o mnie
ks. dominik poczekaj

1.07.2021 – (…) NSNMP Jerzykowo
2002-2003 – par. św. Stanisława Kostki, Poznań (praktyki)

2003-2006 -par. św.Floriana, Chodzież

2006 – 2012 – par. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie

2012 – 2013 – Trzcianka i Loppiano – Centrum Duchowości Wspólnotowej dla księży i kleryków – Vinea mea

2013 – 2015 – par. Zwiastowania, Inowrocław

20.05.2015 – 1.08.2016 Rzecznik prasowy ŚDM Archidiecezji Gnieźnieńskiej

1.07.2015 – 30.06.2021 św. Trójca, Fara Gniezno

 

napisz:

9 + 5 =

Napisanie czegokolwiek o sobie nie jest w sumie dla mnie łatwe. Jak każdy człowiek – tak i ja mam swój początek – 29 maja – piękny dzień, bo wówczas wspomina się w liturgii św. Urszulę Ledóchowską – zresztą Ona również zamieszkiwała Pniewy, z których i ja sam pochodzę. Czas mojego dorastania, to w dużej mierze czas bycia blisko Boga, który chyba już od samego początku mojego życia miał faktycznie względem mnie ten szczególny plan. Mówi się, że Bóg ma plan, do którego człowiek dochodzi na zasadzie rozeznania Jego woli. Widzę teraz jak to się urzeczywistniało, jak Pan Bóg kierował, by pozwolić mi odkryć ten szczególny dar – to kim dziś, obecnie jestem… Od samego początku – niczym nie wyróżniający się człowiek, stale poszukujący własnej ścieżki życia, przemierzający wiele dróg – które w gruncie rzeczy stały się chyba moim duchowym symbolem i sposobem życia – odkrywając wiele ciekawych miejsc i bardzo oryginalnych ludzi.

Wiele grup młodzieżowych, pielgrzymek, rekolekcji i różnych spotkań z naprawdę przeróżnymi osobami towarzyszyły mi przez całe życie i dziś również. Stale coś się dzieje… Niektórzy określają mnie jako pracoholika, ale czy tak rzeczywiście jest ?

Jestem księdzem od 31 maja 2003 roku. Wybrałem sobie jako motto mojego życia kapłańskiego, fragment listu do Galatów: „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus” (2,20). Moją przygodę najpierw jako diakon rozpocząłem w Poznaniu na osiedlu Winiary w parafii p.w. św. Stanisława Kostki; potem Duch św. zawiał mnie do Chodzieży do parafii p.w. św. Floriana; po trzech latach historia się zmieniła – człowiek pozostawił troszkę serca i wiele miłych wspomnień zabrałem na następną parafię – Murowana Goślina parafia p.w. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa. W tej parafii doświadczyłem niezwykłych rzeczy i mogłem wiele rzeczy wprowadzić w życie, odkrywając niezwykłą chęć do działania, zarówno młodzieży jak i osób starszych. Po sześciu latach działania w tej parafii, dzięki przychylności Biskupa, mogłem udać się do Loppiano, gdzie znajduje się szkoła formacyjna, Ruchu Focolare, również dla księży. Po roku w tej szkole, nabierając rozpędu w wielu dziedzinach i po zdobyciu pięknego wyobrażenia życia we wspólnocie, powróciłem do diecezji i przydzielono mi kolejną parafię. I tak rozpocząłem swoje działanie w parafii Zwiastowania, w Inowrocławiu. Tam byłem przez dwa lata, ale Duch Święty, nadal ma przeróżne pomysły względem mojej osoby, dlatego powierzono mi misję: rzecznik prasowy ŚDM w Archidiecezji Gnieźnieńskiej i odpowiedzialność za grupą promocyjną w sekcji centralnej. Ale i tego było mało, więc otrzymałem jeszcze kolejne zadanie – obecność w nowej parafii pw. Św. Trójcy w Gnieźnie. 

Kolejne wyzwanie to rok 2021. Po wielu latach kształcenia serca otrzymałem zadanie przewodzenia wspólnocie jako proboszcz. Pierwsze kroki w tej roli podejmuję w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Jerzykowie, gdzie obecnie jestem.

Chwile wolne, a jest ich coraz mniej, poświęcam wielu sprawom – dobra książka, napisanie czegoś na stronę i najwięcej zamiłowania poświęcam fotografii, która, zauważyłem, że najmniej się z nią z wami dzielę. Ostatnimi czasy pojawił się również rower i ciekawe wyprawy w nieznane dotąd przeze mnie zakątki.

Życiową drogę przemierzam w określonym duchu – bo od momentu zostania diakonem 2002 roku poznałem Ruch i staram się ćwiczyć swoje życie w duchowości Focolarii – Dziełu Maryi. Przenikam codziennym duchem, staram się odkrywać tą rzeczywistość jako mój styl codziennego, chrześcijańskiego życia. Mój osobisty duch, który krzewię wewnątrz swojego serca to też moja idea – Ucznia Krzyża, którą odkryłem w sobie dzięki doświadczeniu, które pomogło mi stać się człowiekiem o szczególnym pragnieniu, które staram się urzeczywistniać. 

Każdy z nas ma swojego stróża i pomocnika – dla mnie są to: św. Franciszek z Asyżu i Klara, bł. Chiara Luce Badano, bł. Karol de Foucauld, św. Urszula Ledóchowska. Dzięki nim łatwiej mi odnaleźć swoje miejsce w świecie duchowości i przyjaźni z Jezusem.

Tyle o sobie sam… resztę mogą dopowiedzieć i dopisać ewentualnie ci, którzy mnie znają, poznali, lub coś o mnie słyszeli…

ks. Dominik Poczekaj