kreatywne pytania
temat sierpień – wrzesień 2022
Masz swoją listę pytań?
– ks. dominik poczekaj –
4.09.2022
O co chodzi w liście pytań i kiedy może się ona sprawdzić — tego dowiesz się w poniższym artykule. Może wydawać się to dziwne, by mieć swoje listy pytań, ale sami pewnie się przekonacie, że może być to pomocne w niektórych kwestiach naszego życia.
Pytania kształtują człowieka. To nie tylko ciekawość prowokuje małe dziecko do stawiania tysiąca pytań w każdej chwili. Ono zbiera informacje, by zrozumieć świat wokół siebie, by móc najlepiej funkcjonować i wykorzystywać dostępne wokół siebie środki. O tym wiemy my, dorośli, a dla dziecka to niezwykła nowa przygoda, która może mieć ogromny wpływ na to, jak dalej będzie ta osoba kształtować swoje życie. Pytania poszerzają horyzonty naszych myśli, idei, pragnień, działania. Pytania są trochę jak system wykorzystujący komputer. Im lepiej funkcjonuje, tym wygodniejszym i sprawniejszym narzędziem jest w naszym ręku. Potrzebujemy pytań tak jak komputer lub telefon systemu… Pytania wywołują w nas różne procesy, dzięki czemu możemy funkcjonować, rozwijać się, realizować mnóstwo różnych rzeczy.
Wyobraźmy sobie, że mamy kilka różnych list z pytaniami, które mogą nas przeprowadzić przez różne sytuacje.
LISTA PYTAŃ – „na zakupy” – czy jest ci to konieczne? Rozwinie cię ta rzecz? Sprawi, że będziesz szczęśliwą osobą? Będzie służyło to jakoś też innym osobom?
LISTA PYTAŃ – „na trudne sytuacje” – Jakie wnioski wyciągniesz z tej sytuacji? Czego cię uczy to wydarzenie? Czy coś możesz zmienić? Masz na coś realnie wpływ? Czego o sobie się dowiedziałeś dzięki temu wydarzeniu?
Tak naprawdę lista może być bardzo skrócona, składająca się z jednego pytania albo bardzo złożona i zawierająca w sobie bardzo wiele, różnych pytań. Być może to jedno już pytanie będzie wystarczające do tego, aby dalej kształtować sytuację we właściwy sposób.
Często, by lepiej wyłapywać jakieś sytuacje, by lepiej coś wykorzystać, zadaje sobie u początku dnia pytanie: CZYM MNIE ZASKOCZY DZISIEJSZY DZIEŃ? Przez pryzmat tego pytania, uruchamia się wewnętrzna koncentracja na różne sprawy, które toczą cię w ciągu dnia i staram się wyłapywać wyjątkowe detale.
W odniesieniu do różnych spraw, sytuacji, a nawet osób, możemy mieć jakąś „listę pytań”, które pomogą nam odnaleźć się w jakiejś sprawie, pomogą nam dobrze je wykorzystywać albo stworzyć jakąś nową perspektywę. Warto przyglądać się swoim pytaniom — oceniać je, czy są uczące, czy wyrokujące.
Trudno byśmy jedną „listą pytań” objęli wszystkie sytuacje. Pytania powinny odnajdywać się w konkretnych sytuacjach, konkretnie odnosić się do nich i pomagać nam w przeżywaniu różnych momentów naszego życia. Czasami sytuacje są odpowiedzią na pytania. Częściej jednak same sytuacje rodzą w nas kolejne pytania i prowokują do dalszego poszukiwania. Dzięki pytaniom możemy niekiedy przeprogramować swój sposób myślenia i postępowania. Sytuacje i towarzyszące nam w nich pytania, uczą nas opracowywania jeszcze lepszych pytań.
Pytania mogą rozwijać konkretną sytuację, dlatego powinniśmy mieć w sobie pragnienie poszukiwania jak najlepszych pytań. Im jakaś sprawa jest dla nas bardziej zrozumiała, możemy poprzez pytania uszczegółowić konkretną sprawę, jak i też swoją osobę — sposób reagowania na poszczególne wydarzenia.
Pytania są tylko i aż narzędziem, dzięki któremu możemy uczyć się lepiej rozczytywać swoje życie, swoją osobę. By posłużyć się jakimkolwiek pytaniem, czy całą listą, musimy mieć w sobie odwagę zadawania ich w konkretnych momentach życia, mieć pragnienie kierowania się pytaniami w realiach naszego życia.
Może pojawić się w jakimś momencie chęć wyłączenia zadawania pytań komukolwiek. Może nam się wydawać, że jest to bez sensu, że nie mam komu ich zadawać. Jest to moment ogromnej tragedii, gdy zamykamy się w sobie i próbujemy być samowystarczalni.
Pytanie zawiera w sobie naszą ciekawość — sprawę, która nas nurtuje, temat, który nas interesuje, zadania, które mamy do zrealizowania… Wchodzimy w przestrzeń naszej codzienności jakby z magnesem, który natychmiast zaczyna przyciągać wszystkie te elementy, które nie tylko nas ciekawią, ale również te, których potrzebujemy do rozwikłania jakiejś sprawy.
Eugene Ionesco — TO NIE ODPOWIEDŹ NAS OŚWIECA, ALE PYTANIA.
Właściwe pytanie może być dla nas kluczem do sprawy. Może pomóc nam rozebrać jakąś sytuację na czynniki pierwsze, a nawet stać się rozwiązaniem. Zauważyłem, że bardziej świadome i konkretne stawianie pytań, umożliwia mi zupełnie inne podejście do spraw. Inne spojrzenie na sytuację i wyciąganie z nich wniosków, które faktycznie są rozwojowe.
Zmiana pytania odmienia niekiedy kompletnie jakąś sprawę i rzuca na nią takie światło, dzięki któremu otrzymujemy takie rezultaty, których byśmy się nigdy nie spodziewali. Jeśli szukamy tylko odpowiedzi, to przygoda może być bardzo krótka. A jeśli nam zależy na tym, by pytanie nas przez coś i dokądś poprowadziło, to przygody nie będzie widać końca.
Listy pytań tworzą się dzięki tego typu przygodom. Odkrywamy pytania przez różne doświadczenia, w których uczestniczymy, przez historie mające miejsce w naszej codzienności. Nasze listy dojrzewają wraz z nami. Nie są wynikiem emocji, ale naszych odkryć.
Momentem przełomu, faktycznego skoku w przyszłość, może być dla naszego życia jedno, ale kluczowe pytanie. Warto poświęcić więcej czasu na to, by odkryć swoje życiowe pytanie, które sprowokuje nas do tego, by życiem wciąż odpowiadać na nie, kształtując wciąż swoją codzienność.
Może to być początek ciekawego zadania, które towarzyszyć ci będzie przez całe życie. Zbieraj swoje pytania. Niech dojrzewają one w tobie i prowokują do stwarzania nowych, ważnych pytań.
Skoro ty się zmieniasz, twoje pytania również powinny stawać się głębsze.
ostatnio dodane
połącz myśli
POŁĄCZ MYŚLItemat: połącz myśli Myśli… rodzą się w nas w kontekście różnych wydarzeń i chwil. Jedne być może nieustannie zbywasz, inne może przesadnie podkreślasz. Jak wykorzystać ten szczególny dar, jakim jest refleksyjności – łączenie myśli? Szukajmy zatem sposobu,...
refleksyjność – rozwijaj ten dar.
połącz myśliRefleksyjność - rozwijaj ten dar. - ks. dominik poczekaj -1.12.2024Uważasz się za osobę refleksyjną? Czy gdy dzieją się jakieś sytuacje, podejmujesz konkretny tok myślenia, masz jakieś opinie? Warto stworzyć okazję do tego, by wykorzystać czas na...
34 Niedziela – Chrystusa Króla – B – Mt 25,31-46
J 18, 33b-37