dlaczego mamy się nawrócić?

1. Czy zmiany są potrzebne?

Nawrócenie wymaga zrozumienia swojej zasadniczej istoty. Niewłaściwe rozumienie nawrócenia, może zrodzić w nas niewłaściwą postawę, niechęć, czy wyobrażenie o krzywdzie, którą doświadczymy, gdy podejmiemy się nawrócenia .

Kwestie nawrócenia często, z racji naszego życia, wiąże się z całkowitym odwróceniem się od jakichś rzeczy. To jest trochę podobne do sprzątania – jeśli robimy systematycznie porządki w naszym domu, nie dostrzegamy zbytnio radykalnych zmian. Jednak, gdybyśmy nie sprzątali przez długi czas, a pózniej zabrali się za sprzątanie – to po pierwsze: towarzyszyłby nam trud i zmęczenie z racji czasu, który byśmy musieli poświecić na to zajęcie; po drugie: nagle zobaczylibyśmy własny dom w zupełnie innym świetle i wydawałoby się nam, że dokonaliśmy radykalnej odmiany, choć jest to ujęcie pozorne. Pomyślmy o nawróceniu jako o wprowadzeniu zmian. Możemy dzięki takiemu myśleniu, porzucić wszelkie czynniki, które ewentualnie mogłyby nas zniechęcić. Do zmian jesteśmy bardziej skorzy i łatwiej jest nam wyobrazić sobie ewentualnie to, co moglibyśmy zmienić i jak to zrobić. 

Wprowadzenie zmian w rożne przestrzenie naszego życia, prowokują do rozwijania tego, co dobre i pozytywne, przy jednoczesnym odcięciu się od tego, co niekorzystnie wpływa na nasze życie. Zmiany wprowadzają jakąś konkretną linię rozwoju, którą jeśli będziemy właściwie podtrzymywać przyniosą właściwe rezultaty. Zmiany mają zasadniczo na celu doskonalenie rożnych kwestii w naszym życiu, co pomoże nam osiągnąć też właściwe nawrócenie.

Nie wszyscy jednak widzą właściwy sens wprowadzenia jakichkolwiek zmian, w swoim życiu, ale wynika to zasadniczo z pobłażliwości i obojętności wobec błędów lub jakości działania. Zarówno w sensie fizycznym jak i też duchowym nawrócenie = zmiany, mogą pomóc nam dążyć do osiągnięcia zamierzonych celów, ale rownież odkryć rzeczywistości, których nie jesteśmy świadomi, a które często są na wyciagnięcie ręki.