wielkipost_43

wielkipost_43

Wytrwać w nowym.

43. Postanowienia.

„Postanawiam poprawę. Proszę o pokutę i rozgrzeszenie”. Takie słowa, w różnej formie wypowiadamy na zakończenie naszej spowiedzi. Czy wiemy, co kryje się a tymi słowami? Czy wiemy co powinno konkretnie stać się, jako żywe świadectwo tych słów? Niekiedy zadaje pytanie: „To, co konkretnie postanawiasz?”

Jest wiele okazji, przy których stawiamy nasze różne postanowienia. Kierujemy się różnymi motywacjami i celami. Kiedy jednak osobiście popatrzymy na naszą spowiedź – wyznanie grzechów, to warto, abyśmy sami sobie udzielili bardzo szczegółowej odpowiedzi na pytanie: Co postanawiam? Każdy ja przygotowywałem się do pierwszej spowiedzi, to uczono mnie, że na końcu – kiedy mówię o postanowieniu poprawy – mam powiedzieć krótko nad jakim grzechem będę pracował i w jaki sposóļ. Wydaje się to może trudne, ale taka informacja była owocem refleksji rzeczywistej nad życiem i nad tym, co się w nim dzieje, a jednocześnie był to jeszcze komunikat dla spowiadającego mnie księdza, w czym ma mi coś podpowiedzieć i w czym mnie wspierać.

Może już dzięki temu inaczej spoglądasz na to, co powinno towarzyszyć wokół nawrócenia. W podejmowaniu się jakiegokolwiek postanowienia, powinniśmy kierować się rozsądkiem i radykalizmem.

Rozsądek – powinien nam uświadamiać istniejące zagrożenia wokół grzechów i złych postaw, ale jednocześnie to on powinien pokazywać nam nasze możliwości i narzędzia, którymi powinniśmy się posłużyć. Rozsądek – ta wewnętrzna mądrość powinna rodzić w nas wyobrażenie tego wszystkiego, co możemy osiągnąć podejmując się dobrych – właściwych postanowień. 

Radykalizm – to forma życia ewangelią, która proponuje bardzo konkretne działanie. Postanowienia powinny mieć zasadniczo kształt zadań, które wprowadzają w życie postawy, które pozwolą nam zwalczać wszelkie zło. Potrzebujemy w naszych postanowieniach siły działania, środków, które rzeczywiście przyczynią się do naprawiania tego, co zniszczył grzech. Radykalizm ma wspierać nasz rozsądek w dążeniu do osiągnięcia konkretnego rezultatu naszego nawrócenia.

Postanowienia powinny zawierać w sobie realność ich osiągnięcia, oraz czynnik mobilizujący nas do podjęcia się konkretnej pracy w procesie utwierdzania nawrócenia w płaszczyźnie naszej codzienności. Postanowienia powinny realnie dotykać naszego nawrócenia i dotyczyć spraw rzeczywiście ważnych. Postanowienia mają rodzić postawy, działania, które staną się zaporą wobec panującego wokół nas zła, różnych postaw.

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *