ponownie zobaczyć

temat stycznia 2022

nowe znaczenie – ponownie zobaczyć.

– ks. dominik poczekaj –
5.01.2022

Potrzebujemy najpierw spojrzenia w głąb siebie, na swoje własne życie, by później, zająć się kolejnym spojrzeniem — na otaczający nas świat i we właściwy sposób się w nim odnaleźć. Spojrzenie — to narzędzie, które powinniśmy zyskać dla odnowienie swojego życia, swojej osoby.

Kiedy ostatnio zmieniliście coś radykalnie w swoim życiu? Podchodzimy do naszej codzienności raczej bardziej na zasadzie rutyny, niż wyzwania. Towarzyszące naszej codzienności zadania, raczej nie są dla nas zaskoczeniem. Co musi się wydarzyć, by zmienić swoje nastawienie, by inaczej na coś spojrzeć, na jakieś sprawy w naszej codzienności? Czy sytuacje muszę się zburzyć, skomplikować lub zawalić, by zmienić swoje wyobrażenie, wizję, motywacje działania?

Czy głównym motywem NOWEGO SPOJRZENIA musi być katastrofa? Czy nic pozytywnego nie może być początkiem działania, które stanie się źródłem nowego spojrzenia?

Warto swoje życie oceniać — nie w poszukiwaniu czegoś negatywnego, błędów, czy potyczek, ale by faktycznie w różnych sferach naszego życia, podjąć się działania, które zbuduje w naszej codzienności nowe wydarzenia.

Od pół roku mam nowe doświadczenie. Została mi powierzona parafia i jej funkcjonowanie. Wciąż patrzę jako ksiądz, a nowe zadanie sprawia, że te wszystkie sprawy, które dotychczas mi towarzyszyły, obecnie mają inne znaczenie. Takie same wydarzenia, a jednak inne znaczenie. Zmiana perspektywy powoduje, że człowiek inaczej patrzy na różne wydarzenia — inaczej je organizuje, podchodzi do ich realizacji, uczy się innego planowania, rozwija inną wyobraźnię i stara się przewidywać to, co może… Odkąd w głowie ruszył temat „Ponownie zobaczyć”, w otaczającej mnie rzeczywistości zaczynam również dostrzegać pewne sytuacje, miejsca, osoby, rzeczy, w zupełnie inny, niż dotychczas sposób. Zaciekawił mnie ten proces. Zaintrygował w sensie mechanizmu działania i zastanowił, czy wobec innych spraw, nie warto by było wprowadzić podobnej, częstszej reakcji, by odkrywać bardziej nowe znaczenia.

Na przestrzeni lat, które żyjesz, pewnie dostrzegasz zachodzące zmiany, które dokonują się i wciąż zachodzą w tobie. Pewnie dostrzegasz, że obecnie liczy się dla ciebie coś zgoła innego niż przed paroma laty, że być może masz inne dziś cele, pragnienia, że stawiasz obecnie akcent na inne sprawy.

Niektórych zmian nie da się przewidzieć, innych nie da się zatrzymać. Zmiany się po prostu dokonują i zapraszają nas do podejmowania się różnych działań. Dobrze by było mieć świadomość zachodzących w nas zmian, ale dobrze też by było mieć odwagę i chęci, by w niektórych kwestiach samemu podejmować się takiego działania, które wprowadzi zmiany. Zmiany nie muszą być procesem trudnym, wymagającym lub bolesnym. Może to być etap naszego życia, w którym odkryjemy więcej radości i zadowolenia z właśnie dokonywanych zmian w swoim życiu lub dokonanych odkryć przy okazji wprowadzenia zmian.

Czy nowy rok musi być inny od poprzedniego? Nie musi! Ale warto zastanowić się, co pozytywnego mógłbym wprowadzić w życie. Czy spojrzenie na swoją codzienność, szczegółowa ocena, mogą pomóc mi inaczej zobaczyć różne wydarzenia? Czy nowe nastawienie, może pomóc mi inaczej zobaczyć swoje życie? Zadanie to wydaje się nie być trudne, bo wymaga jedynie innego spojrzenia.

Bardzo częstą pomocą w tym temacie, są inne osoby. Przedstawiona przez nas sytuacja, w oczach innych osób, może wyglądać zupełnie inaczej, albo tak samo. Ciekawe są te sytuacje, w których męczy się człowiek z jakąś sprawą, a inna osoba, z łatwością rzuca nam wiele innych możliwych rozwiązań, inne światło rozumienia tej sprawy, inny sposób realizacji jakiegoś zadania. Czy tylko inni mają taką łatwość do odnajdywania innego spojrzenia i nowych rozwiązań? Oczywiście, że nie. My również możemy spojrzeć na jakąś sytuację w zupełnie inny sposób, ale często musimy pokonywać trud przemieniania starego myślenia, patrzenia i oceniania sytuacji. To samo wydarzenie, dzięki innemu spojrzeniu, może pomóc nam zrozumieć ich szczególną wartość. Poznać faktyczne znaczenie wydarzeń i dzięki temu staną się one dla nas bardzo odkrywcze i motywujące do nowego zaangażowania.

Samo „nowe spojrzenie” wymaga posiadania właściwego źródła motywacji. Ciężko będzie to osiągnąć, siedząc w wygodnym fotelu i postanawiając, że od jutra będę inaczej spoglądał na swoją codzienność, na obowiązki, na osoby, które są obecne w moim życiu. Wydaje mi się, że samo postanowienie, same chęci to dobry jedynie wstęp, ale to nie jest wystarczające. Wokół nas toczy się zbyt wiele sytuacji, które mogą nas ściągnąć, sprowadzić nas bardzo szybko na negatywny punkt widzenia — ludzie tak szybko się nie zmieniają, a niektórzy w ogóle. Wydarzenia stają się coraz bardziej brutalne i nieprzewidywalne. Wszystko może zmrozić naszą krew w żyłach i zgasić w nas nadzieję, że cokolwiek może być lepiej. Nowe spojrzenie dotyczy przede wszystkim ciebie, dlatego większość działania musisz przeprowadzić sam ze sobą, w swoim wnętrzu. To nie kwestia, na co patrzymy, ma się zmienić, ale twoje spojrzenie. Czyli bardziej musisz pracować nad swoim spojrzeniem, nad tym, w jaki sposób patrzysz, a nie na co patrzysz. Jednego dnia pod wpływem pragnień i oczekiwań, możesz na coś patrzeć z ogromną tęsknotą i z wręcz zachłannym apetytem, a innego dnia, możesz w ogóle na to nawet nie zwrócić uwagi. W tobie zachodzi dużo więcej procesów każdego dnia, niż w świecie, który cię otacza. Dużo łatwiej jest oceniać coś z boku, poza mną, niż samego siebie i to, co akurat teraz dzieje się w moim wnętrzu. W tym jest najgłębszy problem i chyba największa potrzeba. Potrzebujemy najpierw innego spojrzenia w głąb siebie, na swoje własne życie, by zająć się później drugim spojrzeniem — tym spojrzeniem na świat, który nas otacza.

Patrzenie, szczególnie to nowe spojrzenie, potrzebuje właściwego punktu wyjścia, dobrego odniesienia, bo dzięki niemu, istnieje ogromna szansa zyskania owoców swojego działania. Musimy starać się, by ten punkt był wolny, niezależny od różnych względów, by był obiektywny, a przede wszystkim, by miał charakter rzeczywiście twórczy, budujący, a nie negatywny, burzący.

Nowe spojrzenie, to ponowne rozpatrzenie poglądów, teorii, to zobaczenie w realiach swojego życia faktycznie posiadanych możliwości i świadome wykorzystywanie ich.

do posłuchania:

czas trwania – 6:21

 ostatnio dodane

Samokrytycyzm

Samokrytycyzm

Samokrytycyzm – to słowo może w naszej wyobraźni stworzyć obraz trudnego do realizacji procesu – mało przyjemnego, wymagającego… Spójrzmy pozytywnie na tym postawę, spróbujmy odnaleźć dla siebie korzyści.