Z czego się nawrócić?

9. Zła postawa

Myślę są nawróceniem, odnosimy je najczęściej do spraw duchowych, religijnych. Nawrócenie w naszej mentalności najczęściej sprowadza się do podejmowania walki z grzechem. Zastanawiam się jednak, czy powinniśmy tak bardzo ograniczać kwestię nawrócenia? Nawrócenie nie powinno być kojarzone przez nas jako bezwzględny stróż, wytykający nam błędy i mobilizujący nas do ich naprawiania. Nawrócenie jest raczej możliwością dokonywania osobistej przemiany. Tak rozumiana postawa, zachęca nas do odkrywania najpierw dobra (które tracimy poprzez grzech) i dążenie do jego odzyskania. Przemiana, może mieć też walor „estetyczny”, Czyli może spełniać zadanie ulepszenia – udoskonalania dobra, które posiadamy. Już na tym etapie rozważania możemy zauważyć, że niejednokrotnie z powodu źle pojętego, rozumianego zagadnienia, możemy przyjąć niewłaściwą lub nawet złą postawę. Może zrodzić się w człowieku np. postawa – „ja nic złego nie robię”. Czy samo niczym niezła jest wystarczające? Otóż nie!

Możemy przyjąć niewłaściwą postawę, gdy realizujemy jakieś zadanie w niewłaściwy sposób, albo gdy w ogóle go nie realizujemy. Nawrócenie powinno dotknąć całego człowieka, a więc zarówno tego, co w nim złe, ale i też to, co w nim dobre. Nie powinniśmy „Nawrócenia” sprowadzać tylko do roli – procesu walki, lecz wykorzystać go do tworzenia i budowania, „środowiska”, W którym tworzyć będą się początki tego dobra, nowych postaw i nowych celów.

Bądźmy raczej chętni do tego, aby patrzeć na proces nawrócenia, jako na okazję przemieniania siebie, umacniania dobra, które w nas jest. Od przyjęcia postawy – dobrej lub niewłaściwej, zależy bardzo wiele. Nie spodziewajmy się jakichkolwiek rezultatów, jeśli nie wybierzemy żadnej postawy. To, jak postępujemy względem ludzi, czy różnych wydarzeń, zależy w dużej mierze od postawy, którą przyjęliśmy. Reflektując się, że postępujemy źle, możemy poprzez nawrócenie przyjąć całkowicie inną postawę, a gdy przyjęliśmy dobrą, możemy zawsze się zastanowić nad tym, czy nie powinniśmy się w coś bardziej zaangażować. Od tego, jaką przyjmiemy postawę, zależy dalszy przebieg naszego życia codziennego, wartość relacji z innymi osobami, jakość naszej pracy itp.