Jak co roku, przełom starego i nowego roku, jest okazją do refleksji nad życiem, swoim działaniem, osiągnięciami i ewentualnymi planami na przyszłość. Nie dosłownie, ale czas wokół tych dni, dla wielu z nas staje się na pewno czasem takiej refleksji. Po co jednak to robimy? Chyba każdy lubi zadowolenie i spełnienie. Dlatego spoglądając w przeszłość, dalszą lub bliższą dokonujemy różnych ocen naszego działania, by wyciągnąć wnioski, owoce. Pewnie wielu z nas wyobraża sobie już zajęcia, zadania, które czekają go w nowym roku i zastanawiacie się nad tym, jak to wszystko ogarnąć, jak się zdyscyplinować i zorganizować, by wszystkie zadania znalazły realne miejsce i czas swojej realizacji.

Coraz bardziej modne i popularne stają się różnego rodzaju aplikacje, zarówno w telefonach, jak i też osobistych komputerach, czy tabletach, które pomagają zapanować nad naszym kalendarzem, listą spotkań, zajęć, obowiązków, listą zakupów, planów itp. Ich popularność złączona jest z ogólną łatwością, z którą przychodzi nam coraz bardziej korzystać z różnych nowinek technicznych. Motywy używania różnych aplikacji, każdy ma zapewne indywidualne. Dla jednych będzie to pomocne w zapamiętaniu kolejnych wydarzeń; dla innych wywoła systematyczność, pracowitość; dla jeszcze innych pomoże ogarnąć ilość i czas realizacji zadań.

Dla mnie pomocne do organizacji pracy, są zasadniczo trzy aplikacje, które posiadają możliwość synchronizacji pomiędzy wszystkimi urządzeniami, które posiadam. To znaczne udogodnienie a zarazem łatwość dostępu w każdym momencie. Mobilność tych aplikacji sprawia, że w każdym momencie i miejscu, mogę zawsze sprawdzić i dokonać ewentualnych korekt swoich zajęć i planów.

Aplikacje

Kalendarz – kolory

W kalendarzu umieszczam wszelkie wydarzenia, zaznaczając je odpowiednimi kolorami tak, bym szybko mógł rozeznać do jakich kategorii przypisane jest konkretne zadanie. Kolory odpowiadają dziedzinom i sferom, w których konkretne zadania występują. Dzięki temu, wyświetlając w komputerze swój kalendarz, w przejrzysty sposób mam przed sobą „mapę tygodnia” – zadania, które oczekują realizacji. Przypomnienia, w odpowiednim momencie powiadamiają mnie, że nadchodzi moment realizacji kolejnego zadania. Dzięki temu, mam możliwość bardziej usystematyzować swoje działanie i dokładniej zaplanować konkretny czas. 

wunderlist – lista zadań

Aplikacja dość powszechna i dostępna do wszystkich urządzeń, ułatwiająca planowanie różnych list z zajęciami, czy to artykuły które mam od napisania, czy zakupy które mam wykonać, czy spotkania które mam przygotować konkretne treści. Łatwa, szybka i przejrzysta aplikacja, umożliwia systematyczne kontrolowanie poszczególnych kategorii, które sami stworzymy z czasem użytkowania tej aplikacji.

MindNode – mapy pamięci

Mapy pamięci mają to do siebie, że możemy poprzez skróty czy różne graficzne znaki tworzyć przestrzeń swoich zadań. Wykorzystuję tę aplikację przede wszystkim do planowania długoterminowych zadań, np. strony i tematów kolejnych miesięcy; czy jakieś projekty, których graficzne rozrysowanie ułatwia mi poprzez wizualizację ogarnięcie jakiejś kwestii. 

Po co to komu?

Nie każdy potrzebuje jakiegoś systemu działania, planowania, czy rozpisywania swoich zadań. Jednym to ułatwi, innym wcale nie pomoże. Istnieje w tym względzie szeroka wolność oczywiście, z której każdy może skorzystać. Jeśli rzeczywiście potrzebujemy takich rzeczy, potrzebujemy systematyczności i przejrzystości w swoim działaniu, takie aplikacje i systemy pracy, mogą znacznie ułatwić nam, nasze działanie. 

Tworzenie odpowiedniego środowiska dla swojej pracy, jak i też projektów, pozwala nam osiągnąć znacznie więcej efektów. Dzięki systematyzacji pracy, ułatwieniu sobie organizacji poprzez aplikacje, lub jakiś system, możemy wdrażać wiele ciekawych projektów, będąc samymi bardziej kreatywnymi osobami. Jeśli nowy rok, to przyszłość pełna nowych wyzwań, zadań, projektów do zrealizowania, to może warto przemyśleć kwestię zagospodarowania przestrzenią swoich zajęć, według jakiegoś konkretnego porządku. 

CDN.

Myślę, że wielu z nas ciekawi kwestia organizacji pracy, działania, projektowania, stąd może wrócę tutaj niebawem, z kolejnym ciekawszym artykułem. Jeśli macie, ciekawe aplikacje, ciekawe propozycje systemu organizacji swoich działań, zapraszam do napisania komentarzy.