Dlaczego mam się nawrócić?

6. Zbłądziłeś?

W obcym „mieście”… To uczucie chyba miał kiedyś każdy z nas. Sprawdzaliśmy mapy, pamiętaliśmy drogę i nagle okazuje się, że znaleźliśmy się w zupełnie innym miejscu niż to zaplanowaliśmy. Stoimy w jakimś „martwym punkcie” i czujemy się trochę wygłupieni, bo nie wiemy gdzie mamy dalej zmierzać. Może nie często, ale w naszym życiu też zdarzają się takie „martwe punkty”, w których nagle nie wiemy co mamy robić, jaką decyzję podjąć, jak postąpić dalej. Wydawało nam się, że postępowaliśmy dobrze, wszystko się układało i okazuje się, że wszystko poszło nie tak. Czujemy, że zbłądziliśmy. Utrata pewności co do słuszności decyzji i wyborów, to częsta przypadłość współczesnego człowieka. Krążymy po omacku w naszej codzienności, która wydaje nam się tylko dobrze znana. Podjęcie się jakichś kroków działania, zawsze otoczone jest różnymi niebezpieczeństwami. Trochę to wygląda jakbyśmy byli w labiryncie i poszukiwali jedynej właściwej drogi wyjścia. W labiryncie zawsze możemy się wycofać do jakiegoś punktu i poszukać innego wyjścia, ale czy w życiu możemy postąpić podobnie? Kiedy błądzimy w życiu, często narażamy się na utratę jakiejś ważnej części naszego życia. Nie jest to błądzenie, który nie wiąże się z jakimiś konsekwencjami. Wręcz przeciwnie, zawsze coś przeżywamy, zawsze coś nas dotyka i w różnym stopniu przeżywając jakieś sytuacje, zbieramy albo owoce, albo borykamy się z jakimiś konsekwencjami. 

W kontekście „zbłądzenia”, czujemy jak ważne jest to, abyśmy w odpowiednim momencie się nawrócili, nie zabrnęli za daleko, lecz we właściwym momencie się wycofali. 

Jeśli już zbłądzimy, ważne jest to, abyśmy sami stawili czoła prawdzie, która może być dla nas niewygodna. Nie powinniśmy się jednak okłamywać i trwać w tym stanie, lecz uświadomiwszy sobie, że zbłądziliśmy, powinniśmy motywować się do poszukiwania właściwej drogi, właściwego rozwiązania. Nawrócenie przyniesie nam wówczas siły do zmiany błędnej drogi; odwagę do wprowadzenie zmian; wiarę w to, że możemy wyjść z ciemności – zagubienia.