VI Niedziela zwykła – Mk 1,40-45

VI Niedziela zwykła – Mk 1,40-45

VI Niedziela zwykła – Mk 1, 40-45

Pewnego dnia przyszedł do Jezusa trędowaty i upadając na kolana, prosił Go: «Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić». Zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: «Chcę, bądź oczyszczony». Natychmiast trąd go opuścił i został oczyszczony.  Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił ze słowami: «Uważaj, nikomu nic nie mów, ale idź pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich». Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło, tak że Jezus nie mógł już jawnie wejść do miasta, lecz przebywał w miejscach pustynnych. A ludzie zewsząd schodzili się do Niego.

1. Zwróć uwagę na:

chorobę, która dotyka człowieka

2. Odniesienie do…

na co ja choruję i od czego pragnę się uwolnić. Czy mam wiarę, by prosić Jezusa o uwolnienie?

3. Co wynika z tego fragmentu

„nieczysty, nieczysty!” Trąd i dla współczesnego świata jest tajemnicą i symbolem zagrożenia. Starożytny Izrael traktował tę chorobę w jeszcze bardziej szczególny sposób, gdyż uważał ją jako karę za grzechy. Można zastanowić się jaki musiał być grzech tego człowieka, skoro taka kara go spotkała. Trędowaci byli zawsze izolowani i nie mieli prawa wstępu do żadnego miasta. Kiedy spotykali na swoje drodze inną osobę, musieli krzyczeć: „nieczysty, nieczysty” i usuwać się z drogi.

Choroba ta w mentalności Izraelitów miała też inną konsekwencję. Taki człowiek był nieczysty, stąd nie można było się w żaden sposób z tym człowiekiem zadawać. Choroba ta odbiera wszelką godność. 

Zastanawiające jest to, że trędowaty miał odwagę jednak podejść do Jezusa i wyrazić swoją prośbę: „jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić” Są to słowa wiary trędowatego. On zatrzymał Jezusa swoją wiarą, wiarą we władze Jezusa nad jego chorobą. Stąd ta jego odwaga. 

Gest wyciągniętej ręki Jezusa jest znakiem boskiej władzy nad życiem człowieka. Jezus wyciągnąwszy rękę swoją boską mocą ogłasza: „chcę, bądź oczyszczony!”. Ten człowiek odkrył i doświadczył to – Kim rzeczywiście jest Jezus. To nie tylko „jakaś nauka z mocą”, ale sam Pan, który przywraca życie. 

Uzdrowiony jednak pokrzyżował plany Jezusa? Jezus obawiał się rozgłosu, ale był świadom tego, co się wydarzy, kiedy uzdrowi trędowatego. Obawa tkwi w tym, aby ludzie dostrzegli przede wszystkim naukę, a nie tylko cuda. 

Działalność Jezusa ma charakterystyczną kolejność: nauczanie o Królestwie Bożym ilustrowane cudami i egzorcyzmami, które mają charakter potwierdzający słowo. W ten sposób Jezus realizował swój program: „Przybliżyło się królestwo Boże, nawracajcie się (zmieniajcie myślenie) i wierzcie w Ewangelię”.

4. konkretne zadania

– przyjść do Jezusa – znaleźć czas na prawdziwą rozmowę z Nim

– prosząc Jezusa o cokolwiek dać Mu możliwość wyboru

– odważyć się wyznać Bogu swoją chorobę

– rozważ w sercu to, co czynni Bóg w twoim życiu 

– złóż Bogu swoją „ofiarę”

– zanieść Jezusa innym, którzy cierpią

– znaleźć swoją pustynię

5. doświadczenia innych:

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *