Ludzie mają niekiedy szalone pomysły. Jedni do życia podchodzą na ogromnym luzie. Inni może bez spiny, ale wyznaczają sobie tysiące zadań, bo nie potrafią ustać w miejscu. Na życie trzeba mieć pomysł… A Ty masz pomysł?

Tylko niektórzy odważni potrafią i chcą zatrzymać się na chwilę i ocenić swoje życie. Do jakich wniosków dochodzą? Niektórzy są załamani, że ich życie wciąż jest takie samo i denerwują się na samych siebie, że nie mają odwagi, aby cokolwiek zmienić w swojej codzienności. Inni, po obserwacji swojego życia, stwierdzają, że ich marzeniem jest posiadanie więcej czasu, aby zrealizować wszystkie swoje pomysły i cele. Jest też spora grupa osób, którzy boją się zatrzymać i cokolwiek oceniać, bo wiedzą, że w ich życiu albo nic się nie dzieje, albo przynajmniej nie wiele. Warto mieć pomysł na życie, bo od niego zależy też nasze zaangażowanie, orz styl naszej codzienności. 

Do jakiej grupy osób Ty się zaliczysz?

Pomysłów na życie jest sporo, a im bardziej zaczniemy drążyć ten temat, tym mocniej przekonamy się jak wiele możliwości istnieje wokół nas. Dużo jest takich osobistych, bardzo indywidualnych projektów, które wypełniają życie codzienne. Wśród tych możliwości, pewnie każdy z nas, mógłby znaleźć coś dla siebie. Potrzeba jednak osobistych chęci, aby taki projekt życia albo samemu wymyślić, albo przynajmniej skorzystać z wielu dostępnych możliwości. Jeśli jest w jakiejś osobie konkretne pragnienie, by coś zrobić ze swoją codziennością, nic nie stoi na przeszkodzie by wprowadzić w życie codzienne, jakiś konkretny projekt.

Jaka jest różnica: żyć tym co przynosi codzienność… żyć konkretną ideą życia codziennego.

Choć pomysłów na życie jest wiele, to wcale nie oznacza, że wszystkie, mimo swej oryginalności są rzeczywiście dobre i właściwe. Nie można na ślepo przejąć czyjś projekt życia jako swój, bo oprócz rozgoryczenia, możemy w jakimś momencie życia, doświadczyć również jakiejś krzywdy. Życie codzienne przynosi różne doświadczenia – jakby puzzle, które tylko w odpowiedni sposób poukładane, są rzeczywiście obrazem naszego życia codziennego.

Zatem życie nie polega na zbieraniu kolejnych puzzli, ale na umiejętnym ich poukładaniu. Jeśli już masz swój sposób na układanie codzienności, to zastanów się, czy nie można jeszcze go czymś ubogacić, urozmaicić. Jeśli takiego sposobu nie masz, to zastanów się na co przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę, przygotowując się do stworzenia takiego konkretnego pomysłu.

Pierwsza rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to sfera życia, np. zawodowa, osobista lub duchowa. Wiedząc, którą z nich chcemy rozwinąć, będziemy mogli poszukać odpowiedniego sposobu układania naszego życia. W rozeznawaniu sfery życia, trzeba być bardzo ostrożnym, by nie wybierać tylko tego, co nam wygodne, albo co wydaje się nam, naszą silną stroną.

Druga sprawa. Jeśli pragniemy odnaleźć swój pomysł na życie, to powinniśmy ocenić swoje mocne i słabe strony.

Trzecia sprawa. Warto swoje pomysły opierać na rozmowie z kimś kto nas jakoś zna, bo albo nas zdopinguje do realizacji jakiegoś planu, albo ochronić przed popełnieniem jakiegoś błędu.

Można cieszyć się tym, co przyniesie nasza codzienność i w ten sposób tworzyć swoje życie. Ale nie widać w tym jakiegoś „działania z głową”. Raczej powinniśmy się bardziej angażować  i kształtować różne wydarzenia, spotkania, projekty, by bardziej świadomie przeżywać swoje życie. Mając jakiś pomysł na życie, dużo łatwiej nam będzie układać puzzle naszej codzienności. Jak będzie się to odbywało, w dużej mierze zależy to od nas samych,

Zatem używaj swojej głowy, niezwykłych pomysłów, fantazji, marzeń i pragnień. Nie bój się zmienić cokolwiek w swoim życiu. Użyj głowy, by twoje życie rzeczywiście cię interesowało.