5xTAK, 1xNIE

Skazujemy się niekiedy na niepowodzenie przez to jakie podejmujemy decyzje i wybory. Obserwując nasze życie, powinniśmy zwrócić uwagę na to, ile elementów jest zdecydowanie więcej w naszej codzienności. Nasze podejście do życia, zdradza po części to, co jest dla nas ważne, co się dla nas liczy. Niekiedy nasze podejście pokazuje również to, że z czymś się nie liczymy, że nam na czymś nie zależy.

Ostatnio, przez jakieś doświadczenie, pojawiło się we mnie pytanie, które zastanowiło mnie nad tym, ile razy w naszym życiu mówimy „TAK” – odpowiadając pozytywnie na jakieś sytuacje, prośby itp., a ile razy mówimy „NIE”, odmawiając jakiegokolwiek zaangażowania.

Nasze pozytywne nastawienie: mówienie, myślenie, działanie, może mieć swoje silne korzenie w tym, jak odpowiadamy na różne sytuacje w życiu. Ci, którzy bardziej pozytywnie odpowiadają na życiowe sytuacje, mają szansę bardziej pozytywnie funkcjonować. „NIE” jest dwukierunkowe, może być zakorzenione w naszym pesymizmie, albo przez odmowę, wpływać na nasze wewnętrzne nastawienie.

Może to naiwne, albo pozorne, ale na podstawie mojej codzienności widzę, że im częściej pojawia się w mojej codzienności „NIE” tym bardzie jestem pesymistycznie nastawiony. Mimo trudności, bo mówienie „TAK” jest trudne i wymagające, to jednak ogólnie takie nastawienie do życia, jest wówczas bardziej pozytywne. 

Ilość „TAK” i „NIE”, daje nam pogląd na nasze życie. Kwestia naszego zaangażowania wpływa na to, w jaki sposób traktujemy swoje życie, ludzi obecnych w naszej codzienności. Bardziej pozytywne doświadczenia są przez nas przyjmowane w bardziej pozytywny sposób, natomiast to, względem czego jesteśmy negatywnie nastawieni traktujemy często z niechęcią, dystansem, a niekiedy wręcz z jakąś awersją. Nasze „TAK” jest zdecydowanym wyrażeniem pozytywnego nastawienia. „NIE” – często też bywa manifestacją, ale bardziej negatywnych cech.

Czego jest w naszym życiu więcej – czy okazji, w których mówimy „TAK”, czy sytuacji w których mówimy „NIE”. Nasze życie, w jakiś sposób zabarwione jest różnymi kolorami tych dwóch słów. Jaki kolor jest dominujący w twoim życiu? Zanim powiesz „NIE” zastanów się, czy nie pogłębiasz w ten sposób swojego negatywnego nastawienia.