Aktywny wypoczynek – spotkałem się z tym hasłem już bardzo dawno temu. Chodzi o to, aby mimo urlopu – wolnego, mimo wszystko działać i podejmować się jakiś zajęć, które wpłyną na regenerację i wypoczynek.

Wydaje się, że jeśli nic nie robimy to wypoczywamy najbardziej. Nic bardziej mylnego. Często się zdarza, że od nic nie robienia, możemy być bardziej zmęczeni niż po dniu jakiejś pracy. Pozornie może nam się wydawać, że praca powoduje zmęczenie. Niekiedy sam sposób naszego myślenia może być bardziej powodem naszego zmęczenia niż sama praca.

AKTYWNIE ALE Z ROZSĄDKIEM.

Czas wolnego, warto wcześniej zaplanować. Jeśli mamy swój plan, mamy wyobrażenie tego, w jaki sposób chcemy przeżyć ten czas, to z rozsądkiem przemyślmy, czy będzie czas na to, by się w coś rzeczywiście zaangażować. Nie chodzi o to, by co godzinę zmieniać swoje zajęcia, bo okaże się, że nie zdążymy się w nie zaangażować. A po co wymyślać setki działań, skoro w nic się i tak nie zaangażujemy. Warto pomyśleć o takiej aktywności, która rzeczywiście nas wciągnie i przyniesie też zadowolenie. Czasami lepiej mniej zajęć, ale za to bardziej angażujące, niż wiele zadań, które będziemy przeżywali w płytki sposób. Planujmy z rozsądkiem kolejne dni naszego urlopu, aby rzeczywiście wypocząć, a nie wrócić bardziej zmęczonym, niż się było, wyruszając na wypoczynek. Działania, które będą nam towarzyszyć, niech sprawiają nam radość i zadowolenie. Uzupełniajmy w ten sposób braki zadowolenia, satysfakcji i szczęścia. 

REGENERACJA.

„Musimy być maksymalnie zdrowi wewnątrz, a to się przełoży na skuteczność na zewnątrz” (ks.J.Kaczkowski) Regeneracja powinna służyć naszemu wewnętrznemu i zewnętrznemu odbudowywaniu. Poprzez czas pracy, wypełniania obowiązków pewnie wiele razy dopadało nas zmęczenie, może jakaś choroba, brak motywacji itp., dlatego wiele kwestii w naszym życiu jest nadwyrężonych, słabych. Musimy mieć na względzie swoje zdrowie, w każdej sferze naszego życia. Potrzeba nam spokoju, relaksu, pozytywnych myśli, dlatego nasze inicjatywy powinny być jak fabryka, w której wytwarza się odpowiednie materiały, potrzebne nam do budowania naszej codzienności. Spójrz na swoje dotychczasowe codzienne życie i zastanów się nad tym, jakiego materiału szczególnie ci brakuje. Planując swój urlop. wypoczynek, zastanów się nad zadaniami, które pomogą ci się zregenerować. Twój urlop powinien być tak zaplanowany, aby rzeczywiście pomógł ci się w jakiejś części uzdrowić. 

ZBUDOWAĆ NOWE STRUKTURY.

Wakacje dostarczają możliwości budowania też nowych rzeczy. Zawsze w czasie wakacji pojawiają się takie sytuacje, które czegoś nas uczą, coś nam uświadamiają. Człowiek zdaje sobie sprawę, że okazje, których jest więcej podczas wakacji, np. spotkania z przyjaciółmi (są dla nas bardzo budujące i twórcze) są zachętą do większej mobilizacji, by w normalnym czasie też zadbać o to, by stworzyć okazje do tego, by takich spotkań było jednak więcej. W tej i podobnych sytuacjach budujemy nowe struktury, stające się nowymi zwyczajami, działaniami, które zaczynamy podejmować w naszym życiu codziennym. Dzięki temu z nowymi pomysłami powracamy do naszej rzeczywistości, zaczynając budować nową naszą codzienność. To, co zdobędziemy podczas wakacji, stanie się naszym budulcem.

Uczynić swoje życie lepszym, bardziej kreatywnym i twórczym jest niezwykłym wyzwaniem. Stoimy przed wyborem, czy iść drogą wypróbowaną i realizować życie takim, jakie było, czy wymagać od siebie więcej i odświeżyć naszą rzeczywistość życia. Wybór wydaje się być oczywisty, aczkolwiek wszystko zależy od naszych chęci i zaangażowania. Zasadniczo wyzwania, które sobie stawiamy, mają nas włączyć w życie, a więc sprawić, że bardziej świadomie będziemy, przeżywać naszą codzienność. Szukanie sposobu, aby zregenerować się i wypocząć może kosztować nas trochę pracy, ale to, co możemy rzeczywiście zyskać, powinno nas przekonywać do działania.

WYZWANIE.

To jak będziemy przeżywali czas wolny, zależy od nas. Możemy ten czas zaprogramować w taki sposób, by towarzyszyło nam każdego dnia jakieś zadanie, pragnienie zdobycia jakiegoś celu; jakaś dobra myśl… Wyzwania są dobre i owocne, gdy stawiają nam konstruktywne treści, które albo rozważamy, albo wprowadzimy w życie.

Przed tobą jakiś odcinek czasu. Wyznacz sobie drogę, którą odbędziesz podczas wakacyjnego wypoczynku.