Symbolika, z którą stykamy się w Biblii, nie jest przypadkowa. I choć na pierwszy rzut oka, nam, współczesnym nic nie mówi, to zgłębiając się w treść symboli, możemy dotrzeć do pięknych wiadomości i przekuć je w niezwykłe doświadczenia.

 

Na mojej stronie znajdziesz bardzo wiele, różnej treści. Im częściej przeglądam to, co udało mi się zrobić, tym mocniej przesiewam treści przez sito różnych ocen i zastanawiam się nad ukonkretnieniem swojej działalności. Strona to jednak trochę moja natura – wiele wątków, różne dziedziny i pomysły, niestawanie w miejscu, ale ciągły ruch. Możecie mi wierzyć lub nie, ale staram się już z wielu spraw, pomysłów, rezygnować, mimo chęci jednak odkładać i ukonkretniać kierunki działania. W tym działaniu widzę, że im bardziej staram się cokolwiek ukonkretnić, tym trudniej jest mi wybrać, najwłaściwsze elementy, a pozostałe odrzucić. Ważne jest to, by w życiu – myśleniu, działaniu, być uporządkowanym i by ten porządek wynikał z Bożego działania i by wciąż był dla mnie konstruktywny.

 

(w.13) zebrali (…) napełnili dwanaście koszów.

 

Jest we mnie ciekawość – czy stawialiście sobie dotychczas już pytanie, dlaczego akurat 12 koszów? Już pewnie po wstępie, domyśliliście się, że ma ta cyfra jakąś symboliczną wartość. Dwanaście należy do liczb PORZĄDKUJĄCYCH, sugeruje ona porządek Boży, doskonały, obejmujący wszystkich, ale dwanaście to również liczba, które występuje jako KONSTRUKTYWNA. Oto biblijne przykłady wyżej przytoczonego podziału.

 

(za Wikipedią)

porządkujący

12 synów Jakuba
12 pokoleń Izraela (ludu Starego Przymierza)
12 chlebów pokładnych na stole przed zasłoną Arki Przymierza (Kpł 24, 6)
12 koszy z ułomkami z pięciu chlebów jęczmiennych (J 6,12-15)
12 apostołów (posłańców Nowego Przymierza)
wieniec z 12 gwiazd na głowie Niewiasty (Ap 12,1)
pieczętowanie 12 tysięcy sprawiedliwych (Ap 7,4-8)

konstruktywny

12 bram, 12 aniołów do pilnowania oraz imiona 12 pokoleń wypisanych na bramach nowego miasta w niebie (Ap 21,12)
mury miasta na 12 fundamentach, z wypisanymi imionami 12 apostołów (Ap 21,14)
bramy wykonane z 12 pereł (Ap 21,21)
Drzewo Życia w Nowym Jeruzalem wydające co miesiąc 12 rodzajów owoców przynoszących uzdrowienie narodom (Ap 22,2)

 

Sam symbol „12 koszy ułomków” ma nam przypomnieć o Bożym porządku, o doskonałości, która obejmuje wszystkich (również nas dzisiaj), jak i inspirować, by wykorzystywać ten wzór do konstruowania swojego życia, codzienności i swoich działań.

Zastanawiałem się już wielokrotnie nad pewnymi elementami – lekcjami, które przetaczają się przez moją codzienność, nie jeden raz, które z jednej strony wciąż mnie do czegoś prowokują – inspirują, a z drugiej strony, są właśnie takimi porządkującymi mnie i moją codzienność. „12 koszy ułomków” – znaczenie cyfry i kontekst rozważanego fragmentu (J 6,1-15), sprowokował mnie do ustalenia takich 12 elementów. Stwarzając tę listę, zadawałem sobie często pytanie: na co, w moim życiu, wskazał mi Bóg, na czym mnie skupił w mojej codzienności? Chciałem zachować obiektywizm, by nie były to wymyślone elementy, na potrzeby artykułu, ale by były to faktycznie odpowiedniki „12 koszy ułomków” wypływające z mojej codzienności, podarowanej mi przez Boga.

Myślę, że dla każdego z nas, powinno być to zadanie twórcze – kształtujące, a przede wszystkim porządkujące. Znajdź w najbliższym czasie trochę czas, przyjrzyj się swojej codzienności i zastanów się – czego nauczył cię Bóg, ofiarowując ci dar „nasycenia” i jakie „ułomki” z tych doświadczeń, pozostały w twoim życiu. Ustal listę 12 elementów, które wciąż, w jakiś sposób budują twoje życie. Być może wracając do tej listy, będziesz ją jeszcze weryfikować, ale to i tak, za każdym razem, będzie dla ciebie twórcze. Samo zastanowienie się nad swoją codziennością, swoją osobą, zawsze będzie właściwym działaniem, szczególnie gdy w ferworze zajęć, być może wydaje się nam, że myślenie o sobie jest bez sensu, że szkoda na to czasu.

 

Cud rozmnożenia, dokonuje się również w twojej historii życia, a przede wszystkim dla ciebie. Bóg przygotowuje dla nas wiele doświadczeń i każde z nich, przynosi nasycenie i zostawia ułomki. Uczestnicząc w różnego rodzaju doświadczeniach, ciesząc się ich różnym charakterem, wciąż możemy w cudowny sposób budować swoje życie. Bóg daje nam tak wiele, dobrze by było, byśmy to dostrzegli w swoim życiu i we właściwy sposób to wykorzystali.

Dla mnie wielką lekcją w ostatnim czasie było czytanie „historii adwentowych” (link do historii), które tak różne, piękne i trudne, ukazywały sceny z życia codziennego, którymi mogłem dosłownie się karmić, ale po każdym dniu, po kolejnej przeczytanej historii, czułem, że pozostają we mnie ułomki, dzięki którym mogłem tworzyć nowe doświadczenia w mojej codzienności. Dzielenie się swoim życiem, doświadczeniami, zawsze będzie niezwykłym wydarzeniem – to ten szczególny moment, podobny do cudownego nakarmienia. Przeżywając jakieś wydarzenie, zawsze mamy okazje czymś się karmić. Opowiadając o tym, co przeżyłem, mamy okazje uświadomić sobie, jak wiele z tego wydarzenia, możemy jeszcze zebrać ułomków.

Zebrać aż dwanaście koszy? Może wydawać się to bardzo wiele. Ale, gdy zaczniesz kopać w różnych historiach swojego życia, zobaczysz, jak trudno jest wybrać tylko dwanaście najważniejszych życiowych lekcji, spośród tych wszystkich, które przeżyliście.

Moim 12 koszom, nadałem krótkie nazwy, skojarzenia, a wyjaśnienie ich, znaczenie i całą koncepcję wokół „tego projektu” jeszcze będzie szeroko podejmowane na mojej stronie (może już od nowego roku). 12 koszy – jak 12 lekcji…

 

ODKRYWANIE, WAŻNE SŁOWA, STUDIOWANIE, ROZWAŻANIE SŁOWA, NAWYKI, REWIZJA, MODLITWA, PROJEKTUJ, ZBIERAĆ, PISANIE, PYTAJ, ZAINSPIRUJ SIĘ.

 

12 KOSZY, tworzy pewien zarys struktury codziennego działania. Budowanie życia i wykorzystywanie pewnego Bożego porządku to przejrzysta forma, która mnie osobiście bardzo ułatwia budowanie rytmu mojej codzienności. Za każdym elementem istnieje konkretna historia i doświadczenia, które są dla mnie potwierdzeniem, że te właśnie elementy są właściwe i moje. Tworzenie życia z zebranych dotychczas „ułomków”, to jeden z wielu sposobów na to, by wprowadzić tę biblijną scenę do swojego życia. Jeśli masz w głowie inne pomysły, to zachęcam cię do podzielenia się nimi z nami.

 

 

ps. W ramach jeszcze wyjaśnienia… Otóż skoro 12 koszy, 12 elementów, lekcji, to jaka figura może najlepiej przedstawiać tę rzeczywistość – symbol nieba, bryła platońska, dwunastościan… stąd zdjęcie do obecnego artykuły i przyszłego też projektu, o którym wspomniałem.