Dobrze mieć „asa w rękawie”… Potrzebujemy osobistego zaplecza, w którym nagromadzimy odpowiednią wiedzę, doświadczenia…, które będziemy mogli w odpowiedni sposób, w odpowiedniej chwili, wykorzystać.

By móc sięgnąć do jakiegoś duchowego lub fizycznego zaplecza, trzeba je najpierw mieć – stworzyć. Od wielu lat udaje mi się gromadzić różne ciekawe myśli, z różnych dziedzin życia. Powstające w ten sposób zeszyty z notatkami leżą sobie na półce i czekają na odpowiednią chwilę. Niekiedy zastanawiam się, czy starczy mi sił i czasu, aby powrócić do tych notatek i w jakiś sposób je przeanalizować. Pojawiają się sytuacje, w których za jakimś natchnieniem sięgam do któregoś z zeszytów i trfiam na najodpowiedniejszą myśl w tej sytuacji. Dlaczego pojawiły się takie zeszyty? Wiele spraw niestety jest bardzo ulotnych. Już wiele razy przekonałem się, że idąc spać miałem w głowie jakąś ciekawą myśl, super rozwiązanie, a budząc się rano już o tym nie pamiętałem i trudno mi było cokolwiek odtworzyć. Podobnie z przeczytanymi książkami, periodykami itp. Człowiek w jakiejś chwili życia, czytając jakąś myśl, doświadcza jakiegoś olśnienia, a później trudno mu przypomnieć sobie proces, który dokonywał się w jego głowie. Może dlatego warto zapisać jakąś myśl… Inni twierdzą, że nie warto zapisywać, bo to jest przechowywanie na siłę czegoś, czym powinniśmy zacząć natychmiast żyć, a nie zapisywać. Zdania są podzielone. Wybierz sam opinię, z którą się najbardziej utożsamiasz i którą najłatwiej ci jest realizować.

WIEDZA W PIGUŁCE.

Życie uczy nas najwięcej. Dzięki codziennym zdarzeniom zyskujemy bardzo szeroką wiedzę. Jednak samo życie nie nauczy nas wszystkiego. Powinniśmy posiłkować się różnymi odrębnymi źródłami wiedzy, które pomogą nam zrozumieć niekiedy jakieś sprawy, albo przynajmniej umożliwią nazwanie po imieniu tego co się z nami dzieje. Z wiekiem, wyrabiamy swoją osobistą stylistykę – czytamy to, co uważamy za słuszne, a inne rzeczy już odrzucamy. Wyrabiamy w sobie zdolność oceny i praktycznego podejścia. Dzięki temu wszystkiemu posiadamy życiową wikipedię – źródło wiedzy na wiele tematów. Nasza wiedza, potwierdzona też wartościami, którymi się kierujemy, stanowi dla nas zbiór – wiedzę w pigułce – prawdy życiowe, które są dla nas najistotniejsze, gdyż bez nich nie wyobrażamy sobie dalszego funkcjonowania w życiu codziennym.

CO WARTO MIEĆ NA ZAPLECZU?

By życie nie przypominało przypadkowego zbieractwa wszystkiego, warto posiadać jakieś kryteria, które pomogą nam oceniać wartości tego, co gromadzimy w swoim zapleczu. Powinno być tak, że to co rzeczywiście posiadam jest mi niezbędne, aa pozostałe rzeczy doceniam, ale się do nich nie przywiązuję. Musimy uważać, by nie zagracić swojego zaplecza. Na pewno warto mieć coś, co nas fizycznie i duchowo umacnia. Jest to niemożliwe, aby wszyscy miei takie samo zaplecze. Dla każdego z nas może to być zupełnie inne doświadczenie, jakiś obraz – scena z życia, może jakaś złota myśl lub zasada. Warto w tym miejscu się zastanowić, czy mamy coś takiego, co nas trzyma w pionie i poziomie w życiu codziennym.

CZERPAĆ I TWORZYĆ.

Nasze zaplecze ma też swoje ograniczenia. Jeśli coś z niego czerpiemy, to z czasem musimy je odpowiednio uzupełnić. Nasze zaplecze nie jest nieskończone i musimy przykładać uwagę do tego, aby je też nieustannie budować. Jeśli jakaś myśl, która mną kieruje jest zbytnio wykorzystywana może się z czasem wypalić i wówczas potrzebujemy świeżego powiewu. Skąd może się ona pojawić jeśli w naszym zapleczu nie mamy już nic innego. Fajnie jest mieć gotowe rozwiązania, ale i one mogę kiedyś się skończyć, dlatego powinniśmy dbać o to, by do naszego zaplecza składane były też nowe rzeczy, które w odpowiednim momencie będziemy mogli znów wykorzystać. Z jednej strony dobrze jest mieć z czego czerpać, ale z drugiej strony trzeba nieustannie budować swoje zaplecze, by móc mieć z czego czerpać.

Budujmy siebie dobrymi postawami, myślami, które są wszechobecne. Właściwie wykorzystując swoje życie, będziemy silniejsi. Twórzmy nasze zaplecze: duchowe, fizyczne – nasze skarby, które staną się odpowiednią pomocą i drogowskazem. Mając swoje zaplecze, zawsze bardziej będziemy przygotowani na różnego rodzaju okoliczności.