Ruszyć z miejsca.

36. Wyczucie chwili

W życiu codziennym pewnie nie jeden raz mieliście sytuację, w których tak ważne okazało się „wyczucie chwili”. Od tego jak zrozumieliśmy daną sytuację, jak słuchaliśmy drugiej osoby; od tego, jak współpracowaliśmy z chwilą, zależał dalszy przebieg konkretnych sytuacji. Błędne wnioski, niezrozumienie, utrudniają nam znacznie w prawidłowym funkcjonowaniu w konkretnych okolicznościach. Brak zrozumienia znacznie nam komplikuje uczestniczenie w jakiś wydarzeniach, utrudnia nam udzielenie faktycznej pomocy itd. Nietrafność naszych decyzji, zachowania, a i również słów, często wynika z faktu braku „wyczucia chwili”. Czasami zbyt szybko podejmujemy jakąś decyzję i popełniamy błąd, bo nie trafiliśmy w właściwą chwilę, we właściwą decyzję. Pośpiech może być dla nas bardzo zgubny i sprawcą kolejnych problemów. Jednak podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy z powodu braku wyczucia chwili, rozpoczniemy jakiś działanie zbyt późno. Brak zdecydowania, zachwianie, może również w negatywny sposób wpłynąć na nasze działanie.

Podobnie jak biegacze, którzy oczekując znaku startu, gdy przygotowują się, by w odpowiednim momencie ruszyć, nie powinni popełnić takiego błędu jak falstart. Taka osoba, jeśli zbyt często popełnia taki błąd jest karana dyskwalifikacją. Jeśli ktoś spóźni się na starcie, niestety musi liczyć się z tym, że nie uda się jej nadrobić utraconego na starcie czasu i w ten sposób przyczynia się to wszystko, do jej porażki. Widzimy w tym przypadku, jak ważne jest odpowiednie „wyczucie chwili”. Brak tej umiejętności, może przyczynić się, że nasze zmaganie z jakimś zadaniem, już na samym starcie, narażone jest na niepowodzenie.

W nawróceniu, gdy pracujemy nad jakąś ważną kwestią naszego życia wyczucie chwili jest jeszcze bardziej konieczne i ważne. W kwestii nawrócenia, musimy być bardzo uważni i ostrożni. Wyczucie chwili to w wielu przypadkach odpowiednie przeciwdziałanie sprawom, które rodzą się w naszej codzienności. Bardzo często niestety zwlekamy z działaniem i wówczas rodzą się różnego rodzaju postawy, które stają się poważnym zagrożeniem. Podobnie jak ze startem biegaczy – możemy coś zyskać, ale równie dobrze, możemy bardzo wiele stracić. Możemy popełnić falstart, zbyt szybko podjąć się jakiegoś działania, co sprawi, że miniemy się z celem lub sensem działania. Brak wyczucia chwili, może stać się powodem piętrzących się trudności w naszym życiu, których mogłoby nie być, gdybyśmy w odpowiednim momencie ruszyli z miejsca.