Lista problemów.

Lista problemów.

Czasami trudno ocenić jakie mają problemy młodzi ludzie, jeśli spogląda się na ich życie z zewnątrz. Dlatego poprosiłem w szkole kilkanaście osób, aby zrobili mi listę trudności, które przeżywają młode osoby.

Każdy patrzy na życie ze swojej perspektywy. Przez pryzmat swoich doświadczeń oceniamy to, co w obecnym czasie dzieje się wokół nas jak i też w naszym wnętrzu. Niekiedy jesteśmy poza pewnymi sprawami. Dlatego, nawet gdybym bardzo chciał to problemy współczesne młodych ludzi, są dla mnie jednak odległe, ze względu na to kim jestem, co robię, ile mam lat. Nawet trudno mi sobie wyobrazić niekiedy jakie mogą mieć problemy młodzi ludzie, bo czasy się zmieniają, a dzisiejsze sprawy, dość, że są inne, to jednak ja „za moich czasów przeżywałem coś innego i w inny sposób”. 

Wydało mi się to słuszne, by po części oddać głos młodym osobom i by oni sami stworzyli listę, oczywiście nie zamkniętą, z trudnościami, które przeżywają osoby w ich środowiskach.

Brak zrozumienia i wsparcia

Plotki

Sfałszowane zdjęcia

Mobbing

Gnębienie

Znęcanie się

Agresja

Wyśmiewanie się z biedniejszych

Uzależnienia, dopalacze

Rozterki sercowe

Utrata kogoś bliskiego

Strach przed wyrażaniem własnego zdania

Szantaż

Problemy seksualne

Problemy domowe

Depresja

Ranienie się, cięcie

Odchudzanie się

Zaburzenia emocjonalne

Brak chęci do życia

Samotność

Jak sami widzicie jest ich wiele, a jestem pewien, że to nie wszystkie sprawy, że ta lista nie jest zamknięta. Różnego rodzaju trudności mają swoje różne źródła – powody i konsekwencje. Jestem pewien, że żadna trudność nie powinna być przez nas zbagatelizowana i nawet gdy dotyczy to innych, nie powinniśmy pozostawać obojętni, a tym bardziej, nie powinniśmy umniejszać siły jakiejkolwiek trudności, bo każdy z nas przeżywa nawet te same sprawy, na różne sposoby.

Musimy mieć otwarte oczy. Problemy się mnożą, a młodzi ludzie nie chcą zbytnio dzielić się tym, co przeżywają, próbując rozwiązywać sprawy po swojemu, co nie zawsze kończy się we właściwy sposób. Każdy z nas, musi uczyć się życia, uczyć się trudności, które nas otaczają i nieustannie poszukiwać sposobów na rozwiązywanie coraz to nowych trudności. Nie jesteśmy w stanie przeciwdziałać wszystkim sprawom, dlatego tak bardzo potrzebujemy różnych lekcji, które nie tylko dodadzą nam odpowiedniej wiedzy, ale nauczą nas jak przeciwdziałać temu, co negatywne. My sami nie musimy wszystkiego rozumieć, ani przeżywać, ale wiele trudności może dotykać naszych najbliższych i wówczas dobrze by było, byśmy mieli otwarte oczy. Może to my coś zauważymy i będziemy pomocni dla naszych najbliższych – przynajmniej ich wspierając, albo pomagając im zrozumieć jakąś trudność. Lista problemów nie zniknie. Może stać się bardziej znajoma, a dzięki temu łatwiejsza w pewnym sensie do zrozumienia i pokonania.

Myślę, że jeśli byście poświęcili chwilę czasu, to każdy z nas mógłby stworzyć swoją listę problemów – trudności, którym codziennie stawiamy czoła. Nie chodzi o to, by licytować się swoimi listami, chodzi bardziej o zrozumienie, że właśnie dlatego, że wszyscy mamy trudności, musimy wyciągnąć do siebie pomocną dłoń.

Lista, która jest powyżej, otwiera oczy, uzmysławia nam jak wiele trudności nas dotyka. Może nie napawa nas ona optymizmem, ale przekonuje nas do tego, abyśmy podjęli walkę z tym, co negatywne.

 

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *