dobre kino

„Replikanci”

(produkcja 2018)

Will Foster (Keanu Reeves) jest cenionym neurobiologiem prowadzącym badania nad możliwością transferu ludzkiego umysłu. Gdy jego żona i syn giną w wypadku samochodowym, naukowiec postanawia wykorzystać swoją wiedzę, by przywrócić im życie. Mimo nieprzewidywalnych skutków eksperymentu gotów jest postawić się swoim dotychczasowym mocodawcom i rzucić wyzwanie siłom natury.

moja ocena: 9/10

„Chłopiec z burzy.”

(produkcja 2019)

Historia młodego chłopca, który ratuje pelikany. Niby historia o pelikanach, o przyjaźni z nimi i poświęceniu wolności przez jednego z nich, ale bardziej staje się to wewnętrzną retrospekcją starszej już osoby, która odkrywa przed swoją wnuczką historię swojego życia. Połączenie przeszłości i teraźniejszości, ukazuje istniejące braki relacji w historii głównego bohatera, jak i też wnuczki. Mike odkrywa sens walki o stworzenie rezerwatu pod naporem zachowania Maddie, jego wnuczki. Historia, w głębi swego przesłania ukazuje coś, co pobudza nas do refleksji, co staje się właśnie interesującym motywem filmu.

moja ocena:
 9/10

„Gwiazdy na ziemi.”

(produkcja 2007)

Niezwykła historia małego chłopca, który zamknięty jest w świecie marzeń, fantazji i cudów. Dorośli nie rozumieją jego fascynacji zwykłymi, przyziemnymi zjawiskami. Rodzice są rozczarowani jego wynikami w szkole, gdyż Ishaan nie potrafi sprostać stawianym mu zadaniom. Nie umie czytać ani liczyć. Nikt nie potrafi mu pomóc. Jest odrzucany i pogardzany. W końcu chłopiec nie wytrzymuje presji, zaczyna się buntować, przestaje chodzić do szkoły. Jednak znajduje przyjazną duszę – nauczyciela rysunku, który rozumie chłopca i pragnie mu pomóc.

moja ocena: 10/10

„O chłopcu, który ujarzmił wiatr”

(produkcja 2019)

Autentyczna historia, każąca pochylić się nad przeżywanymi osobiście problemami. Zastanawia… Bowiem nieszablonowo myślący chłopiec szuka sposobu na uratowanie swojej wioski w Malawi przed głodem. Dla współczesnego europejczyka to problem wyimaginowany. Jednak poznanie tej historii, pozostawi w oglądającym ten film, myśl – zastanowienie.

moja ocena: 10/10

„Gdzie ręce dotykają”

(produkcja 2018)

Piętnastoletnia Leyna, córka białej Niemki i czarnoskórego ojca, poznaje Lutza syna znaczącego oficera SS oraz członka Hitlerjugend, do którego przynależność była obowiązkowa dla wszystkich aryjskich chłopców od 1936 roku. Leyna i Lutz zakochują się w sobie, narażając własne życia na niebezpieczeństwo, gdy wokół nich nasilają się prześladowania Żydów i osób nieczystych rasowo.

moja ocena: 10/10

Cuda z nieba 

(produkcja 2016) 

Cierpiąca na rzadką chorobę zaburzenia trawienia dziesięcioletnia dziewczynka ulega groźnemu wypadkowi. Niespodziewanie po tym wydarzeniu dochodzi do jej cudownego uzdrowienia.

moja ocena: 9/10

The Man Who Knew Infinity 

(produkcja 2015)

Biografia hinduskiego matematyka, który pozostawił po sobie kilka tysięcy wzorów. Historia niezwykła, wątki związane z życiowymi decyzjami, wyborami i poświęceniem, dają wiele do myślenia. Mimo, że pewnie wielu widzi słowo „matematyka” to jednak film nie jest aż tak przerażający.

moja ocena: 9/10

Race

(produkcja 2016)

Zapis kariery Jesse’ego Owensa, jednego z najlepszych lekkoatletów, który wystąpił na Olimpiadzie w Berlinie. Film ma kilka warstw i to właśnie one sprawiają, że z miłą chęcią się go ogląda, a jednocześnie może każdy z nas oglądając zastanowić się nad kilkoma ważnymi sprawami życiowymi.

moja ocena: 9/10

The Gamechangers 

(produkcja 2015)

Film inspirowany historią prawdziwą. Bohaterami są: brytyjski twórca gry GTA3 oraz amerykański prawnik broniący chłopaka, który twierdzi że to ta gra zainspirowała go do przemocy, więc postanawia wytoczyć sprawę wydawcy gry, aby uzyskać odszkodowanie dla ofiar tego chłopaka.

moja ocena: 9/10

Pokój

(produkcja 2015)

Jack ma pięć lat, gdy dowiaduje się od mamy, że pokój, w którym mieszka z nią od urodzenia, nie jest całym światem. Wychował się tu, myśląc, że po drugiej stronie ścian jest pustka. Teraz matka decyduje się powiedzieć mu prawdę i z jego pomocą podjąć walkę o wolność. Od prawie 6 lat są więzieni przez człowieka, który każe nazywać się Dużym Nickiem. Izoluje ich od świata, grożąc, że próba ucieczki zostanie ukarana śmiercią. Mama obmyśla niezwykle ryzykowny plan, którego głównym bohaterem ma być właśnie Jack. Wkrótce okaże się, że nie samo odzyskanie wolności jest największym wyzwaniem, ale konieczność odnalezienia się w niej i nauka życia na nowo.

moje ocena: przykry – ale trzeba go obejrzeć

Czy naprawdę wierzysz?

(produkcja 2015)

Dwanaście osób, często wbrew głoszonym przekonaniom, odkrywa moc Chrystusowego krzyża. 

moja ocena: 10/10

Miód w głowie”  

(produkcja 2014)

Rodzice Tildy zamierzają umieścić jej ukochanego, chorego na alzheimera dziadka w domu opieki. Wbrew opinii bliskich dziewczyna postanawia odbyć z nim ostatnią podróż.

moja ocena: 10/10

War room” 

(produkcja 2015)

Opowiada o z pozoru perfekcyjnej rodzinie, która chce pozbyć się swoich problemów z pomocą Panny Clary – starszej, mądrzejszej kobiety. Można zaklasyfikować ten film do serii religijnych. Trochę może momentami dewocyjny, ale ogólny sens i przedstawienie zagadnienia wiary i życia Słowem, wydaje mi się choć takie amerykańskie, to jednak prawdziwe i warte zaznajomienia się z tym filmem.

moja ocena: 9/10

Szach Mat” Life of a King

(produkcja 2013)

Były przestępca tworzy klub szachowy dla nastolatków z Waszyngtonu. Jego poszukiwanie realizacji postanowienia, które narodziło się dzięki jego znajomemu z więzienia oraz szereg perypetii związanych z początkiem działalności klubu, to nieustanna walka o prawdę i właściwe wybory. Film z serii szkolnych perypetii.

moja ocena: 9/10

Nadzy wśród wilków

(produkcja 2015)

To opowieść o trzyletnim żydowskim chłopcu, który został przemycony do obozu w Buchenwaldzie. Przywiózł go Polak w walizce ostatnim transportem z Auschwitz. Więźniowie wspólnymi siłami go ukrywają. Do konspiracji należą Żydzi, Polacy, niemieccy komuniści i Rosjanie. Tymczasem powoli zbliża się front, a terror w obozie nasila się. Film jak zwykle o tej tematyce dość przerażający, gdyż zawiera też materiały dokumentalne – archiwalne. 

moja ocena: 10/10

Strasznie głośno, niesamowicie blisko

(produkcja 2011)

Oskar nie może pogodzić się z nieobecnością ojca, który zginął w zamachu na WTC. Chłopiec postanawia odnaleźć zamek, do którego posiada pozostawiony przez niego klucz. Film trochę ciężki, ale warto czekać do samego końca.

moja ocena: 10/10

Obejmę cię moją miłością
(produkcja 2015)
Film ukazujący nadzieję, uzdrowienie i odkupienie został zainspirowany prawdziwą historią, która zapoczątkowała globalny ruch. Renee, dziewczyna z Florydy, która zmaga się z nadużywaniem i uzależnieniem. Gdy jej twórcza, muzyczna fantazja zderza się z brutalną rzeczywistością, Renee odkrywa wartość prawdziwej przyjaźni i rozpoczyna trudną, wymagającą hartu i odwagi drogę, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
moja ocena: 10/10

„Dzika droga” 

(produkcja 2014)

Młoda kobieta postanawia uporać się ze śmiercią matki i rozpadem małżeństwa, wyruszając w pieszą wędrówkę obejmującą tysiąc mil. Film naszpikowany różnych jej myślami i powrotami do różnych doświadczeń z życia, z którymi w czasie drogi stara się zmierzyć. Droga – staje się nie tylko trudem podróży, ale i też rozwiązaniem.

moja ocena: 10/10

„Hannah Arendt”

(produkcja 2012)

Film z gatunku: dla ludzi myślących. Może być trudny w odbiorze, szczególnie dla tych, dla których filozofia i teoretyczne gdybania wokół jednej tak naprawdę sprawy sprowadzają się do zauważenia głębokiego problemu obecnego we współczesnym świecie. Zło – czym ono jest i jak odnosi się do postaw ludzi, człowieka. Film jest biografią, ale drąży jedną sprawę – proces Adolfa Eichmanna w Jerozolimie. Hannah Arendt, niemiecki teoretyk polityki, filozof i publicystka, jedna z najbardziej wpływowych myślicielek XX w. 

moja ocena: 9/10

„Turysta”

(produkcja 2014)

Szwedzka rodzina wyrusza we francuskie Alpy na narty. Niespodziewane zejście lawiny zmienia ich sielankową wyprawę w piekło. Film nadaje się raczej do kategorii psychologicznych, niż kina akcji. Aczkolwiek temat odpowiedzialności i rozwiązywania konfliktów pomiędzy małżonkami i przyjaciółmi jest ujęty bardzo zawile. Film ciężki, ale polecam.

moja ocena: 9/10

Teoria wszystkiego 

(produkcja 2014)

Film opowiada historię genialnego naukowca Stephena Hawkinga – rozwoju jego choroby, rodzącego się uczucia do Jane, a w końcu rozpadu ich małżeństwa. Myślę, że film może zmotywować do tego, aby zastanowić się nad swoim życie i ewentualnym wykorzystaniem własnego potencjału, niezależnie od sytuacji, w której człowiek się znajdzie. Ciekawa myśl: „zobacz, co po nas pozostawiliśmy” będąca zwieńczeniem filmu i ostatnich scen. Pytanie, które i w nas powinno odnaleźć jakąś odpowiedź. 

moja ocena: 10/10

Niezłomny”

(produkcja 2014)

Film Angeliny Jolie na podstawie bestsellerowej książki Laury Hillenbrand. Dzięki pomocy rodziny Louis Zamperini (Jack O’Connell) został jednym z najlepszych biegaczy. II wojna światowa przekreśliła jego plany bicia rekordu świata na dystansie 1 mili i rzuciła nad Pacyfik. Jego samolot został zestrzelony, 47 dni dryfował na oceanie, przeżył 2 lata japońskich obozów jenieckich.

moja ocena: 10/10

Still Alice

(produkcja 2014)

Główną bohaterką filmu jest 50-latka, matka trojga dorosłych już dzieci, mężatka, wykładowczyni uniwersytecka, u której lekarze diagnozują wczesne stadium choroby Alzheimera. Kobieta za wszelką cenę stara się nie zmieniać swojego stylu życia i korzystać z każdej chwili pamięci, która jej pozostała.

moja ocena: 10/10

„Więcej niż słowa”

(produkcja 2014)

Po śmierci córeczki małżeństwo próbuje założyć nowoczesny szpital dziecięcy, który udzielałby wsparcia terapeutycznego również rodzicom zmagającym się ze stratą. Niesamowita postawa dziecka, które inspiruje swoich rodziców. Rzeczywiście, jak sama się określała – „klej”, jest zwornikiem swojej rodziny i wszelkich inicjatyw, które później, choć z trudem, pojawiają się w rodzinie, również po jej śmierci.

moja ocena: 10/10

Chcę się żyć

(produkcja 2013)

Historia chorego na mózgowe porażenie Mateusza, który podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Świat, który go otaczał, nie mógł go zrozumieć – kto kogo musi się uczyć? zadaje w pewnym momencie pytanie w myślach główny bohater. Piękne ukazanie związku pomiędzy dwoma światami – dwóch wyobrażeń, które spotykają się, ale się do pewnego momentu wcale nie rozumieją.

moja ocena: 10/10

Bóg nie umarł

(produkcja 2014)

Profesor Radisson rozpoczyna zajęcia z filozofii od postawienia świeżo upieczonym studentom ultimatum: muszą, na piśmie, zanegować istnienie Boga, albo pożegnają się z dobrą oceną. Kiedy wszyscy studenci zaczynają posłusznie pisać „God Is Dead”, Josh Wheaton czuje, że właśnie znalazł się na rozdrożu i będzie musiał wybrać pomiędzy swoją wiarą, a swoją przyszłością. Nerwowo sprzeciwia się, co prowokuje profesora. Wzburzony Radisson wyznacza chłopakowi nowe zadanie: musi udowodnić istnienie Boga, posługując się racjonalnymi argumentami i dowodami przed zakończeniem semestru, a także przekonać do tego resztę studentów – lub obleje kurs. Kiedy Josh orientuje się, że nie może liczyć na niczyje wsparcie, zaczyna wątpić czy faktycznie potrafi walczyć o to w co wierzy.

moja ocena: 10/10

Tysiąc słów

(produkcja 2012) 

Żyjący w świecie kłamstwa i cwaniactwa Jack McCall odkrywa, że umrze, gdy wypowie jeszcze tysiąc słów. Agent literacki Jack McCall (Eddie Murphy) pracuje jako agent w wydawnictwie literackim. Często nagina prawdę czy raczej kłamie jak z nut przy zawieraniu transakcji, aż w końcu trafia na duchowego guru (Cliff Curtis), który daje mu porządną nauczkę. Na posesji Jacka wyrasta drzewo i z każdym wypowiadanym przez niego słowem spada jeden liść. Gdy wszystkie opadną, drzewo umrze, a wraz z nim jego właściciel. McCall musi teraz zapanować nad słowotokiem i znaleźć inny sposób na kontaktowanie się ze światem. 

moja ocena: 10/10

Mr. Pip

(rok produkcji 2012)

Papua-Nowa Gwinea, w cieniu wojny domowej, ekscentryczny nauczyciel nawiązuje specyficzną wieź z młodą uczennicą, łączy ich wspólną miłość do książki „Wielkie nadzieje” autorstwa Karola Dickensa

moja ocena: 9/10

Niebo istnieje naprawdę

(rok produkcji 2014)

Mały chłopiec opowiada swoim rodzicom, jak podczas operacji opuścił ciało i odwiedził niebo.

moja ocena: 9/10

Gwiazd naszych wina

(rok produkcji 2014)

Cierpiąca na raka tarczycy Hazel za namową rodziców idzie na spotkanie grupy wsparcia. Poznaje tam nastoletniego Gusa, byłego koszykarza z amputowaną nogą.

moja ocena: 9/10

Próba ogniowa (Fireproof)

(produkcja 2008) 

Caleb Holt żyje według porzekadła starego strażaka: nigdy nie porzucaj twojego partnera. Wewnątrz płonących budynków to jego naturalny instynkt. W stygnącym żarze jego małżeństwa, to jest już całkiem inna historia. Przez dziesięciolecie małżeństwa, Caleb i Catherine Holt oddalili się na tyle, że gotowi są, by dalej żyć bez siebie. Ponieważ już przygotowują się do postępowania rozwodowego, ojciec Caleba prosi swojego syna, by spróbował  podjąć eksperyment: Wyzwanie miłosne. Caleb ufający, że „Wyzwanie miłosne” nie ma nic wspólnego z jego „odrodzonymi w wierze” rodzicami, podejmuje próbę. 

moja ocena: 10/10

„Filozofowie”

(produkcja 2013)

Podczas zakończenie roku w jednej z renomowanych szkół wyższych w Dżakarcie wymagający nauczyciel filozofii, Zimit, zadaje test swoim podopiecznym. Uczniowie wcielają się w przedstawicieli różnych zawodów, a następnie – na ich podstawie – wybierają spośród siebie dziesiątkę, która w fikcyjnej rzeczywistości skryje się przed atomową zagładą w bunkrze. Selekcji trzeba dokonać tak, by zmaksymalizować szansę na przeżycie w odosobnieniu, a po wyjściu ze schronu odbudowanie cywilizacji.

moja ocena: 10/10

Left to Die

(produkcja 2013)

Sandra Chase wyjeżdża ze znajomym na wakacje do Ekwadoru. Na lotnisku kobieta zostaje zatrzymana i niesłusznie oskarżona o przemyt narkotyków. Osadzona w więzieniu styka się z brutalną rzeczywistością. Córka Sandry desperacko próbuje jej pomoc.

moja ocena: 10/10

Wypisz, wymaluj… miłość (Words and Pictures)

(produkcja 2013)

Binoche i Owen wcielają się w role nauczycieli „po przejściach” pracujących w szkole artystycznej, którzy przeprowadzają wśród swoich studentów konkurs. Ma on rozstrzygnąć, która z dziedzin jest lepsza – słowo pisane czy ruchome obrazy.

moja ocena: 10/10