pisać życiem

Pisać życiem.

– ks. dominik poczekaj –
31.10.2023

Stwarzanie codzienności, a nie tylko dopasowywanie się do okoliczności – to zadanie naszego życia, naszej codzienności. Jesteśmy osobami, które powinny swoim życiem napisać wyjątkowe historie.

W ciągu dnia uczestniczymy w bardzo wielu, różnych wydarzeniach. Ile z nich to zewnętrzne wydarzenia, które wciągają cię w swój wir, a ile z nich możesz określić jako stworzone przez ciebie? Kiedy byśmy wyłączyli zadania z pracy, nasze obowiązki osobiste, domowe, to ile jeszcze pozostałoby wydarzeń, które faktycznie ty stwarzasz, na różnego rodzaju potrzeby? Dobrze by było, gdybyśmy realnie stworzyli i świadomie, chociaż jedno wydarzenie, które od początku do końca byłoby tworzone przez ciebie.

Mamy taką szczególną zdolność i możliwość, by tworzyć, dlatego warto ten dar bardziej świadomie zacząć wykorzystywać i odnaleźć ciekawy sposób na tę rzeczywistość. Hasło – pisanie życiem, wzbudza we mnie właśnie tę chęć, aby zrealizować coś takiego w ciągu dnia, co będzie faktycznie stworzone przeze mnie. Myślę wówczas o jakimś dodatkowym wydarzeniu, które będzie miało swój charakterystyczny styl, mój styl.

Pomysł, który wydawałoby się, że jest dość prosty to stworzenie jakiejś myśli – tematu, który będziemy starali się w ciągu dnia zrealizować. Może warto takim tematem uczynić kolejny cytat – myśl, na którą trafiliśmy podczas lektury jakieś książki. 

Przecież wiele osób uwielbia seriale, pewnie również wy macie jakieś ulubione. Pomyślcie, co tak faktycznie was wciąga w oglądanie kolejnego odcinka. Właśnie – fabuła, tematy, wokół których krążą różne historie. Często historia zawarta w jakimś odcinku staje się tłem do tematu, który ma być przez nas zauważony.

Temat dnia, tygodnia, to wprowadzenie czegoś bardzo konkretnego do naszego życia, do spraw, które już występują w naszej codzienności. Może dzięki tematowi, uda nam się uchwycić coś szczególnego w naszej codzienności, na coś zwrócimy szczególnie uwagę i będziemy to odkrycie dalej rozwijać, zgodnie ze swoim kontekstem. Może temat sprawi, że codzienne sytuacje będziemy realizować w określonym duchu, próbując coś szczególnie osiągnąć.

Pisać życiem, to zachęta, aby indywidualizować dzień, wprowadzając w jego rytm swój charakter, uczucia, przekonania i wartości, by jak najczęściej udawało nam się zapisać w życiu trwały ślad swojej obecności. Tworzymy niezwykłe rzeczy, ale czasami potrzebujemy głębszej samoświadomości, że dzięki nam powstają właśnie niezwykłe rzeczy.  Twój indywidualizm to charakterystyczny kod, który wpisany jest w twoją codzienność, ale również w historie ludzi, z którymi masz do czynienia. Indywidualizm to twoja osobista ścieżka do przebycia, która jest tylko twoją historią wydarzeń, relacji, które tworzysz. Są sprawy, które spotykają tylko ciebie i to tylko ty możesz je we właściwy sobie sposób zrealizować. Świat potrzebuję cię, twojego życia i tego byś pisał życie różne historie.

Warto się zastanowić, czy indywidualność widzę jako dar, czy jako przekleństwo. To, kim jesteś jako osoba, stwarza przede wszystkim możliwość napisania życiem niezwykłej historii. Twoje cechy i wszystko, co stanowi o twojej osobie, daje ci możliwość zaangażowania czegoś niezwykłego w twoim życiu, ale i również u tych osób, z którymi masz styczność. Może ci się wydawać, ale to tylko tobie się wydaje, że więcej jest ograniczeń niż możliwość. Niepowtarzalność naszej osoby, a więc i możliwości i ograniczeń, umożliwia stworzenie twojej historii. Twoim największym i może najtrudniejszym zadaniem, jest znalezienie sposobu, recepty, na możliwości i ograniczenia, by je w odpowiedni sposób wykorzystać do tworzenia własnej historii.

Napisać życiem… To nadzwyczajny przywilej, którego wartość ty sam musisz odkryć i zrozumieć. Tylko w warunkach akceptacji możesz stworzyć swoją niepowtarzalną kombinację możliwości i ograniczeń, aby powstała z nich, twoja historia. Ucz się tego, kim jesteś. Zrozum swoje możliwości. Zaakceptuj swoje ograniczenia i wejdź całkowicie w swoje życie.

Historie, które tworzysz, jak i te, które cię spotykają, mogą stać się dzięki twojemu działaniu niepowtarzalną lekcją. To, co przeżyjesz, a więc czego się przy okazji też nauczysz, pozwoli ci bardziej wykorzystywać swoje życie do tworzenia kolejnych, jeszcze lepszy historii.

Pisanie życiem to nie tylko trwanie w swojej codzienności i wypełnianie bieżących zadań, ale to nade wszystko, stworzenie własnego scenariuszu życia, takiego, który będzie świadomym wyborem z twojej strony. Można płynąć na fali spraw naszej codzienności, ale można też podejmując wysiłek, bardziej kontrolować to, na co faktycznie mamy i możemy mieć wpływ. Spróbujmy bardziej konkretnie mówić „TAK”, w różnych sprawach, które pojawiają się na horyzoncie codzienności. Im bardziej świadomie i z własnego wyboru w czymś uczestniczymy, tym mocniej możemy kształtować naszą codzienność i nadawać jej osobisty charakter.

Czy twoja historia życia to świat świadomy twoich wyborów i decyzji?

Spróbujmy zatem pisać życiem – tworzyć, kształtować, przemieniać. Nasze życie jest czymś niezwykle pięknym i cennym. Może tego nie dostrzegasz, pod wpływem jakichś sytuacji, które przeżywasz, ale nie pozwól, by to cię zniszczyło, zniszczyło twoją codzienność. Pisanie życiem uczy nas także większej wdzięczności za to, co uda nam się faktycznie przeżyć. Docenienie swojego życia, a więc tego, co tworzy naszą codzienność, uczy nas konkretniejszego pisania życiem różnych osobistych historii.


ostatnio dodane

32 Niedziela zwykła – A – Mt 25, 1-13

32 Niedziela zwykła – A – Mt 25, 1-13

32 Niedziela zwykła - Mt 25, 1-13 Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść: «Podobne będzie królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne...

31 Niedziela zwykła – Mt 23,1-12

31 Niedziela zwykła – Mt 23,1-12

31 Niedziela zwykła - Mt 23, 1-12 Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie...

Stwórz charakter swojego dziennika

Stwórz charakter swojego dziennika

pisać życiemStwórz charakter swojego dziennika - ks. dominik poczekaj -23.10.2023Czy dziennik może być wpływowym narzędziem? Prowadzenie go, to skorzystanie z kolejnej z wielu szans dla siebie, by umocnić życie. Tak niepozorne narzędzie, może stać się dla ciebie nawet...