projektowanie
Kreatywne działanie.
– ks. dominik poczekaj –
24.04.2024
Projektowanie to świadomy wybór odpowiedniego kształtu naszego działania. Na poziomie projektowania, mamy możliwość wpływania na kształt myślenia, celów, działania… Wiesz jaki Kreatywny kształt mogą mieć różne twoje życiowe sytuacje? Zastanówmy się jak najlepiej to wykorzystać w swojej codzienności.
Wszystkie hasła dwunastościanu są konkretne i prowokują do działania, ale najbardziej zadaniowe hasło to właśnie: projektowanie. Każda z dwunastu ścian, prowokuje najpierw do refleksji, do stworzenia odpowiedniej atmosfery myśli, a później jako kontynuacja, prowadzi do działania.
Pomyśl o samym haśle: projektowanie. W którą stronę zmierzają twojej myśli? Czy pojawiają się, chociażby te dwie rzeczywistości: najpierw duchowa – prowadząca w głąb, do wnętrza; a później fizyczna – prowadząca szerzej na zewnątrz? By realizować którekolwiek hasło, warto świadomie przejść przez te dwie rzeczywistości, pozwalając, by się wzajemnie przenikały.
Zastanawialiśmy się nad kierunkiem naszych myśli, a teraz warto zastanowić się, w jaką stronę podąża nasze działanie na hasło: projektowanie. Mamy dobrze rozwinięty aparat wyobraźni, deklaracji, wizji. Potrzeba jednak przeskoku, który to wszystko uruchomi i wprowadzi w rzeczywistość działania. Warto programując naszą codzienność, projektować to, w jaki sposób zrealizujemy nasze myśli, pragnienia, postanowienia i obietnica. Mieć pomysł na rzeczywistość w naszym życiu, to naprawdę ważna sprawa. By nie odkładać czegoś w czasie, by nie zwlekać z czymś, warto zaprojektować na tyle ciekawy pomysł, byśmy faktycznie sami chcieli go zrealizować. Ważne jest to, w jaki sposób ubierzemy jaką myśl w konkretne działania. Hasło: projektowanie, wywołuje we mnie chęć wprowadzenia działania – czy to w ciągu dnia, czy kilku dni, czy całego tygodnia, tak aby faktycznie stworzyć jakieś doświadczenie, by przekonać się o potrzebie tego działania i obserwować konkretne owoce z niego płynące.
Wylosowanie tego hasła, wiąże się z projektowaniem jakiegoś pomysłu, albo stworzeniem czegoś w moim odczuciu nowego, co faktycznie będzie mnie rozwijało na jakimś polu. Ustawienie sobie konkretnego celu projektu to po części ustalenie tego, co pragnę uzyskać, czym się ubogacić realizując jakiś projekt. Tworząc te moje refleksje, gdzieś w tle rodzą się różne pomysły na kolejne projekty. Niektóre z nich są dopiero w zamyśle, niektóre technicznie są już przygotowane, by się nimi w odpowiednim momencie posłużyć. Jeśli nie masz czasu lub obecnie możliwości, zostaw gdzieś ślad – zarys swojego projektu, a może przyjdzie odpowiednia pora, by do nich powrócić, by je zrealizować. Ważną i ogromną pomocą będą już same ślady tych różnych projektów, które sobie zostawimy. Ich obecność, jeśli czasami będziemy się im przyglądać, będą dla nas wyraźnym wyrzutem sumienia, swoistym przypomnieniem, mobilizującym nas do działania. Może w końcu się uruchomimy i znajdziemy odpowiedni moment na realizację projektów. Moje spostrzeżenie jest takie, że czasami warto odłożyć na jakiś czas projekt, by w innym czasie znacznie lepiej go wykorzystać.
Projekty kształtują działanie, które wypływa z naszego myślenia. Jeśli mamy przemyślane jakieś sprawy naszego życia, to łatwiej jest nam cokolwiek zrealizować. Dużo zależy od kształtu naszych myśli, od tego, co w sobie nosimy. Zwróć uwagę, że istnieje naturalne połączenie między naszym wnętrzem a tym, w jaki sposób postępujemy na zewnątrz, poprzez słowa i czyny… To połączenie jest piękną rzeczą, gdy mamy w środku pokój, radość, miłość, dobro… Niebezpieczne bywa to połączenie wówczas, gdy nasze wnętrze wypełnia gniew… Wówczas, mimo starań w zewnętrznym działaniu jest to widoczne to, co skrywamy wewnątrz i inni to odczuwają. Zatem ciekawą rzeczywistością, do lepszego zagospodarowania jest zaprojektowanie właśnie tego połączenia — wnętrza z zewnętrzną sfery naszego życia. Nie wystarczy określić, co mam w swoim wnętrzu, ale dzięki tej wiedzy, mogę zaprojektować to, w jaki sposób tę wiedzę wykorzystam i zrealizuje. Jak kreatywna może stać się nasza codzienność, dzięki temu, że będziemy działać, konkretnie projektując różne chwile w ciągu dnia, a szczególnie właśnie te połączenia.
Projekty, to złożona rzeczywistość, bo składa się na nie bardzo wiele elementów. Te elementy bywają niekiedy skrajne, jak woda i ogień, Ale i pomiędzy nimi istnieje jakiś sens i połączenie, jeśli odpowiednio się je wykorzysta. Jedną z ciekawszych rzeczy w trakcie projektowania jest wpływanie na kształt…
Projektując coś, tworzymy… Niekiedy są to nadzwyczajne rzeczy, które zdumiewają cię samego i sam zastanawiasz się, jak mogło powstać coś tak nadzwyczajnego. Często tworzymy rzeczy bardzo praktyczne i zdumiewa nas ich funkcjonalność. Bardzo często nasze projekty dotyczą spraw powszednich i ciekawi nas to, jak zwykły projekt, może niekiedy pokolorować jakąś sprawę, czyniąc z rzeczy powszedniej, również coś niezwykłego. Projekty – projektowanie, realnie wypływa na kształt jakieś rzeczy, sprawy, myśli, relacji… W tak wielu kwestiach możemy użyć projektów – projektowania, bo wydaje mi się, że tego właśnie potrzebujemy. Z jednej strony chcę was przekonać o uniwersalności tego narzędzia, a z drugiej, pokazać jego praktyczny wymiar, który może ubogacić w zasadzie każdą chwilę naszego życia.
Może faktycznie warto mieć takie podejście – zanim coś zacznę realizować, warto najpierw nadać temu kształt poprzez konkretny projekt. Widzę sens tego, chociażby w takich sytuacjach – zanim podzielę się czymś z innymi, najpierw sam muszę to samemu przeżyć, przeanalizować i ukonkretnić. Gdy powstaje esencja projektu, wówczas łatwiej jest mi tym podzielić się z innymi.
Pomyśl o niezwykłych umiejętności, które posiadasz – możesz, potrafisz nadawać kształt różnym sprawom w twoim życiu.
Codzienne losowanie hasła z dwunastościanu, zredagowanie hasła – to właśnie projektowanie – nadawanie kształtu mojej codzienności przez perspektywę wylosowanego hasła – zadania.
Pisząc tę refleksję, zastanawiałem się jakie projekty zrealizowałem w swoim życiu, ile z nich zdobyło konkretny kształt i ujrzały światło dzienne w postaci, chociażby publikacji na mojej stronie. Myśląc o tym, od razu wstrzelił się w moją głowę nowy pomysł, by do każdego hasła z dwunastościanu, stworzyć konkretny projekt, który umożliwi realizację zadania w bardzo konkretnym kontekście.
Uzmysłowiłem sobie, że takich projektów na dwanaście zadań, jest już w zasadzie siedem. Czyli ta intuicja projektu, projektowania już w dużej części zadań mi towarzyszyła. Niektóre z nich były realizowane kiedyś na łamach mojej strony i innych mediów, chociażby np.: życiowy alfabet – ważne słowa, twórcze poranki, duchowy spacer, lekcje życia, dziennik itp.
Mam świadomość, że to, jak ja funkcjonuje, jest to dla mnie naturalne i praktyczne. Nie wszyscy muszą działać tak samo, ale warto mieć wizję, cel i swój kształt projektu.
Spójrz na swoje życie — czym mógłbyś podzielić się z innymi, dając im swój (jakiś) projekt? Co warte jest faktycznie przekazania – podarowania innym? Jest coś takiego, czy właśnie zyskałeś nową perspektywę do tworzenia czegoś w swoim życiu?
Spójrz na pojęcia: projekt – projektowanie, jak na klucz, który umożliwi ci otwarcie nowych horyzontów, nowych możliwości i nowe szanse. Projektowanie angażuje twoją wyjątkową kreatywność, budzi w tobie piękne cechy, które mogą pomóc ci stworzyć coś wyjątkowego. Patrząc na swoją codzienność, wykorzystuj świadome nadawanie kształtu sprawom, które już są obecne w twoim życiu. Może jeśli nie dziś, przejdziesz do działania, to będziesz przynajmniej wrażliwy na takie opcje w twoim życiu. W tym momencie wybierz jakąś sytuację z twojego życia i spróbuj nadać jej bardziej osobisty kształt – na razie tylko w jednej kwestii.
Mnie przekonuje do tego szereg możliwości, które mi daje projektowanie. To trochę przypomina wejście na bardzo wysoką wieżę – niby rozpościera się z niej na każdym piętrze ta sama panorama, a jednak im jesteś wyżej, tym mocniej perspektywa zmienia wszystko. Twoje życie to wieża, a perspektywą są projekty i projektowanie, które realizujesz.
ostatnio dodane
połącz myśli
POŁĄCZ MYŚLItemat: połącz myśli Myśli… rodzą się w nas w kontekście różnych wydarzeń i chwil. Jedne być może nieustannie zbywasz, inne może przesadnie podkreślasz. Jak wykorzystać ten szczególny dar, jakim jest refleksyjności – łączenie myśli? Szukajmy zatem sposobu,...
refleksyjność – rozwijaj ten dar.
połącz myśliRefleksyjność - rozwijaj ten dar. - ks. dominik poczekaj -1.12.2024Uważasz się za osobę refleksyjną? Czy gdy dzieją się jakieś sytuacje, podejmujesz konkretny tok myślenia, masz jakieś opinie? Warto stworzyć okazję do tego, by wykorzystać czas na...
34 Niedziela – Chrystusa Króla – B – Mt 25,31-46
J 18, 33b-37