dobre nawyki
Uruchom reakcję.
– ks. dominik poczekaj –
10.12.2023
Czym jest nawyk i które z nich powinniśmy realizować w swoim życiu, a które powinniśmy odrzucić jako negatywne. Spróbujmy najpierw określić swoją własną definicję tego słowa i wyznaczyć wokół tego tematu własne działania. Zatem czy nawyk powstaje spontanicznie, jako reakcja na jakąś sytuację, czy może być świadomym wyborem konkretnego działania?
To, w jaki sposób myślisz o pojawiających się nowych sytuacjach, to, jakich działań się podejmujesz, gdy masz jakieś zadanie do wykonania, to, w jaki sposób rozwiązujesz różne sprawy, bardzo dużo mówi o tobie, o twoim życiu, a przede wszystkim o twoim osobistym podejść. Często są to pewne schematy zachowań, które próbujemy dopasować do sytuacji, a gdy się to nie sprawdza, zaczynamy kombinować z nowymi rozwiązaniami. Często mamy mocne przekonanie o racjach swoich działań, że są to jedyne właściwe rozwiązania. Czy jest to jednak prawda?
Od czego zaczynasz? Czy, na czy na początku towarzyszą ci negatywne zachowania, czy pozytywne? Nie ma co idealizować. Po prostu Oceń, jaka jest twoja tendencja. Uświadamiając to sobie, bardzo szybko podejmuje starania wyhamowania negatywnej reakcji. Dokonuje zwrotu, nakłaniając się do podjęcia innego działania, innego patrzenia, innego myślenia. Nie zawsze pierwszą reakcją jest coś niewłaściwego. Ty jednak pojawia się negatywne zachowanie i gdy to sobie uświadamiam, bardzo szybko podejmuje konkretną reakcję.
Czy myśląc o swojej codzienności, twoim częstszym zadaniem jest zastanawianie się nad tym, czego nie robić, czy szukasz raczej sposobu na mobilizację, by jednak coś zrobić? Ważne jest jedno i drugie, ale czego jednak jest więcej? Trudno mi to określić, ale właściwy akcent może wiele sytuacji poukładać, ułatwić.
Łatwo niestety przychodzi nam przyswajanie negatywnych postaw, nawyków, które niewiele wnoszą, a wręcz niekiedy więcej nam odbierają, pozbawiają nas dobra, które tracimy przez zbyt przesadne zaangażowanie w niewłaściwe sprawy.
Nie chciałbym powielać myśli, dlatego zachęcam do lektury ciekawego artykułu pt. „Siedem nawyków, które prowadzą donikąd”. Podane w tym artykule przykłady, w ciekawy sposób mogą nam pomóc zrozumieć zagrożenia w postaci niewłaściwych nawyków.
Nie chciałbym, by na tle czegoś tylko negatywnego powstawały pomysły, nowe możliwości. Nie powinno być tak, że rodzące się w naszym życiu dobrą, było tylko odpowiedzią na zło. Jesteśmy na tyle kreatywni, że stać nas na to, by tworzyć dobrą jako nowe kierunki, które będą kształtowały naszą obecną codzienność.
Chciałbym, byśmy przyjrzeli się swoim nawykom i spojrzeli na ich charakter oraz funkcjonalność.
Zanim do tego przejdziemy, zastanówmy się, czym jest nawyk?
Nawyk jest definiowany jako: „uwarunkowana reakcja na bodziec. To automatyczny sposób reagowania w określonej sytuacji. Rozwijasz w sobie nawyk, kiedy stale powtarzasz określone działania lub sposób myślenia i reagowania”.
Nawyk jest uwarunkowanym działaniem, ale tworząc go, być może w swoim życiu zwrócimy uwagę na takie możliwości, których dobro chce się pomnażać i promieniować na inne sytuacje, rozwijać, dając nowe doświadczenia. Może pojawi się w naszej codzienności jakaś sytuacja, która jest właśnie dla nas po to, by sprowokować nas do jakiejś reakcji – np. być może do tworzenia nawyku. Może usłyszana myśl podczas rozmowy, może czyjeś działanie itd. mogą stworzyć reakcje, która przemieni się w nawyk. Oczywiście nie wszystkie reakcje muszą i mogą stać się nawykami. Będąc wrażliwymi na takie kwestie, sami wyczujecie, co faktycznie prowokuje was do reakcji, która będzie wprowadzeniem w codzienność jakiegoś nawyku.
Stwarzanie odpowiednich nawyków, powinno być zmotywowany obiektywnie słusznymi argumentami, by to działanie przyniosło więc dobrą nam, ale i przez nas innym.
Motywowanie się do poszukiwania nawyków, nie tylko właściwych, Ale faktycznie nam potrzebnych, może być bardzo kreatywne procesem budowania świadomie naszej osoby, ale i też naszej codzienności. Tworząc właściwe reakcje, zastanówmy się, w jakich przestrzeniach naszego życia faktycznie potrzebujemy nawyków i jaki powinien być ich charakter. Gdy zrozumiemy potrzebę istnienia nawyków, ich funkcjonowania w naszej codzienności, wówczas będziemy też bardziej starali się zrozumieć różne reakcje, które próbują za funkcjonować w naszej codzienności. Wprowadzenie nawyków nie ma być próbą zapętlania naszej codzienności – sytuacji reakcji na nie, ale odkrywaniem działania, W których odnajdziemy sposób na to, by z głębi idź jakąś sytuację, lepiej ją zrozumieć i coraz lepszy sposób je wykorzystywać do rozwijania siebie i swojej codzienności.
Chyba nie ma osoby, która by nie reagowała na otaczające je sprawy. Nie chodzi jednak o wszystkie sprawy, ale takie, którymi możemy posłużyć się dla osobistego dobra. Może po jakimś spotkaniu, warto sobie ustalić, co było dla nas najważniejsze… Muszę po przeczytaniu jakiegoś artykułu, warto ustalić, czego nas to nauczyło… Może po jakiejś pracy, warto pomyśleć, jak innym razem coś sobie ułatwić, czy coś zrobić lepiej… Itd. Wykorzystywanie różnych okazji do wytworzenia ciekawych reakcji, ciekawych nawyków. Myślę, że jeśli obudzimy w sobie taką tendencję, taki sposób reagowania, to dostrzeżemy, że lepiej przeżywamy swoje życie, lepiej jakieś sytuacje wykorzystujemy i zbieramy więcej owoców swojej aktywności.
Niech efektem tej refleksji będzie to, że ustalimy jakie sytuacje mogą w nas wywołać reakcję i czy te momenty, nie stwarzają okazji do wprowadzenia ciekawego nawyku.
ostatnio dodane
połącz myśli
POŁĄCZ MYŚLItemat: połącz myśli Myśli… rodzą się w nas w kontekście różnych wydarzeń i chwil. Jedne być może nieustannie zbywasz, inne może przesadnie podkreślasz. Jak wykorzystać ten szczególny dar, jakim jest refleksyjności – łączenie myśli? Szukajmy zatem sposobu,...
refleksyjność – rozwijaj ten dar.
połącz myśliRefleksyjność - rozwijaj ten dar. - ks. dominik poczekaj -1.12.2024Uważasz się za osobę refleksyjną? Czy gdy dzieją się jakieś sytuacje, podejmujesz konkretny tok myślenia, masz jakieś opinie? Warto stworzyć okazję do tego, by wykorzystać czas na...
34 Niedziela – Chrystusa Króla – B – Mt 25,31-46
J 18, 33b-37