życiowe lekcje

temat 2022

Moje życie – suma doświadczeń.

– ks. dominik poczekaj –
16.12.2022

Pewne spostrzeżenia i przykłady, mogą nauczyć nas bardziej wyraźnego realizowania naszego życia, zwracania uwagi na bardzo ważne elementy. Dzięki temu historie, które toczą się w naszym życiu, będą również odpowiadały naszej osobie i ją wyrażały.

Streścili życie swojej bliskiej osoby na jednej kartce A4. To nie zarzut, to wciąż rosnące we mnie doświadczenie. Bez zbędnych ozdobników, każde zdanie na kartce, wyrażało świadectwo zaangażowania w kolejne ważne wydarzenia i sprawy. Wbrew pozorom, ta jedna kartka ukazała bardzo aktywne i niezwykle ciekawe życie. Pewnie domyślacie się, jaka pierwsza refleksja pojawiła się w mojej głowie. Pewnie w twojej również — jak opiszą moje życie? Jakbym opisał swoje życie?

Żyjąc konkretnie, będzie o czym pisać. Żyjąc […] być może będą mieli trudności. Umyślnie nie użyłem żadnego słowa, bo zastanawiam się, jakbyście uzupełnili to zdanie sami. Mnie osobiście nasuwają się takie słowa: przeciętnie, powierzchownie, bez wyrazu, bez zaangażowania.

Kartka, o której wcześniej wspomniałem, zostawiłem i mam ją w pogrzebowym lekcjonarzu […], aby przy kolejnych okazjach, pobudzała mnie do konkretnego myślenia. Żyć konkretnie, by niepotrzebne były ozdobniki, by móc wyrazić historie mojego życia.

Konkretne życie wymaga faktycznego zaangażowania w jakąś sprawę w naszej codzienności. Jesteśmy rozrywani na wiele części, które — każda z nich, symbolizuje inną dziedzinę naszego życia. Zaangażowani w tak wiele sprawy, możemy zgubić naszą główną dziedzinę życia. Spróbujcie podzielić koło na kolejne części, jakby tort, gdzie wielkość kolejnej części będzie odzwierciedleniem kolejnych dziedzin i waszego faktycznego zaangażowania w te kwestie.

Im bardziej szczegółowo przeprowadzisz to zadanie, tym wyraźniej być może, ujawni się pozytywnie twoja główna dziedzina. Obserwuj tę sprawę, by przekonać się, czy jest to prawdziwe, czy być może powinieneś coś pozmieniać w swoim życiu. By to zadanie jeszcze poważniej potraktować, spróbuj przygotować sobie konspekt spotkania, które ma zająć 15-20 minut, właśnie na temat tego, co w twoim życiu jest najważniejsze, a czym moglibyście się podzielić w tym krótkim czasie wykładu, z innymi osobami.

„TEDx” — co to takiego? Dlaczego akurat o tym chcę wspomnieć?

To takie 15 minutowe przemówienia, bez skomplikowanej formy, w zasadzie dotykające chyba każdej tematyki. TED powstał w 1984 roku, a oprócz tej formy pojawiła się też TEDx, która jest bardziej regionalną formą. Osoba zaproszona do takiej konferencji, często streszcza swoje osiągnięcia, odkrycia, swoje doświadczenia lub to, co ważnego pragnie przekazać swoim słuchaczom. Ich wyjątkowa forma jest jednym z wielu elementów, które uatrakcyjniają konferencje. Nie ukrywam, że czas jest dla mnie symbolicznie kluczowy, a który sam również wykorzystuję promując swój “kwadrans na…”

Słuchając różnych konferencji, ale i też historii wielu osób, wciąż odkrywam, że dzielenie się doświadczeniem swojego życia, albo jakąś konkretną jego częścią, zawsze wywołuje zainteresowanie jakąś tematyką, wywołuje w nas ciekawość w związku z jakimś tematem.

Ludzie mają o czym opowiadać, choć często brakuje im odwagi i przekonania, że warto to czynić. Nie wszystkie historie muszą być niezwykłe, ale każda historia może sprowokować do refleksji i działania.

Konferencje, życiowe historie innych osób i moje przeżycia, nauczyły mnie klarowności — najpierw uczenie się dostrzegania różnych spraw i ich właściwego przesłania, a druga strona klarowności, to staranie się, by w działaniu było widoczne to, co jest dla nas faktycznie ważne.

Zastanów się, czy mając okazję wygłoszenia wykładu na temat swojego życia, jakiegoś doświadczenia, sami bylibyście zainteresowani jego treścią, czy pojawiłby się jakiś inspirujący wątek w tym wykładzie? Analizując różne wydarzenia, poznając ich wartość, sprawiasz, że nasze życie jest faktyczną sumą doświadczeń. Istotą życia nie są zjawiskowe pasje, czy wydarzenia, w których uczestniczysz, ale to, jaką postawę prezentujemy, jakie doświadczenia stwarzamy w naszej codzienności.

Inne osoby dostrzegają tylko rezultaty albo konsekwencje naszego działania, a każdy z nas ma wgląd w coś o wiele ciekawszego, co dokonuje się wewnątrz nas — w pewien proces, który podejmujemy, aby coś osiągnąć, zrealizować. Są sytuacje, które nie zachwycą innych rezultatami, ale mogą zaciekawić ich te, towarzyszące nam procesy. Warto, abyśmy opisując jakieś wydarzenie, sami bardziej zwracali uwagę i podkreślali rolę procesów, a nie tylko osiągnięte rezultaty. Ważne jest to, dokąd człowiek dojdzie dzięki swojemu działaniu, ale dużo bardziej inspirująca jest droga procesu, który przeszliśmy.

Skoro życie jest sumą doświadczeń, to bardzo ważne jest to, byśmy dostrzegali linię, która tajemniczo łączy wszystkie te doświadczenia, tworząc mocne lekcje naszego życia.

Może to właśnie sprawia, że konferencje TED są dla mnie ciekawe, bo kładą duży nacisk na ukazywanie przede wszystkim najpierw procesów, a później dopiero rezultatów. Zachęcam do obejrzenia jakiejś konferencji, może właśnie dzięki tym przykładom, będzie nam dużo łatwiej uchwycić nasze życiowe lekcje — doświadczenia i znajdziemy swój sposób na dzielenie się tym, jak przebiegały w nas różne procesy w drodze do jakiegoś celu.


ostatnio dodane

16 Niedziela zwykła – Mk 6,30-34

16 Niedziela zwykła – Mk 6,30-34

kierunek Niedziela16 Niedziela zwykła - ks. dominik poczekaj -21.07.2024Mk 6, 30-34 Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: «Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco». Tak...

Zainwestuj swoją wdzięczność

Zainwestuj swoją wdzięczność

Wydaje mi się, że inwestycja wdzięczności nie może rodzić żadnych strat. To działanie pomoże ci we właściwy sposób posłużyć się twoim potencjałem i rozwinąć nową perspektywę.