Samo urządzenie nie wystarczy. Dla prawidłowego funkcjonowania potrzebne jest jeszcze oprogramowanie. To właśnie ono odpowiada za możliwości wykorzystywania sprzętu, który posiadamy. A człowiek? Czy on też ma swój software?

Człowiek to ogromna tajemnica. Mimo tylu wieków, lat odkrywania kim jest i jak funkcjonuje człowiek, wciąż pozostają rzeczy nieodkryte i nadal niezrozumiałe. Uczymy się przez całe życie. Przechodzimy różne etapy naszego rozwoju i wciąż pozostajemy zagadką.

Spotykając po latach, jakiś naszych znajomych, słyszymy niekiedy: „mi się w życiu nie powiodło”. Inni być może powiedzą: „ja jestem szczęśliwy, osiągnąłem tak wiele”. Skąd te różnice przeżywania życia, czyżby każdy z nas miał zupełnie inny software? Czy może jedni mają nowszy, inni starszy i dlatego tak im trudno dostosować się do współczesności?

Każdy z nas gromadzi w sobie wiedzę. To, jak przeżyliśmy dotychczas naszą codzienność jest w nas obecne pod postaciami różnych wspomnień, wrażeń, emocji, historii, doświadczeń. Owocem naszego życia jest też to wszystko, co stanowi naszą również fizyczną własność. I tutaj już zaczynają się różnice pomiędzy nami. Choć może przeżywamy tę samą codzienność, bo praca, domowe obowiązki, rodzina itp., to jednak każdy z nas zupełnie inaczej angażuje się w swoją codzienność i zupełnie z czymś innym wychodzi z niej ubogacony. Zatem to nie tylko kwestia gdzie żyjemy i jak, ma wpływ na nasze wewnętrzne doświadczenia. Również to w jaki sposób my odczytujemy swoje życie i w jaki sposób je realizujemy ma bezpośredni wpływ na nasz „życiowy software”. Każdy z nas inaczej postrzega i rozumie wydarzenia, które nas dotykają, w których uczestniczymy. Nasze decyzje, wybory w taki, a nie inny sposób przyczyniły się do tego, że takimi, a nie innymi ścieżkami przemierza nasza codzienność. Nie wspominając już o skrajnych postawach, kiedy niektóre osoby niczego nie robią i dziwią się, że ich życie jest ubogie i mało atrakcyjne.

Nasz życiowy software zależny jest od bardzo wielu czynników, ale pocieszające jest to, że na bardzo wiele z nich, mamy osobiście mocny wpływ, a na wiele spraw też decydujący.

Tak naprawdę to trudno nawet mieć świadomość tego ogromu różnych informacji, które w sobie przechowujemy. Myślę, że wielu z nas jest bardzo bogatymi w doświadczenia, ale nawet o tym nie wiedzą. Jednak chyba nie ilość jest decydująca, a raczej mądrość, którą pokierujemy się wykorzystując naszą wiedzę.

Nie cofniemy się do momentu z przeszłości, ale możemy jeszcze wiele zdobyć przez odpowiednią analizuję i refleksję. Jednak każdy z nas ma chwilę obecną, w której poprzez nasze decyzje, możemy zdobywać coraz większą wiedzę – software, który ubogaci kolejne chwile naszego życia. 

Może właśnie teraz warto sięgnąć pamięcią ważnych i cennych chwil i zastanowić się nad tym, co one mi dały wówczas i co dają teraz. Każda sytuacja jest cenna, dlatego warto nawet po czasie, spojrzeć na nie z innej perspektywy, a być może dopiero wtedy ją właściwie zrozumiemy. Nasz życiowy software może się nieustannie uaktualniać i odświeżać poprzez kolejne wydarzenia w naszym życiu – zarówno przez te, które już minęły, jak i też przez te, które nastąpią.

Dziedziny życia, które nas i charakteryzują i interesują, są najbardziej wciągającymi wydarzeniami. Poświęcamy im bardzo wiele czasu, wiele emocji i sił, bo wiemy, że to nasze życie, które realnie chcemy przeżyć. Software to właśnie te codzienne kwestie, którymi żyjemy, interesujemy się. Są to te rzeczy, którym się poświęcamy i które odkrywamy, jako te, z którymi nie chcielibyśmy się rozstać, ani je w jakikolwiek sposób i czymkolwiek zastąpić. Nasz życiowy software nie jest tylko zbiorem danych – informacji, które zdobywamy, którymi możemy się podzielić, ale nade wszystko to nasze życie – charakterystyczna dla nas codzienność, nasz osobisty skarb.

Człowiek konstruuje swoje życie przez cały czas. Nawet, gdy nam się wydaje, że odkryliśmy coś znaczącego dla naszego życia – nasz życiowy klucz, który pozwala nam zrozumieć życie. Ale to ważny punkt w całym naszym życiu. Jeden punkt może wpłynąć na całość naszego życia, ale nie jest całym naszym życiem. Wciąż zatem twórz swój życiowy software, który osiągnie swoją pełnię dopiero w momencie twojej śmierci.

Trudno w paru słowach wyjaśnić czym charakteryzuje się mój życiowy software. Dla ułatwienia całą tą rzeczywistość charakteryzuje wyrazami: duchowość, życie, zainteresowania.