Zdecydowana większość powraca do normalności. Nowe perspektywy i obowiązki, pewnie postawią nas przed nową codziennością, której będziemy musieli się na początku trochę nauczyć, zrozumieć i przyzwyczaić. Być może będziecie musieli odkryć na nowo swoje tempo życia i skomponować swoje życie.

 

Już jakiś czas temu rozmawiając z kimś przez internet, wczytywałem się w wiadomości, które przysyłała mi pewna osoba. Czułem w tych wiadomościach NIEPOKÓJ wywołany zarówno wydarzeniami z przeszłości, jak i również tymi wszystkimi sprawami, które wobec przyszłości rodziły się w głowie tej osoby. Wówczas podczas tej rozmowy, zdając sobie sprawę z tego, że nie jest łatwo poszczególne sprawy rozwiązać, tak od razu, uświadomiłem sobie, że każdy z nas potrzebuje takiej codzienności, w której, we właściwym sobie tempie, będziemy stawiali czoła temu, co trudne i te sprawy rozwiązywali. Właściwe tempo życia to nie tylko kwestia czasu, ile go, na co poświęcimy, ile rzeczy zrobimy, co uda nam się zyskać lub stracić. Właściwe tempo życia to raczej kwestia przeżywania chwil, wydarzeń w taki sposób, by zrozumieć ich sens, wniknąć w nie we właściwy sposób i wykorzystać ich właściwą wartość.

Nasze życie jest troszkę jak maszyna z wieloma ruchomymi elementami, która funkcjonuj we właściwy sposób tylko wtedy, gdy poszczególne jej elementy funkcjonują we właściwy sposób tylko wtedy, gdy poszczególne jej elementy funkcjonują we właściwy sposób, zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Jakie elementy składają się na twoje życie; w jaki sposób one funkcjonują i ze sobą współistnieją? Nie chodzi o opanowanie sztuki, która umożliwi nam kontrolowanie wszystkiego, bo wydaje się niemożliwe. Bardziej skłaniałbym się w stronę wiedzy i świadomości — jak ja funkcjonuję, jak sobie radzę, albo co sprawia mi trudność. Zrozumienie funkcjonowania życia — odkrycie własnego tempa życia, nie gwarantuje od razu całkowitego sukcesu, ale w znacznym topniu, może nam to pomóc we właściwym budowaniu swojej codzienności.

Zróbmy małe ćwiczenie. Weź sobie małą kartkę (lub zeszyt), długopis i zastanów się nad „siedmioma elementami”, które codziennie, przez siedem dni w tygodniu, występują w twoim życiu, np. praca, wypoczynek, rodzina… Jeśli wypisałeś tylko siedem elementów i nie miałeś więcej pomysłów, to zadanie jest prostsze. Jeśli propozycji masz więcej, to przemyśl sprawę jeszcze raz i zadecyduj, co rzeczywiście w tej ważnej i mocnej siódemce, naprawdę powinno się znaleźć. Jeszcze do tego zadania powrócę.

Każdy element naszej codzienności jest ważny i ma jakieś konkretne przeznaczenie. Zrozumienie co jest dla mnie tak naprawdę ważne i jak to funkcjonuje w moim przypadku, pomoże nam skomponować naszą codzienność we właściwym tempie dla naszej osoby. Elementy, które są naszym zdaniem najważniejsze, zasługują na to, by się na nich najbardziej skupić i poświęcić im najwięcej uwagi i zaangażowania. Pozostałe elementy naszej codzienności powinny się dostosowywać i przestrzegać hierarchii ważności. Dlaczego o tym wspominam? Mamy niekiedy tendencje do zajmowania się wszystkim, a tak naprawdę niczym. Bez ustalenia priorytetów, często marnujemy czas na mało istotne sprawy, tracąc w ten sposób nasz czas na zaangażowanie w ważne rzeczy. To może prowadzić do częstych porażek, zdenerwowania, braku zadowolenia z czegokolwiek, do frustracji, a nawet do zniszczenia tego, co wydawałoby się było dla nas ważne. Najważniejsze sprawy stanowią trzon naszego dnia, na którym budujemy kształt naszego dnia, wypełniając go kolejnymi zadaniami. Te najważniejsze elementy powinny być obecne codziennie, dlatego uświadomienie sobie ich, może pomóc nam we właściwy sposób komponować naszą codzienność. Chciałbym was bardzo mocno zachęcić do pracy nad odkryciem właśnie tych podstawowych elementów, byście uświadomili sobie, co realnie jest nam w życiu potrzebne, a nie tylko zaakceptowali to, co w przestrzeni naszego życia jest już obecne. Może się zdarzyć tak, że elementy, które są nam potrzebne, nie są obecne jeszcze w naszej codzienności, z jakiegoś trudno wytłumaczalnego powodu.

Mam takie wrażenie, że każdy z nas, mniej lub bardziej jest świadomy tego, że posiada swoistą listę elementów charakteryzujących jego codzienność, których istnienie ma swoje uzasadnienie. Oprócz odcisków palców, kodu genetycznego, które nas indywidualnie charakteryzują, każdy z nas posiada również swoją listę charakterystycznych elementów, które budują człowieka, a przez to też naszą codzienność. Każdego człowieka, charakteryzuje odpowiednia kombinacja elementów, dlatego nasz kontakt z ludźmi, jest okazją poznania tych elementów. Są osoby, których elementy życia nas zachwycają, intrygują i przyciągają. Dzięki takim osobom odkrywamy to, co w nas jest szczególnego, dzięki czemu możemy budować naszą codzienność we właściwym dla siebie tempie, nie próbując nikogo zadowolić, ani nie ulegać żadnym trendom, ale iść własną, właściwą drogą.

Elementy, które ciebie charakteryzują to nie tylko ślad twojej aktywności zawodowej, lecz znak tego, co streszcza cię wewnętrznie, co uczyniło cię taką, a nie inną osobą. Spróbuj może spojrzeć na ważne dla ciebie osoby i odkryć w nich te właśnie, charakterystyczne elementy.