Zagubieni w tajemnicy

Zagubieni w tajemnicy

„Proszę księdza jak mam rozeznać sens swojego życia?” – często pada takie pytanie. Wielu pewnie w newralgicznych momentach swojego życia, zadawało sobie to pytanie i podejmowało później jakąś decyzję. Czy były właściwe?

Trudną sztuką jest rozeznawanie właściwych możliwości wyboru. Życie jest o wiele prostsze, gdy mamy jakieś możliwości. Zdecydowanie jest nam trudniej, gdy nie mając żadnych opcji, sami musimy najpierw je stworzyć. Jeśli kształtujemy nasze życie, możemy patrzeć na innych i wzorować się ich stylem życia, ale możemy też odnaleźć swój sposób na życie. Jedno i drugie nie jest takie proste. Wielu poddaje się nurtowi rzeki, którą stanowi ich codzienność, nie poddając tego żadnej obiektywnej weryfikacji. Rozgoryczenie gwarantowane!

Czy myśląc o obecnej twojej sytuacji, żałujesz podjętych przez siebie decyzji? Czy masz pragnienie cofnąć się w czasie i zmienić swoje życie? 

Nie mam recepty na rozeznawanie sensu swojego życia. Wiem jedno, że trzeba nadać swojemu życiu konkretne imię. W znacznym stopniu ułatwiło mi to i nadal pomaga, kształtować moją codzienność, gdy wiem co ma streszczać moje życie – jakie imię ma być widoczne w codzienności. Trochę nienaturalną rzeczą byłoby teraz, w sztucznych warunkach, wybrać sobie jedną wartość i całe swoje życie jej podporządkować. Myślę, że rozeznanie dotyczy spojrzenia wstecz i na zauważeniu tego, co nas charakteryzowała i nadal charakteryzuje, wyróżnia i w jakiś sposób streszcza. Wówczas, gdy wyłowimy „nasze znaki szczególne”, będziemy mogli już świadomie wybrać je jako kierunki dla naszej codzienności. Taka właśnie obserwacja sprawi, że zorientujemy się w naszym dotychczasowym życiu i już świadomie zaczniemy kształtować życie poprzez konkretne wybory i decyzje.

W rozeznawaniu sensu naszego życia, na pewno, pomocą dla nas nie jest ani pośpiech, ani przymus, ani nienaturalność. Dlaczego? Pośpiech sprawia, że chwytamy się tego, co najbardziej wyraźne i obecne jest w aktualnej sytuacji – ale czy to jest najważniejsze? Przymus – sprawia, że studzimy wątpliwości i dokonujemy wyboru pod wpływem jakiś czynników – ale czy jest to wolny wybór? Nienaturalność – czasami w danej sytuacji chcemy robić coś na siłę i wówczas skłonni jesteśmy do skrajnych postaw, ale czy one wówczas mówią o całej naszej osobie, o całym naszym życiu?

Poszukiwanie sensu życia, powinniśmy poddać wewnętrznemu rozeznawaniu. Biorąc pod uwagę czas, wolność naszej decyzji i naturalne warunki dla naszych decyzji, próbujmy wyobrażać sobie różne scenariusze naszego życia i wykorzystując DAR ROZUMU, podejmujmy się tej najwłaściwszej, obiektywnie, wersji naszego życia. 

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *