
czytaj dalejWłaściwie się przygotuj
„Czas do rozporządzenia” – niby czujemy, co może oznaczać to określenie, ale jak to wygląda tak praktycznie? Co towarzyszy nam bezpośrednio przed działaniem? Czy są jakieś szczególne myśli lub jakieś przygotowania, które poprzedzają nasze działanie?
czytaj dalejTwój czas na…
Czym dla ciebie osobiście jest czas. Czy odkrywasz jego wartość i znaczenie? Każdy dzień twojego życia to dar – szansa, czas działania. Chrystus daje ci czas do rozporządzenia… W jaki sposób chcesz wykorzystać swój czas?
czytaj dalej12 koszy, jak 12 lekcji.
Symbolika, z którą stykamy się w Biblii, nie jest przypadkowa. I choć na pierwszy rzut oka, nam, współczesnym nic nie mówi, to zgłębiając się w treść symboli, możemy dotrzeć do pięknych wiadomości i przekuć je w niezwykłe doświadczenia.
czytaj dalejIV Niedziela Adwentu – B – Łk 1,26-38
Moja zwykła codzienność, może być miejscem głębokich spotkań z Bogiem. On pragnie być blisko nas i całkowicie dla nas.
czytaj dalejOdkryć i docenić to, co „małe”.
Łatwo przeskakujemy pomiędzy zadaniami w naszej codzienności. Nie stanowi to dla nas większego niekiedy problemu. Są jednak takie sytuacje, którym nie przypisujemy wielkiej wartości, a pozostają w naszych myślach, sercu, mimo wszystko, stale o sobie przypominając.
czytaj dalejIII Niedziela Adwentu – B – J 1,6-8.19-28
Potrzebujemy stanowczego głosu Jana, by móc przyjąć do swojego serca to właściwe Słowo – Jezusa, by dotarło do nas to budujące Słowo.
czytaj dalejCodzienne zbieranie ułomków.
Umyślnie, na tytułowym zdjęciu, jaki filmiku wprowadzającym, zestawiłem ze sobą symboliczny kosz z zeszytami, które mogą pełnić współcześnie podobną funkcję. Jesteśmy z natury zbieraczami. Musimy w sobie tę zdolność rozwijać.
czytaj dalejII Niedziela Adwentu – B – Mk 1,1-8
Adwent to na dobrą sprawę „początek” przygody, którą powtarzamy od wielu lat. Jednak mam szansę, by w inny sposób przejść drogą, którą przygotował nam Jan.
czytaj dalejBoża hojność
W Chrystusie może nas zafascynować bardzo wiele, różnych spraw. Zastanów się, czy masz w sobie głód – pragniesz Boga w swoim życiu? Może przeżywamy to w różny sposób, ale każdy z nas powinien zadać sobie to pytanie. Kolejna scena, kolejna przygoda ze Słowem przed nami.
czytaj dalejZebrali 12 koszów ułomków – XII/20
temat grudnia – Nasze życie dostarcza wielu doświadczeń, które mogą nam służyć w przyszłości. NADMIAR to cecha Boga… Jak nie zmarnować tego co mamy i co nam zostaje wraz ze zdobytym dobrem, przeżytymi doświadczeniami? Jak umiejętnie wykorzystywać zdobyte owoce? artykuły: Boża hojność Codzienne zbieranie ułomków. Odkryć i docenić to, co „małe”. 12 koszy, 12 lekcji projekty: Adwent – TU i TERAZ dać Boga innym... czytaj dalejŚlady spotkania.
Każdy z nas ma na pewno różne wspomnienia spotkań, różnych osób, których kontekst czy to pozytywny, czy negatywny, jest dla nas na tyle ważny, że pamiętamy o nich nawet bardzo wiele lat. Bardzo często ważne osoby, spotkania, pozostawiają na nas jakiś swój ślad – niezatarte znamię.
czytaj dalejI Niedziela Adwentu – B – Mk 13,33-37
łac. Adventus – oznacza nadchodzi. Czy wiem Kogo mam się podziewać, po co On przychodzi i w jaki sposób mam się przygotować?
czytaj dalej34 Niedziela – Mt 25,31-46
„Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnie uczyniliście”.
czytaj dalejGdzie twoja studnia?
Nosimy w sobie różne pytania, często bardzo głębokie i trudne. Chcielibyśmy otrzymać jasną i konkretną odpowiedź. Dlatego kuszą nas proste i niewymagające odpowiedzi. Jezus rozmawia w taki sposób, że prowadzi nas do naszego wnętrza, do prawdziwego spotkania z Bogiem. Bądź jak Samarytanka — porozmawiaj z Bogiem.
czytaj dalejTrzeba zburzyć obraz
Rutyna, przyzwyczajenia, są często zgubne i prowadzą nas w niewłaściwą stronę. Gdy coś się zburzy, uświadamia nam to niekiedy, że musimy w końcu dokonać zmian w swoim życiu. Nie jest to łatwe, choć wiemy, że jest to konieczne. Może właśnie nadszedł czas na to, byśmy sami zburzyli jakiś mit, zburzyli jakiś obraz.
czytaj dalej33 Niedziela zwykła – Mt 25,14-30
Patrząc na swoją codzienność, która jest wyjątkowym i najbardziej widocznym moim talentem, zastanawiam się ile jest okazji przeze mnie wykorzystanych, a ile zmarnowanych, z powodu mego złego podejścia.
czytaj dalejTo spotkanie nie powinno się udać.
Każdy z nas ma różne pragnienia, ale zastanawiam się, czy w naszych sercach odnajdujemy również pragnienie Boga, pragnienie spotkania się z Nim i pragnienie życia Jego wolą.
czytaj dalejGdzie się narodzić?
Chrystus powołuje nas w taki sposób, w jaki sobie nawet byśmy niekiedy nie wyobrażali. Oczekujemy Go w wielkich sprawach, a On przychodzi w potocznej codzienności. Liczę, że przyłączy się do mojej ciszy, a On przeszywa ją głośnym krzykiem jakiejś sprawy.
czytaj dalejWynurzeni z ciemności…
Ciemność ma symbolicznie negatywne znaczenie. My jednak jesteśmy ludźmi światła, a nie ciemności. Czy jako chrześcijanin, mam szczególną moc, która umożliwia mi pokonywanie ciemności?
czytaj dalejGdybyśmy mogli cofnąć się w czasie.
Lubię nietypowe pomysły, które rodzą niekiedy bardzo ciekawe wnioski i ważne refleksje. Poprosiłem uczniów, by napisali mi, co by zrobili, gdyby cofnęli się w czasie, do dnia swoich urodzin i mogli urodzić się jeszcze raz.
czytaj dalejZmiana zaczyna się w…
W jaki sposób ma dokonać się przekształcenie naszej osoby, naszego działania? Gdzie szukać źródła, które pomoże nam, narodzić się powtórnie? Czy w Maryi znajdziemy odpowiedzi, na powyższe pytania?
czytaj dalej„Narodzić się powtórnie” – czyli nowy początek, nowy start.
Sytuacje, które mają miejsce w naszym życiu, powodują niekiedy nasz wycofanie, rezygnację z jakichś spraw. Trudno jest nam niekiedy do czegoś wrócić albo ogólnie zacząć coś nowego. Powinniśmy się starać i podejmować „nowe początki” nie jeden raz w naszej codzienności?
czytaj dalejZdrowy dystans i nie tylko…
Do właściwego funkcjonowania naszej codzienności, przyda nam się kilka narzędzi. Jednym z nich może być „zdrowy dystans”. Jednak to nie jedyne narzędzie, którym możemy się posłużyć w komponowaniu naszej codzienności.
czytaj dalejPrzeżywaj bardziej, czyli…
Zmieniając swoje życie, bardzo często mylimy o wprowadzeniu nowych czynników do naszej codzienności. Gdy myślimy o ciekawym życiu, może wydawać nam się, że w naszej codzienności musi być wiele atrakcyjnych elementów. Odnaleźć swoje tempo życia może ten, kto właściwie przeżywać będzie swoją codzienność.
czytaj dalejMocna siódemka
Realizując we właściwym tempie swoje życie, bardzo szybko orientujemy się, jakie elementy są mocne i dopasowane do naszej codzienności, a jakie powinny być wykluczone z naszego życia. Odkryjmy jakie życie dał nam Bóg i do czego nas powołał — dając nam „mocną siódemkę”.
czytaj dalejSkomponuj swoją codzienność.
Zdecydowana większość powraca do normalności. Nowe perspektywy i obowiązki, pewnie postawią nas przed nową codziennością, której będziemy musieli się na początku trochę nauczyć, zrozumieć i przyzwyczaić. Być może będziecie musieli odkryć na nowo swoje tempo życia i skomponować swoje życie.
czytaj dalejodkryj swoje tempo – IX/20
temat miesiąca – wrzesień 2020 – „Odkryj swoje tempo”. Wprowadzenie do tematu – film i wszystkie opublikowane artykuły w ciągu miesiąca.
czytaj dalejWycinki
Życie podzielone jest nie tylko na minuty przeżywane przez nas każdego dnia, lecz również na różne sytuacje, doświadczenia, przeżycia, problemy i radości, chwile, w których zdobywamy wiedzę, porażki i sukcesy. Czy są wycinki, które ciebie szczególnie pobudzają do twórczego życia?
czytaj dalejTwórcze historie ludzi.
Każdy z nas posiada w sobie coś niewyobrażalnego. To, kim jesteśmy to fundamentalna sprawa. Są wśród nas tacy ludzie, którzy chcą opowiadać jakieś historie ze swojego życia, które pobudzą inne osoby do twórczego działania. Co ty byś mógł-mogła innym opowiedzieć?
czytaj dalejWyjść od wartości, czy wpaść w koleiny.
Nazywanie czegoś po imieniu można uznać za oswojenie czegoś? Czy wartości to jakaś oswojona rzeczywistość, czy realny punkt, od którego twórczo można rozpocząć jakąś podróż? Czy decyzja zależy od nas, czy decydują inne czynniki?
czytaj dalejCzarne lub białe – wszystko może być twórcze?
Wiele twórczych pomysłów pojawia się w związku z sytuacjami, w których czegoś brakuje. Bycie twórczym – to zaradzanie różnym sprawom. Czy i w naszym życiu, to co trudne może być faktycznie twórcze?
czytaj dalejŁap pomysły – kropla drąży skałę.
Pomysły nie muszą rodzić się tylko wobec przyszłych zadań, nasza twórczość może być też odpowiedzią na to, co się dzieje wokół nas, na sprawy, które są już obecne w naszej codzienności.
czytaj dalejMały twórca.
Każdy z nas ma w sobie coś pięknego, czym żyjmy i się inspirujemy w tworzeniu nowych rzeczy, ale twórczy są również ludzie, jak i też sytuacje wokół nas. Jest w tobie coś twórczego?
czytaj dalejbądź twórczy – VII-VIII/2020
I w tobie, i wokół ciebie jest wiele twórczych elementów. Zacznij je lepiej wykorzystywać.
czytaj dalejRozwój, ale po katolicku.
Popularne są różnego rodzaju techniki, metody i prądy rozwojowe. Wykorzystywanie ich we właściwy sposób, może faktycznie nam pomóc. Jeśli działanie będzie niewłaściwe, możemy stracić zbyt wiele.
czytaj dalejJak budujesz swój dom?
Oczywiste jest to, że chcemy trwałości w naszym życiu tego, co dobre. Jak zatem budować swoją codzienność? Jak poradzić sobie wówczas, gdy nasza konstrukcja się rozsypuje?
czytaj dalejBądź otwarty
Już wielokrotnie przekonywałem się o tym, że świat wokół mnie jest bardzo fascynujący i wciąż mnie czymś pozytywnie zaskakuje. Wciąż się czegoś dowiaduję, czegoś uczę, coś mnie buduje. Trzeba jednak mądrze otwierać swoje serce, na właściwe rzeczy.
czytaj dalejMali bohaterowie – zbudowany.
Jest wiele spraw w naszym życiu, które warto wykorzystać i się w nie angażować. Są wśród nich takie sprawy, które na ubogacają – budują. Czy warto świadomi wyznaczyć sobie zadania, by się budować? Jak to zrobić?
czytaj dalejMaryja i Jej czas.
„Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania” (por. Łk 2,6). Pewnie ten fragment sobie mogliście skojarzyć, ale byłoby to zbyt oczywiste i proste. Dlatego chcę was zaprosić do pochylnia się nad innym fragmentem.
czytaj dalejWyjść naprzeciw
Życie nie jest oczekiwaniem, ale przeżywaniem każdego dnia, każdej godziny… Jak tą rzeczywistość faktycznie przeżyć, wprowadzić w rytm normalnej codzienności?
czytaj dalejMiłosierdzie = godność.
Dostrzeżenie w człowieku potrzebującym godności danej mu przez Boga, a podkreślonej przez Chrystusa, miało zasadnicze znaczenie dla praktyki miłosierdzia i wyróżnia personalistyczną szkołę miłosierdzia św. Siostry Faustyny.
czytaj dalej50 wersji codzienności
Przed nami 50 dni szczególnego działania, codziennego kierowania się Słowem Bożym, by według Niego budować swoją codzienność, odkrywając kolejne wersje swojej codzienności. Codziennie o godz. 9.00
czytaj dalejNadszedł czas – wielkanocny czas – 2020
Okres wielkanocny – Nadszedł czas Od poranka – rozpoczynasz tworzyć kolejny dzień, nowe doświadczenia, nowe zadania, udzielasz własnych odpowiedzi. Nadaj swojej codzienności konkretny kształt. artykuły: Nadszedł czas – o co chodzi w tym temacie. Wyjść naprzeciw. Maryja i Jej czas projekt: 50 wersji... czytaj dalejNadszedł czas.
Pewnie tytuł wywołuje w tobie zastanowienie i może stawiasz sobie pytanie – „Na co nadszedł czas?” Jeśli dłużej zatrzymasz się nad tym pytanim, to w końcu odkryjesz odpowiedź. A może ona przyjść nieoczekiwanie.
czytaj dalejPowrót z pustyni.
Pora powoli szykować się do opuszczenia naszej pustyni. Minęły już 40 dni pustyni… Warto ocenić ten czas, zastanowić się nad tym, kim się staliśmy przez ten czas i z czym wracamy do naszego świata.
czytaj dalejOn zmienia pustynię w ogród.
Wyjście na pustynię to nie tylko nasze fizyczne, czy duchowe działanie, ale nade wszytko to czas wystawiania się na Boże działanie, które może nas przemienić.
czytaj dalejOn wie, po co to wszystko…
Dla miłosierdzia Bożego ofiarowanego wszystkim, nie ma żadnych ograniczeń! Pan jest zawsze gotowy podnieść kamień nagrobny naszych grzechów, który nas oddziela od Niego, światła żyjących
czytaj dalejPustynia – a kwarantanna.
Może i dziwne skojarzenie – pustyni duchowej i przymusowej kwarantanny. Ale czynnikiem wspólnym obu tych rzeczywistości jest izolacja, samotność, konfrontacja z życiem. Może to okazja do innego, ale właściwego przeżycia czasu Wielkiego Postu.
czytaj dalejOn pragnie spotkania.
Cały ten fragment skupił moją uwagę na fakcie, że to Bóg nieustannie wychodzi ku nam i to On dąży do tego, aby dokonało się faktyczne spotkanie z Nim.
czytaj dalejPrzemieniajcie się.
„Nawracajcie się…” – wielu z nas miało okazję usłyszeć te słowa w środę popielcową. Czy stały się te słowa jakąś zachętą? Może inspiracją? A może mobilizacją? Może warto, na nowo je usłyszeć i mocniej się nimi, tym razem przejąć?
czytaj dalejOn wychodzi mi naprzeciw.
Czy dostrzegasz, że Pan przychodzi do ciebie w prozie codzienności i chce ją przemienić?
czytaj dalejZ Bogiem, nie można stać w miejscu.
Gdy człowiek jest rzeczywiście dotknięty Słowem Bożym, zawsze wyrusza – choć wie, jak trudna i pełna niekiedy cierpienia może być droga
czytaj dalejRównoległy świat
Świat dobra i pokusy, choć są skrajnościami w naszym życiu, to niestety są bardzo blisko siebie. Niekiedy potrafimy zidentyfikować co jest dobre, a co złe. Niekiedy stanowi to dla nas nie lada wyzwanie.
czytaj dalejBóg o mnie walczy.
To prawda pełna nadziei – Jest Ktoś, Komu na mnie zależy. Jest Ktoś, Komu nie jestem obojętny. To Chrystus, który walczy o mnie!
czytaj dalej40 dni pustyni.
Mocny akcent przygotowania się do przeżycia najważniejszych świąt. Ale to również konkretna okazja do naśladowania Chrystusa i przełożenia duchowych owoców, na swoje życie codzienne.
czytaj dalejDni pustyni – Wielki Post – 2020
Kogo ty zobaczysz w sobie, kiedy powrócisz z pustyni?
czytaj dalejNawyki – na ratunek?
Przeżywasz sytuację kryzysową? A moż obecnie, posypało się znacznie więcej spraw w twoim życiu? Zaufasz mi, gdy ci powiem, ż nawyki mogą być ratunkiem?
czytaj dalejKrok dalej w miłości.
Miłości nie można ograniczać, ani wsadzić w jakieś ramy. Chrystus uczy nas miłości, która zawsze coś przekracza, zawsze wychodzi dalej, obejmuje coraz więcej.
czytaj dalejĆwiczyć.
Wprowadzając nawyki, czy utrzymując je przy istnieniu w naszym życiu, musimy nieustannie je ćwiczyć. Nawyki domagają się tego, abyśmy powtarzali jakieś czynności dla ich utrwalenia.
czytaj dalejWymagaj od siebie jednak więcej!
Bo Ewangelia, to nie martwa księga, ale konkretny styl życia.
czytaj dalejUczmy się dobrych nawyków.
Wiele nawyków już masz, ale czy masz takie, które mogą cię budować, dać początek dobrym inicjatywom? Na jaki nawyki warto by było zwrócić uwagę?
czytaj dalejZbudować każdy dzień.
Dzień tworzony jest nie tylko z zajęć – obowiązków, ale również z naszych przyzwyczajeń, rutyn, zwyczajów i nawyków. Jaka jest twoja lista nawyków, które budują twój dzień? Może warto coś do niej dodać, albo z czegoś zrezygnować?
czytaj dalejII/2020 – nawyki
Dzięki nawykom nasza codzienność może stać się bardziej dynamiczna i bardziej kolorowa.
czytaj dalejW jakim punkcie jesteś?
Zaproszenie do dokonania rewizji w swoim życiu, otrzymałeś ode mnie już nie jeden raz. Mogłeś dzięki temu, dużo się o sobie dowiedzieć, mogłeś siebie ocenić i mogliście podjąć się jakiegoś już działania. Skorzystałeś?
czytaj dalejRewizja kondycji
Codzienność ni zmienia się zbyt radykalnie, chyba że świadomie się do tego przyczyniamy. Spróbuj zobaczyć jak funkcjonujesz, w jaki sposób wykorzystujesz swoje możliwości.
czytaj dalejNawróceni rybacy?
Łowienie ryb to przede wszystkim umiejętność znajdowania i „wyrywania ich” z wody, która jest dla człowieka symbolem śmierci.
czytaj dalejDYSCYPLINA.
Każde działanie rodzi rezultaty, ale czy takie, których oczekujemy? Jakąkolwiek rewizję byśmy nie zrobili, to i tak dojdziemy do wniosku, że nad czymś musimy jeszcze pracować. Ale jak pracować? Nad tym się obecnie zastanówmy.
czytaj dalejTo jest Ten!
Jak dobrze by było mieć jakąś pewność, chociaż w jakiejś jednej, ważnej kwestii.
czytaj dalejZanurzeni.
Pomyśl, jak inne, jak głębokie może być przeżywanie przez ciebie różnych spraw: wiary, życia, codzienności, gdy rzeczywiście się w nich zanurzysz.
czytaj dalejRewizja postaw.
Można przyjąć w życiu różne postawy. To nie tylko kwestia różnych sytuacji, ale przede wszystkim nasze nastawienie i to, w jaki sposób zrozumiemy znaczenie konkretnej postawy.
czytaj dalejDuchowe doświadczenia – rewizja.
Wspominałem, że w rewizji, powinniśmy uwzględnić różne perspektywy – w tym perspektywę Ewangelii i własnego powołania. Efekt już pojawił się pierwszego dnia.
czytaj dalejOżywić
Nie wyobrażam sobie już takiego dnia, aby tematem głównym, nie stała się jakaś myśl z fragmentu Ewangelii z liturgii
czytaj dalejPrzejrzeć swoje życie.
Jedni robią podsumowanie roku, inni snują plany na przyszły rok, a my spróbujmy przejrzeć swoje życie, dokonać rewizji i odkryć w tym działaniu, szczególne, nowe narzędzie.
czytaj dalejI/2020 – rewizja
Nasze życie wymaga od czas do czasu rewizji, czyli oceny, weryfikacji, obserwacji, ponownego ustalenia celu działania.
czytaj dalejNie marnuj.
Starając się żyć wdzięcznością, uzmysłowiłem sobie ważne słowo, które jest w zasadzie kontrastem do wdzięczności.
czytaj dalejWstań i idź.
We wszystkich przypadkach Ewangelista, ukazuje postawę Józefa, w bardzo skrótowy, ale jednak konkretny sposób – „ON WSTAŁ…”
czytaj dalejBliskość Boga.
Pragniemy bliskości, lub powinniśmy jej pragnąć? Bliskość to ponoć podstawowa ludzka potrzeba.
czytaj dalejPraktykować wdzięczność
Stawiam przed wami kolejną możliwość na dobre przeżycie codziennego kwadransa. Spróbujmy go tym razem poświęcić na ćwiczenie w obie postawy wdzięczności.
czytaj dalejCo chcesz zobaczyć?
Trzykrotnie postawione pytanie, przykuło szczególnie moją uwagę. Jak możemy widzieć? Pomyślałem o trzech możliwościach…
czytaj dalejPo co mi wdzięczność?
Łatwiej jest dowiedzieć się o czymś pozytywnym, kiedy zaczniemy to praktykować. Realizacja tego tematu – wdzięczności, do tej pory, uświadomił mi kilka rzeczy, o których nie miałem aż takiego wyobrażenia.
czytaj dalejOna ma nam dać Boga.
Adwent jest wyraźnym znakiem, skracającego się dystansu. Kolejne dni przybliżają nas do przeżycia szczególnej prawdy.
czytaj dalejXII/2019 – wdzięczność
Jak wiele mamy i jak to traktujemy. Czy dzięki wdzięczności możemy zyskać lepsze nastawieni wobec życia?
czytaj dalejZnaczenie wdzięczności.
Łatwo jest nam pomyśleć o swoich potrzebach, pragnieniach, o celach do osiągnięcia, o rzeczach do zrealizowania. A gdybym zapytał cię o to, za co jesteś wdzięczny, umiałbyś wymienić również dużo spraw?
czytaj dalejĆwiczenie czuwania.
Coś nas może zaskoczyć. Czas Adwentu to czas działania, ćwiczenia się w postawie, oczekiwania na ostateczne przyjście Chrystusa.
czytaj dalejUsłysz.
W słuchaniu przede wszystkim chodzi o to, aby usłyszeć. Dlatego teoretycznie i praktycznie słowo „usłysz” staje się kolejnym ważnym słowem dla mojego życia, dla mojej codzienności.
czytaj dalejTabliczka z napisem.
Widząc gdziekolwiek, czy to w domu, czy w kościele krzyż i widniejącą nad nim tabliczkę z napisem „INRI” wspomnij tą dzisiejszą uroczystość, te moje skromne słowa, by zastanowić się, czy On rzeczywiście, w moim życiu jest Królem?
czytaj dalejReakcja na słuchanie.
Słuchając ostatnio konferencji, wpadło w moje uszy szczególne zdanie, które długo we mnie pozostawało i prowokowało mnie do refleksji – stawiania sobie pytań. To zdanie brzmiało następująco: „to nie hałas nam przeszkadza, tylko reakcja na niego.”
czytaj dalejNie obmyślajcie naprzód.
Myśl o swojej przyszłości rozsądnie, angażując się w dziś, w to, co obecnie Bóg daje ci realizować.
czytaj dalej