życie musi mieć temat

życie musi mieć temat

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, że wasze życie można podsumować jakimś tytułem, jednym wyrazem lub zdaniem? Czy wasze życie może być jak serial, który przybliża innym jakąś ważną sprawę, która jest dla was charakterystyczna. Zastanów się, jaki temat, nosi twoje życie.

W kontekście różnych spotkań, a szczególnie z osobami młodymi, można wyczuć jak różnorodne jest ich życie, jak bardzo zabarwione różnymi kolorami codzienności. Jak wiele ludzi, tak wiele kolorów życia. To niezwykłe poznawać ich większe i mniejsze historie, opinie na różne tematy, poznawać ich perspektywy, marzenia, pragnienia, cele. Dzięki młodym człowiek może niekiedy obudzić w sobie dawne ambicje i wzruszyć w sobie te właściwe struny, które już dawno w nas nie zagrały.

Młodzi często jednak mimo wielkich ambicji i planów, pokazują mi jedną bardzo ważną kwestię, a mianowicie, że życie musi mieć temat. By umiejętnie zagospodarować swoim potencjałem, by we właściwy sposóļ kształtować swoją codzienność, każdy z nas powinien sobie uświadomić temat. Może to dotyczyć sytuacji, a może całego dnia; może równie dobrze dotyczyć tygodnia, miesiąca, a nawet całego życia. Temat życia, wcale go nie ogranicza, ani nie pozbawia spontaniczności, wręcz przeciwnie, staje się motywem przewodnim wszelkich działań, który nadaje rytmu i charakterystyki dla naszych działań. 

Sprecyzowanie tematu, pomaga odkrywać swoje zadania, przeznaczenie. 

Dzięki temu, że ktoś doskonale zna swój temat, może wówczas oddać się szczególnie różnym zajęciom, które dobrze wpływają na jego osobisty rozwój, jak i też na horyzonty możliwości, które stoją jeszcze przed nim. Sprecyzowane życie, sprawia, że człowiek coraz bardziej uściśla swoje zainteresowania, zadania i wówczas bardziej angażuje się w te sprawy, które jego zdaniem są rzeczywiście ważne. Zbyt wielkie rozdrabnianie się powoduje, że człowiek czuje się niekiedy zagubiony w świecie możliwości. Zagubiony, poddaje się, lub całkowicie rezygnuje, niszcząc swój potencjał. Jeśli wiesz co jest tematem twojego życia, zastanów się konkretnie, jak możesz to rozwijać, jak poszerzać wypływające z tego możliwości, przenosząc to, bardzo konkretnie na rzeczywistość swojej codzienności.

Lekcją w odkrywaniu tematu życia, mogą stać się święci.

Każdy święty kojarzy nam się z jakąś konkretną rzeczywistością. Czy to będzie jakiś święty z zamierzchłych czas, czy jakiś współczesny, każdy z nich czymś się charakteryzuje. Czy jest to ich temat życia? Gdy zgłębimy historię takiej osoby, odkryjemy, że jego zaangażowanie, oddanie się tej sprawie, czyni go „fachowcem w jakiejś dziedzinie”. Oczywiście święci współpracują z łaską, otrzymywaną od Boga, dlatego ich życie jest odpowiedzią na wolę Boga, na wielki plan Boga względem nas. Zatem temat życia, dla każdego z nas, jest też planem Boga, jest łaską ofiarowaną nam po to, byśmy zagospodarowywali swoje życie w sposób najlepszy, jak tylko potrafimy. Temat życia to linia, która poniekąd przechodzi przez każde wydarzenie, czyniąc każdy moment życia, w jakiś szczególny sposób ze sobą połączonym. Dzięki temu, powstaje konkretna historia człowieka, jego codzienności, dzięki temu dla nas, dla obserwatorów z zewnątrz jawi się temat życia.

Inni mogą pomóc nam odkryć temat życia.

Nam niekiedy trudno zaobserwować, że coś jest szczególne dla nas, coś co nas charakteryzuje. Dlatego warto wesprzeć się opinią innych, ich oceną i spostrzeżeniem. Inni potrafią widzieć w nas te cechy, do których my nie przyznajemy się, bo ich nie widzimy tak, jak inni. Niekiedy przyjaciele stwierdzą, że to, co nas charakteryzuje jest jakimś naszym osobistym zachowaniem, słowem, sposobem postępowania. Ta sugestia, może pomóc nam odkryć nasz temat życia. W naszym codziennym życiu dominują cechy, które można zaobserwować tylko z zewnątrz, dlatego łatwiej jest je zauważyć naszym bliskim, niż nam samym. Ile razy słyszałeś, być może od swoich bliskich: „ty to byś był dobrym…” albo „ty to byś się nadawał na…” lub „ja cię widzę jako…” Może takie stwierdzenia padały wielokrotnie, ale nie brałeś ich pod uwagę, bo nie wiedziałeś jak się nimi posłużyć. Teraz wiesz. Może właśnie teraz, bardziej uważnie posłuchaj swoich bliskich i zastanów się, czy oni nie wskazują ci twojego tematu życia? 

Życie wymaga zmian, ale zawsze możesz mieć swój temat życia.

Wybór pracy zależy od wielu czynników i niekiedy zmuszeni jesteście do wyboru czegoś co wam nie odpowiada, ale nie ma innego wyjścia. Taka rzeczywistość nie musi was wcale pozbawiać waszego tematu. Nawet trudna sytuacja, wbrew waszym przekonaniom, może być przemieniona przez wasz temat. Wasz osobisty wkład w pewne sprawy, pokolorują tą sytuację waszymi barwami i na to właśnie, zawsze macie wpływ. Niekiedy spotykam się z „naciskiem” by coś zrobić wbrew sobie. Wówczas przypominam sobie mój temat życia i staram się mimo wszystko postępować zgodnie z nim, a nie z tym, co próbuje się na mnie wywrzeć. Dzięki temu, udało mi się wielokrotnie, zarazić innych moim tematem i zmienić ich mentalność, czy dotychczasowy sposób postępowania. Oczywiście nie wszystkich! Niekiedy mój temat jest mało zrozumiały dla innych i nie próbuję na siłę innych przekonywać do tego, co ja twierdzę. Życie wymaga niekiedy elastyczności, ale nawet i ona ma swoje granice. Dlatego, wiedząc jak ważny dla mnie jest temat życia, mogę być elastyczny, ale tylko do pewnych granic.

A Ty znasz temat swojego życia?

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *