dobre nawyki

Mocna siódemka

– ks. dominik poczekaj –
8.01.2024

W przypadku każdego i każdej z nas, pojawiają się nawyki, które są tak mocno z nami związane, że są po prostu mocnymi stronami naszego życia. Masz świadomość swoich mocnych stron, mocnej siódemki nawyków? Spróbujmy ten temat przepracować i stworzyć świadomość takiej mocnej listy.

Jedni twierdzą, że są to nieplanowane, bezwarunkowe zachowania, które na zasadzie reakcji pojawiają się w kontekście sytuacji. Mnie osobiście trudno patrzeć w ten sposób na nawyki, bo dla mnie same zachowania bardziej kojarzę z czymś pozytywnym, potrzebnym w moim życiu. Patrzę na nawyki, jak na zachowania, których się uczę bardziej lub mniej świadomie, wprowadzając je w życie. Nieświadomość niektórych nawyków nie oceniam jako zgody na jakąś reakcję, a więc trudno dostrzec w tym złe założenia. Gdy jednak stajemy się świadomi jakiegoś złego nawyku, wówczas powinniśmy podjąć właściwą decyzję i dostosować też swoje działanie, albo przekształcić jakiś nawyk, albo odwyknąć od czegoś. Mądrym nawykiem, potrzebnym w naszym życiu – jest konkretna decyzja. Może nam się wydawać, że to bez sensu, ale już tłumaczę, o co mi chodzi. Nawyk jest reakcją na bodziec, najkrócej definiując. Skoro pojawiają się jakieś konkretne sytuacje, to twój sprzeciw lub twoja zgoda, to reakcja na bodziec. Zatem decyzja – świadome powiedzenie tak lub nie, może stać się nawykiem, który jest podjęciem konkretnego też działania.

W kontekście świadomości nawyków każdy z nas powinien uruchamiać w sobie taką wrażliwość, która nie tylko otworzy nasze oczy i pomoże dostrzec obecne już w naszej codzienności nawyki, ale która pomoże nam zrozumieć ich potencjał i przyjąć je, jako swoje.

Pierwsze zadanie to uzmysłowić sobie jakie zachowania są w mojej codzienności faktycznie nawykami. Często grozi nam tendencja nowości, czyli gdy pojawia się jakiś temat, wówczas spoglądamy na to, jak na zadanie. Wówczas rozglądamy się za nowymi inicjatywami, które powinniśmy wprowadzić w życie, zamiast zobaczyć, jak wiele ciekawych nawyków są obecne już w naszym życiu, które warto by było odświeżyć lub zmienić ich charakter. Często sama świadomość, czym już dysponujesz i nadanie temu konkretnego charakteru, bardzo radykalnie odmienia naszą sytuację.

Zwróć uwagę zatem na to, czym dysponujesz. Uświadommy sobie, jak tym potencjałem możemy dysponować. Stwórz sobie na własne potrzeby listę swoich nawyków. Zwróćmy uwagę na te, które pojawiają się najczęściej, a nie tylko na te najwyraźniejsze albo pojawiające się przy różnych tylko okolicznościach.

Wypisz siedem przykładów…

Spójrz teraz na swoją listę i oceń. Jakich dziedzin one przede wszystkim dotyczą? Które z nich faktycznie ułatwiają ci funkcjonowanie?

Na tle tej lub podobnej oceny zastanów się teraz nad takimi dziedzinami życia, które są zbyt słabo zagospodarowane i które można byłoby rozwinąć, wprowadzając konkretne nawyki.

Wciąż obserwując swoją siódemkę, zobacz teraz, jak przedstawia się twoja lista — czy coś zmienisz, uśniesz lub dodasz?

Staram się, by moje nawyki realnie dotykały wszystkich głównych aspektów życia. Są kwestie, które się zmieniają, budują, a są też kwestie, które oczekują lepszej organizacji z mojej strony. Faktycznie życie jest przygodą…

Stworzenie swojej mocnej siódemki to dla jednych będzie proces długotrwały, a dla innych to tylko kwestia usystematyzowania. Przed każdym z nas stoi jednak konkretne zadanie — uświadomienie sobie — jak dzięki swoim nawykom, możesz bardziej konkretnie budować swoje życie, swoją codzienność. Warto przyglądać się tym elementom w nawykach, które realnie prowadzą nas do budowania czegoś.

To kolejny, bardzo ważny etap działań naszych nawyków. Wróć do swojej listy – siedmiu nawyków – i spróbuj pomyśleć o owocach, korzyściach, które dały ci konkretne nawyki. Jakie to były korzyści i kiedy ostatnio tego doświadczyłaś?

Nasza mocna siódemka jest już obecna w naszej codzienności i w takiej sytuacji warto mocne elementy naszego życia tak zagospodarować, by przynosiły realne owoce. Oby nie były ważne tylko z nazwy albo z powodu atrakcyjności, a w żaden sposób nie przekładały się na naszą codzienność, bo wówczas mamy do czynienia z ich fikcyjnością. Możemy bardzo wiele przegrać, zmarnować, gdy realne szanse zdobycia czegoś, przejdą obok nas. Świadomość naszych mocnych stron ma nas jak najbardziej zdopingować w budowaniu naszego życia.

Mając swoją mocno siódemkę, podejmijmy się konkretnego działania – niech kolejny dzień, będzie faktyczną pracą nad kolejnym nawykiem lub z kolejnym nawykiem nad jakąś sytuacją. Zrozumienie nawyków i konkretna ich realizacja sprawia, że nawyki będą konstruktywnie ubogacały nasze życie. To nie sam nawyk ma być naszym celem, ale to, do czego jego realizacja może nas przybliżyć, czy do czego może nas to zaprowadzić.

Wspomniałem o stworzeniu przestrzeni godziny, którą każdy z nas może zagospodarować w indywidualny sposób. To może być doskonały czas pracy nad czymś – np. nad jakimś nawykiem lub wypełnianiem jakiegoś zadania, posługując się do tego, jakimś konkretnym nawykiem.

Organizując swoją mocną siódemkę, tworzysz podstawy dla swojej codzienności. Wszelkie działania, które podejmiemy w zakresie nawyków, pomogą nam ubogacić się takimi treściami, które przyczynią się do jeszcze lepszego komponowania swojej codzienności.

Zachęcam do organizowania siebie, do jeszcze lepszego wykorzystywania nawyków do rozwijania swojego życia.

w kontekście powyższego tematu, zapraszam cię też do lektury już starszego artykułu o tym samym temacie, przedstawiający nieco inaczej ten temat i różne propozycje.


ostatnio dodane

połącz myśli

połącz myśli

POŁĄCZ MYŚLItemat: połącz myśli Myśli… rodzą się w nas w kontekście różnych wydarzeń i chwil. Jedne być może nieustannie zbywasz, inne może przesadnie podkreślasz. Jak wykorzystać ten szczególny dar, jakim jest refleksyjności – łączenie myśli? Szukajmy zatem sposobu,...

refleksyjność – rozwijaj ten dar.

refleksyjność – rozwijaj ten dar.

połącz myśliRefleksyjność - rozwijaj ten dar. - ks. dominik poczekaj -1.12.2024Uważasz się za osobę refleksyjną? Czy gdy dzieją się jakieś sytuacje, podejmujesz konkretny tok myślenia, masz jakieś opinie? Warto stworzyć okazję do tego, by wykorzystać czas na...