Życie podzielone jest nie tylko na minuty przeżywane przez nas każdego dnia, lecz również na różne sytuacje, doświadczenia, przeżycia, problemy i radości, chwile, w których zdobywamy wiedzę, porażki i sukcesy. Czy są wycinki, które ciebie szczególnie pobudzają do twórczego życia?Myślę, że w wielu domach, znaleźć można zeszyt lub książkę, przeznaczone do przechowywania starych, rodzinnych przepisów. Wycinki z gazet, odręczne zapisane na skrawkach papieru przepisy, wydrukowane i wklejone do zeszytu. Może już mało kto używa czegoś takiego, z racji ogromnego postępu i internetowego bogactwa, ale myślę, że i tak, mimo wszystko, takie zbiory są przechowywane w naszych domach. Ten przedmiot w naturalny sposób pojawiający się, w jakimś w naszym życiu, może być dla nas twórczy i przyczynić się do rozwinięcia podobnego pomysłu w odniesieniu do innych spraw naszego życia.

moje wycinki z gazet

Po co nam takie zeszyty? Wiele razy, te zeszyt to rodzinny przedmiot przekazywany z pokolenia na pokolenie, uzupełniany kolejnymi wycinkami i nowymi kulinarnymi odkryciami. Nie jeden raz sprawdza się rodzinny przepis, sprawdzony już przez wymagających degustatorów, bo nie ma to, jak „Babciny przepis na…” Sprawdzone propozycje i dodatki, często decydują o wygranej jakiegoś przepisu. Zeszyty z czasem rosną w grube książki, czekając na odkrycie przez nowe pokolenie. Czy te wycinki przeżyją próbę czasu? To pytanie o to, czy nowe pokolenie doceni w jakiś sposób tę mądrość. Pomyśl, w jaki sposób ty dotychczas z tego korzystałeś.

Wycinki z życia, muszą być jeszcze bardziej pragmatyczne. Zachęcam cię, już kolejny raz, do założenia zeszytu, na jakimkolwiek etapie życia jesteś. Mimo już upływu lat i tak zawsze taki zeszyt może być przydatny. Często znajdujemy mądre myśli, ciekawe artykuły — różne życiowe wycinki, które powinniśmy poddać krytycznej ocenie — czy warto to w jakikolwiek sposób przechowywać dalej. Nie wystarczy, że nam się coś podoba, ale muszą to być „wycinki”, które faktycznie będą służyły naszemu życiu, rozwijały i przyczynią się do faktycznego budowania naszego życia. Już jakiś czas robię tak, że przeczytane gazety rozcinam i gromadzę w jednym miejscu te rzeczy, które uważamy, że ą warte zachowania. Przyjąłem też zasadę, że kolejny wycinek rozważam, wypisuje wnioski i wskazówki w określony dzień tygodnia. Dzięki temu staram się naprawdę zbierać najbardziej konieczne wycinki, a nie wszystko, co tylko mi się podoba, krytycznie oceniać przyjmowaną wiedzę i faktycznie uczynić ją bardzo pragmatyczną.

Na pewno, na początku, może nam towarzyszyć chęć zapełnienia zeszytu jak najszybciej, wszystkimi zebranymi wycinkami, aby zeszyt wyglądał faktycznie łanie i tak jakbyśmy używali go od dawna. To nie wstyd, że początkowo nasz zeszyt będzie dość skromny i przez to pusty. Nie jest sztuką zapełnić go bardzo szybko, ale wypełnić go takimi treściami, które faktycznie będą dla nas użyteczne i do których będziemy rzeczywiści sięgali. Ważnym etapem jest nasza osobista praca z „wycinkami” – jej cykliczność i sposób. Warto, abyśmy indywidualnie wypracowali swój sposób działania w tej kwestii, bo wówczas sami możemy być bardziej otwarci na ten pomysł i bardziej konkretnie podejdziemy do realizacji tego zadania.

„Wycinki” zbierają się w grupy tematyczne, stąd czasem będziemy mogli uzupełnić nasz zeszyt i konkretne tematy naszych rozważań, o nowe, inspirujące wiadomości, które pomogą nam jeszcze głębiej zrozumieć i pogłębić jakąś kwestię. Dodawanie informacji stworzy okazję pogłębienia naszej świadomości, podjęcia się nieustannej przygody. Nasz zeszyt z wycinkami stanie się z czasem swoistego rodzaju skrawkiem mapy naszego intelektualnego świata i zdobytych przy tej okazji różnych doświadczeń. Nasza mapa wraz z nami będzie rosła, nabierała kształtu, otrzyma wiele detali i kolorów. Z czasem będzie symbolem właściwej części naszego życia. Zeszyt z „wycinkami” nie ma być tylko miejscem przechowywania zdobytej ciekawej wiedzy, lecz bardziej twórczym miejscem budowania jakiegoś tematu w swoim życiu. To, co przechowasz w tym zeszycie, ma cię inspirować do budowania czegoś bardzo konkretnego w swojej codzienności.

zeszyt z przepisami

Nie wrzucaj do swojego zeszytu czegoś, czego nie będziesz miał ochoty wprowadzić do swojego życia, czym nie będziesz żył. Ten zeszyt ni ma być też miejscem przechowywania niewygodnych rzeczy — treści mają cię inspirować, mają pomóc ci być twórczym. Chce mocno podkreślić, że zeszyt z „wycinkami” ma być żywy — to znaczy, ma dawać życie różnym myślom i działaniom.

Zastanówmy się nad korzyściami prowadzenia własnego zeszytu z „wycinkami”. Wszelkie nasze działanie pozostawia jakiś ślad, a zeszyt może być takim właśnie śladem naszej pracy nad różnymi kwestiami i dowodem naszej systematycznej działalności. Możemy w tym przedmiocie odnaleźć miejsce twórczych początków. Możemy zawsze ocenić i zaktualizować jakąś kwestię w naszym życiu. Zbiór wycinków będzie rósł, a nasza ciekawość wciąż będzie rozbudzana i prowadzić nas będzie ścieżkami różnych doświadczeń. Zeszyt z „wycinkami” to tylko punkt odniesienia, a nie rozwiązanie dla wszystkich spraw naszego życia. Możesz stać się twórczym poszukiwaczem „najlepszych wycinków” – tych najważniejszych dla nas, najbardziej inspirujących, najcenniejszych dla życia każdego z nas. Może odnajdziesz taki wycinek, który będzie przewodnikiem dla twojego życia.

Zadając pytanie: „Co jest w twoim życiu twórcze?” osoby odpowiedziały mi, że tworzenie przetworów na prezenty i zabawa detalami przyozdabiania… Słowa wycinane z gazet i składane w kolaże… Nowe doświadczenia… chwile, które staram się zapisać w wiersze… To właśnie stało się inspiracją twórczą do napisanie powyższego artykułu, który ufam, że z ciekawością przeczytałeś.