Zauważyliście może taką dziwną prawidłowość, że im ktoś staje się starszy, tym mniej zadaje pytań? Jesteśmy mądrzejsi, czy stwierdzamy, że i tak nikt nam na nie nie odpowie?
Młodość to szczególny czas. To jest czas wielu wątpliwości, podejmowanych decyzji, zapadających wyborów. Młodość ma wiele pytań, które wynikają z ciekawości, która jest w każdym młodym człowieku. Pragnienie odkrywania świata, poznawania różnych „życiowych zjawisk”, przeżywanie różnych doświadczeń, mobilizuje każdego z nas do szukania. Bo pytania są symbolem naszego poszukiwania. Stawiając pytania, wiem, że jeszcze czegoś szukam, czegoś pragnę… Gdy przestanę stawiać pytania, tak naprawdę przestanę szukać. Warto się nad tym dłużej zatrzymać i zastanowić – czy jeszcze zadaje pytania? Jakie to są najczęściej pytania?
Pytania są oznaką życia i zarówno tego zewnętrznego, jak i też tego wewnętrznego. To nie wstyd, że czegoś nie wiem, że czegoś nie rozumiem, że mam jakieś wątpliwości. To prowokuje do zdobywania wiedzy, do prób zrozumienia czegoś, do rozwiewania wątpliwości przez odnajdywanie w czymś pewności i przekonania. Płynące przez nas, przez nasze myśli, pytania, to jak krew płynąca prze nasze serce – jest symbolem życia. Pytania dotykają różnych kwestii z naszego życia, dlatego stawiając je w różnych chwilach naszego życia, przeżywamy w jakiś sposób te sprawy, wobec których stawiamy pytania. Pytania wymagają od nas cierpliwości, czasu i działania… Jeśli chcemy przeżyć jakąś konkretną sprawę, jeśli chcemy zbierać jej owoce, powinniśmy mądrze stawiać pytania. W życie nie chodzi o zaliczenie kolejnych sytuacji, o zdobycie jakiegoś doświadczenia, nie chodzi o to, by coś fizycznie zyskać – chodzi o to, by osiągnąć wewnętrzny pokój, odnajdując odpowiedzi na nurtujące nas pytania.
Historia o „bogatym młodzieńcu” (por. Mk 10,17-22), zatrzymała mnie w momencie pytania. Zastanawiająca jest reakcja młodego człowieka, który gdy w końcu uzyskał odpowiedź na swoje pytanie – odszedł zasmucony…
Pomyślałem, że w osobach, które przestały zadawać pytania, może istnieje ogromny strach przed odpowiedzią. Każdy z nas, nosząc w sobie pytania, próbuje po części na nie odpowiedzieć – próby odpowiedzi w jakiś sposób nastawiają nas wobec życia, wobec teraźniejszości i przyszłości. Kiedy przychodzi moment właściwych odpowiedzi i kiedy zestawiamy je z własnymi próbami odpowiedzi i poszukiwań, odkrywamy niekiedy jak bardzo jesteśmy dalecy od prawdy, od właściwych odpowiedzi
Czy boisz się tego, że na końcu twojego pytania, stoi inna odpowiedź, niż tak której chciałbyś się spodziewać?
Odpowiedzi bywają niekiedy trudne, bo ich zadanie to niekiedy wyrwać nas z obecnej sytuacji, z marazmu… By zachować młodość, trzeba jednak być odważnym. Odważnym w zadawaniu pytań i odważnym w poznawaniu odpowiedzi.
By zyskać w sobie młodość, musimy w sobie najpierw odzyskać chęć do zadawania pytań. Pomyśl o tym przed kolejną sytuacją, może kolejnym dniem. Ile masz ważnych w sobie pytań?
Stawianie pytań, świadczy o naszej młodości, o świeżości w podejściu do różnych spraw – zarówno tych bardzo ważnych, jak i też tych powszednich. Budujemy w sobie młodość poprzez stawianie konkretnych pytań.