moment w obecności Boga

temat grudnia 2021

Połączenia…
to dla mnie znak obecności Boga

– ks. dominik poczekaj –
12.12.2021

Kiedy jesteś przekonany/a o tym, że Bóg jest obecny w twoim życiu? Są takie wydarzenia o których możecie powiedzieć, że tam jest Bóg? Dla mnie, gdy codzienne sytuacje się łączą, pasują do siebie i widzę, że wszystko zmierza we właściwym kierunku jestem przekonany, że w tym działaniu jest obecny Bóg. Dlatego najlepszy moment w ciągu dnia to ten, w którym… 

Chyba dla większości z nas, najlepszym momentem w ciągu dnia, jest ten, w którym wszystko wychodzi. Gdy popatrzymy na różne proporcje, które wypełniają naszą codzienność, to chyba najwięcej czasu poświęcamy na działanie. Nasza aktywność, czy to w domu, czy w pracy, angażuje bardzo dużo naszego wysiłku i czasu. Poświęcamy zadaniom wiele z naszej codzienności i wciąż brakuje nam czasu, bo wciąż mamy dużo zajęć do zrealizowania. Stajemy przed trudnymi wyborami, w co się zaangażować, a z czego zrezygnować. Chcielibyśmy mieć jasną sytuację, pewność w dokonywaniu wyborów, ale im bardziej na czymś nam zaczyna zależeć, tym więcej mamy dylematów — skąd wziąć czas? Z czego zrezygnować? Czym zająć się bardziej?

Niestety ogromnym problemem jest to gdy nasza aktywność spycha ważne spraw na margines, aż następuje sytuacja, gdy ważne sprawy zupełnie zostają wykluczone z naszej codzienności i znikają z osobistego planu zajęć. Bardzo często spotyka to te sytuacje, za które nie grożą nam pozornie konsekwencje. Jeśli nie ma kary, powoli przyzwyczajamy się do tego, że czegoś już nie realizujemy, że nad czymś się już nie zastanawiamy.

Czy duchowość, Bóg, ma swoje miejsce w twojej codzienności?

Wspominałem już o tym wiele razy, przy różnych okazjach — Bóg nie chce konkurować z naszą codziennością ani nie chce tego, byśmy stawiali naszą codzienność na ostrzu noża w kwestii wyboru — albo w prawo, albo w lewo — te zajęcia lub tamte. Nasza codzienność w takiej sytuacji stawia naszą osobę i zadania przed bardzo trudnymi kryteriami. Niestety nasze działanie bardzo często dzieli i rozrzuca różne sprawy po przeciwległych biegunach, próbując sobie w dziwny sposób udowodnić, że różne elementy do siebie nie pasują.

Odkrywać obecność Boga w naszej codzienności, to najpierw próbować pomyśleć o swojej codzienności, jako o darze od Boga. Spróbujmy inaczej pomyśleć o niektórych sytuacjach w naszej codzienności. Spróbuj zobaczyć okazje, które daje ci Bóg do tego, aby Go zobaczyć, rozpoznać. Mogę myśleć o tym, co dla mnie stworzył i dlaczego. Mogę cieszyć się z sytuacji, w których uczestniczy, myśląc o tym, że dał mi je On, by mnie umocnić. Mogę zobaczyć, że wiele elementów z mojej codzienności łączy się ze sobą, a to połączenie mogę odnaleźć i zrozumieć w Bogu. Odkrywając Jego obecność w mojej codzienności, pomaga mi rozpoznać te elementy mojego życia, które łączą się z Nim, a które umożliwią mi dotarcie do właściwego celu.

ODNAJDUJĄC FAKTYCZNIE BOGA, ODNAJDUJĘ POŁĄCZENIE — zarówno pomiędzy poszczególnymi elementami tworzącymi moją codzienność, jak i też pomiędzy tymi elementami a obecnym w moim życiu Bogiem. Stąd zrozumienie znaczenie tego, co jest obecne w mojej codzienności, do czego to może służyć, co może mi to dać i do czego poprowadzić, jak mnie może to zbudować, stanowi owoc połączenia. A to najlepszy moment w ciągu dnia. Jesteśmy połączeni również jako ludzie, bo odczuwamy, jak wiele zawdzięczamy różnym osobom i jak wiele możemy też wydobyć ze swojego serca dobra, by ofiarowywać je innym osobom. Tak jak inni mogą ci pomóc odkrywać Boga, odkrywać najlepszy moment w ciągu dnia, tak również ty, stając na drodze innych osób, możesz pomóc innym odkrywać piękno, harmonię, odkrywać najlepszy moment w ciągu dnia.

Najlepszy moment to ten, który daje to szczególne poczucie połączenia. Naszym celem w odkrywaniu Boga jest odkrywanie takich unikatowych momentów, w których dokonuje się niepowtarzalne połączenie między sprawami codziennymi — działanie a rzeczywistością duchową — miłością kontemplowania. Koniecznie musicie przypomnieć sobie historię Marty i Marii. Na podstawie tej historii możemy zobaczyć najpierw dwie różne postawy, światy — Marta i jej działanie oraz Marię i jej kontemplację. Kiedy odkryjesz Boga obecnego w swojej codzienności, odkryjesz również to szczególne zaproszenie do połączenia tych postaw — do harmonii między nimi. Może już doświadczyliście takich momentów połączeń. Wydarzeń, w których nie tylko mieliście przekonanie o obecności Boga w tej sprawie, ale udało wam się jednocześnie działać i kontemplować. Zacznijcie od prostych zadań. Na przykład, rano przygotowując śniadanie dla swoich bliskich (lub coś zupełnie innego), oprócz działania włącz również miłość — powtarzając w duszy: „robię to, bo ich kocham”; „zrobię to najlepiej, bo ich kocham”; „zrobię dziś coś niezwykłego, bo ich kocham”. Sami, dzięki takiemu działaniu, podniesiecie na inny poziom wasze działanie, zmieniając całkowicie jego wartość.

Łączcie działanie i kontemplowanie. To właśnie łączenie elementów codzienności i duchowość, stworzy wiele pięknych okazji do tworzenia harmonii.

Mój dzień to zbiór bardzo różnych wydarzeń. Widzę np. roraty, pogrzeby, śluby, smutek rodziny, bo ktoś poważnie choruje, radość innych, bo coś im się udało, trud odgarniania śniegu, przygotowywanie posiłków, pisanie artykułów i czytanie… Tak bardzo różne sytuacje, a wszystkie zmieściły się w mojej jednej codzienności. Wcale ze sobą nie walczyły, a jedynie przeprowadzały mnie przez moją codzienność.

W twoim życiu działanie nie musi wykluczać wiary, nie muszą one ze sobą walczyć, ani konkurować. Mogą ze sobą współpracować, przyczyniając się do tego, że tych najlepszych momentów w ciągu dnia, będzie coraz więcej i będą one coraz bardziej dla ciebie wyraźne i owocne.

do posłuchania:

czas trwania – 6:01

 


ostatnio dodane

Samokrytycyzm

Samokrytycyzm

Samokrytycyzm – to słowo może w naszej wyobraźni stworzyć obraz trudnego do realizacji procesu – mało przyjemnego, wymagającego… Spójrzmy pozytywnie na tym postawę, spróbujmy odnaleźć dla siebie korzyści.