Wakacyjne mury

Wakacyjne mury

Wakacyjne mury

W głowie masz swój wakacyjny plan, jak spędzić urlop, wakacje. Ale szybko przychodzą różne myśli, które mówią ci – nie możesz, nie masz pieniędzy, czasu… Jak temu przeciwdziałać?

Przez większość czasu tęsknimy za wypoczynkiem, chwilą odprężenia, czasem w którym odrzucimy na obk wszelkie nasze obowiązki, związane przede wszystkim z pracą, szkołą… Myślomy często o wypoczynku, ale czy zorganizowany przez nas czas wolny, sprzyja rzeczywiście temu, aby wypocząć? Jest to czas bardzo ważny, zarówno dla naszej kondycji psychicznej, jak i fizycznej. Czas urlopowych wydarzeń może stać się punktem odniesienia dla wszystkich zadań, myśli pojawiających się w ciągu roku. Nawet chwila wspomnienia, czy przejrzenie wakacyjnych zdjęć, może później stać się dla nas wytchnieniem i odbiciem się od trudności, które być może nas napotkają w ciągu roku.

Planowanie czasu urlopu, może wywołać w nas wiele oporu i niechęci, czy nawet ograniczeń, ale jest to etap bez którego nie możemy spodziewać się, byśmy właściwie wypoczęli. Może trud zaplanowania, zorganizowania sobie wakacji będzie dla nas trudny lub nudny, ale to właśnie plan przełoży się na konkretne rezultaty.

Bywa, że plan naszego wakacyjnego wypoczynku, wypełniamy ciężkimi zadaniami, których nie udało nam się podjąć w ciągu roku: remonty, nadgonienie spraw zawodowych, dodatkowe korepetycje itp. Moja filozofia urlopu jest prosta – robić to, co lubię i co sprawia mi radość; nie robić niczego ciężkiego, trawiącego resztki moich sił.

Młodzi ludzie, często mają niezwykłe pomysły na czas wakacji, ale bardzo szybko odkrywają różne „mury” – ograniczenia, które z jednej strony zniechęcają ich do spełnienia jakiegoś postanowienia, a z drugiej, prowokują do tego, by zbanalizować ten czas i poddać się powszedniości i rutynie. Częstym ograniczeniem są pieniądze, których brakuje na zrealizowanie jakiegoś wakacyjnego pomysłu, przygody. Trudno zrealizować jakiś pomysł z dnia na dzień, tym bardziej gdy chodzi o fundusze, dlatego istotna jest strategia i pomysłowość, które mogą nam towarzyszyć jako przygotowanie, przez cały rok, a nie tylko na kilka dni przed urlopem. 

Młodzi, których poprosiłem o odpowiedzenie na ankietę związaną z wakacjami, często pisali, że w tym czasie, najczęściej towarzyszą im: wyjazd nad morze, sezonowa praca, odsypianie, siedzenie przed komputerem, spotkania i imprezy ze znajomymi i przyjaciółmi. Tylko nieliczni, pisząc o wakacjach wspominali o tym, że będą zwiedzać, uprawiać sport, opalać się.

Myślę, że sam czas wakacji, jest na tyle ważny, że powinniśmy zastanowić się nad urozmaiceniem tego czasu, w kontekście całego roku, kiedy to bardzo często występują podobne elementy, organizujące nasze codzienne życie. Spędzając sporo czasu przed komputerem, w ciągu roku, czy to z racji pracy, czy zainteresowań, mimo wszystko powinniśmy zadbać o to, aby czas urlopu różnił się istotnie od tego, co towarzyszy nam w codzienności. dlatego powinniśmy np. ograniczyć mimo wszystko nasze przesiadywanie np. przed komputerem, korzystając z tego czasu, w zupełnie inny, albo przynajmniej w jakiejś mierze inny sposób.

„Murów” w naszym życiu codziennym jest już i tak sporo, więc po co mamy stworzyć naszym działaniem kolejne, które odbiorą nam zupełnie zapał i energię. Starajmy się w sposób właściwy wykorzystywać okazję – czas, miejsca, aby umocnić się,  reaktywować i odświeżyć swoją motywację i cele.

Z wypoczynkiem trzeba uważać, bo albo można go całkowicie zaprzepaścić, albo źle wykorzystując, doprowadzić do stanu jeszcze gorszego i mieć wiele złości na siebie i rozczarowania.

W większości sytuacji, by we właściwy sposób wykorzystać swoje pomysły na wakacje, trzeba mieć jednak dobre nastawienie. Odkrywam coraz częściej, że istnieje wiele kombinacji w realizacji, podjętych inicjatyw i nie trzeba bać się braku środków. Realizacja wielu spraw, wymaga bardziej dobrego pomysłu, niż wielkiego budżetu. Mając pomysł, odkrywamy, że połowa sukcesu należy już do nas. Często myśląc o negatywnych stronach naszego planu, sami stwarzamy mury, które trudno nam jest pokonać. Piętrzące się obawy, zniechęcenia, mogą nas w ostateczności odciągnąć od realizacji nawet najprostszego i najlepszego, planu. Zatem, nie myśl najpierw o ograniczeniach, ale o tym, co możesz rzeczywiście zrealizować. Wymagaj od siebie i nie poddawaj się najprostszym rozwiązaniom.

Dla wielu osób, czas wolny od jakichkolwiek obowiązków już się zaczął, więc życzę tym wszystmim osobom, dobrych pomysłów i sił do ich realizacji.

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *