ponownie zobaczyć

temat stycznia 2022

„PONOWNIE” – czyli cykliczność działania.

– ks. dominik poczekaj –
20.01.2022

Działanie z pewną określoną cyklicznością, staje się nawykiem. Dzięki temu możemy coś faktycznie osiągnąć? Przyglądanie się naszym myślom, uczuciom, celom i działaniu, może wprowadzić działanie, które skoryguje i odświeży nasze podejście. Zastanówmy się — po co to robisz?

A po co to robisz? Dlaczego ci tak na tym zależy? Warto się tak poświęcać?
Warto poświęcić nawet dość dużo czasu na to, by odpowiedzieć sobie na te i podobne pytania. Realizując jakieś zadania, pochłania nas stos obowiązków i zobowiązań. Wpadamy w wir zajęć i dosłownie możemy się w tym zakręcić. Tak bardzo zaangażowani, wpadamy niekiedy w najbardziej oczywistą pułapkę — zapominamy, po co coś realizujemy.

Przyświecająca naszemu działaniu idea, powinna być często ponawiana. Dlaczego? Nasze ponawianie może przyjąć różne formy. Możemy na głos wypowiedzieć jakąś deklarację (np. niedzielne wyznanie wiary). Możemy ocenić, czy nasze działanie ma wciąż początkowy kierunek (np. jakie są nasze intencje działania). Możemy się do czegoś jeszcze bardziej zobowiązać (np. wyznaczyć termin realizacji). Pewnie są jeszcze inne możliwości. Wszystkie te sposoby służą jednemu, abyśmy ocenili swoje dotychczasowe działanie i odpowiedzieli sobie bardzo konkretnie na pytanie — po co to robimy?

Gdy wylosowuje na swojej kostce zadanie — REWIZJI, pierwszą rzeczą, którą się zajmuję, jest właśnie uzmysłowienie sobie tego, jaka jest obecna wizja mojego działania — co chcę osiągnąć? Do czego ma mnie to zaprowadzić? Czy mój sposób myślenia, działania, jest słuszny? Wyobrażenie sobie celu działania, daje mi motywację i przekonanie. Wiem, czego chcę! Wiem, dlaczego coś od siebie wymagam! Rewizja — czyli „ponowne spojrzenie” – zobaczenie czegoś, pomaga mi się upewnić — czy rzeczywiście moje działanie, postępuje we właściwym kierunku i czy nie powinienem być może, skorygować lub zmienić swoje działanie. Ponowne zobaczenie sytuacji, zadania, pomaga mi zachować to „coś” w świeżości, czyli wciąż ponawiać — aktualizować konkretne zadania.

Pewnie i wam zdarza się, że jadąc jakąś trasą do pracy, szkoły, czy gdziekolwiek, mijacie różne rzeczy, na które może bardziej lub mniej zwracacie uwagę. W jakimś momencie, przy uwzględnieniu różnych wewnętrznych czynników, nagle zwracacie na coś bardziej uwagę i obserwujecie szczegóły, których dotychczas nie dostrzegaliście. Może te elementy były już obecne, ale w waszej codzienności, z jakiegoś powodu ich dotychczas nie mogliście zobaczyć. Dzięki szczegółom udaje nam się zobaczyć nasze życie w inny sposób. Może właśnie tego potrzebujemy. W różnych sferach naszego życia potrzebujemy ponownego spojrzenia na swoją codzienność, na to, czym obecnie się zajmujemy, na swoje plany itd., by faktycznie dostrzec, potrzebne nam szczegóły do rozwijania swojej codzienności i różnych zadań. Gdy ponownie, uważnie spojrzymy na swoją sytuację, być może dostrzeżemy więcej szczegółów, które pomogą nam coś rozwiązać, lepiej coś zrealizować lub w ogóle zaczniemy realizację nowego pomysłu.

Ważną rzeczą jest to, byśmy mieli w sobie chęci i zapał do tego, aby ponawiać postawę. Dzięki systematyczności przyglądanie się jakimś sprawom stworzy okazję, by głębiej zrozumieć sytuacje, zadania, czy również samego siebie. Rozważanie ważnych treści w naszym życiu, potrzebuje głębszego spojrzenia. Dlatego cykliczne przyglądanie się różnym treściom, zgłębianie jakiegoś tematu, poznawanie go w różnych kontekstach, może przyczynić się do zdobycia wizji, właściwego wyobrażenia. Im bardziej jakaś treść nas pozytywnie przenika, tym większa istnieje szansa na to, że odkryta treść, pozostawi w nas faktycznie trwały ślad.

Ponownie zobaczyć — ta postawa jest potrzebna do tego, aby obiektywnie ocenić jakąś rzecz w naszym życiu. Poddać krytyce dotychczasowe wyobrażenia, by zyskiwać pełniejsze wyobrażenie, szersze perspektywy. Dzięki powtórzeniom zyskamy pewną cykliczność, stały zwyczaj, punk życia, który może mieć bardzo mocny wpływ na nasze życie, na naszą życiową sytuację. Skuteczność nie leży tylko w tym, że tę postawę będziemy ponawiać, ale w tym, że to ponawianie, będzie tworzyło w nas zdrowe podejście do życia i różnych spraw.

Ponownie zobaczyć — czyli obudzić w konkretnych sytuacjach swój umysł, by zobaczyć coś więcej niż tylko to, do czego przywykliśmy, co najczęściej widzimy i co rzuca nam się na pierwszy rzut oka.

Ponownie zobaczyć — to szansa, by wejść w pewne rzeczy bardziej, głębiej i przeżyć je w nowy, inny sposób.

Ponownie zobaczyć — czyli ocenić dotychczasową sytuację, by zastanowić się nad nowymi motywacjami i argumentami. Może się w nas pojawić zniechęcenie od ciągłego spoglądania na jakąś sprawę. Rozdrapując coś nieustannie, możemy zmęczyć nasze sumienie. Nie na tym powinno polegać ponowne zobaczenie — ani na pesymizmie, ani na sentymentalizmie. Powinniśmy raczej wykorzystać ponowne spojrzenie, jako narzędzie do podejmowania właściwego działania, do mobilizowania się i uruchamiania konkretnego myślenia. Takie działanie, pomoże nam zobiektywizować sytuację, jak i też nasze podejście do różnych spraw.

Ponownie zobaczyć — to docenić dotychczasowe inicjatywy, które podejmowaliśmy. Uszanować naszą dotychczasową pracę i zmobilizować się do tego, by czegoś nie zaprzepaścić, by o czymś nie zapomnieć.

Ponownie zobaczyć — to w końcu sposób na mobilizację, by dzięki temu, co już posiadamy, co zdobyliśmy, wyznaczyć sobie konkrety kierunek działania — nadać tor dalszemu działaniu, myśleniu i nadać nowe znaczenie temu, co pragniemy użyć w tworzeniu nowych zadań.

Zastanów się, z jaką cyklicznością powinieneś przyglądać się różnym działaniom, twojemu życiu. Pomyśl, w jaki sposób konkretnie, przeprowadzić te czas „ponownego zobaczenia”, by właściwie wykorzystać to narzędzie do rozwinięcia swojego życia.

 

do posłuchania:

czas trwania – 6:01

 


ostatnio dodane

Samokrytycyzm

Samokrytycyzm

Samokrytycyzm – to słowo może w naszej wyobraźni stworzyć obraz trudnego do realizacji procesu – mało przyjemnego, wymagającego… Spójrzmy pozytywnie na tym postawę, spróbujmy odnaleźć dla siebie korzyści.