MAJ

2017

 

Z Ewangelią w kieszeni… 

Słowo Boże jest konkretną zachętą i tylko nieczuli chyba, pozostają bierni wobec tego głosu. Jednak czytanie Słowa to jedna rzecz, a realizacja, to coś zupełnie innego. Chce was zachęcić w tym miesiącu nie tylko do poznawania kolejnych zdań, z liturgii Słowa kolejnego dnia, ale nade wszystko do realizacji Słów z Pisma Świętego. Będziemy zastanawiać się, jak konkretne Słowo wprowadzić w czyn, kolejnego dnia.


1. «Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boga?»

Pytanie wydaje się być konkretne. Zatem gdzie szukać odpowiedzi? Słowo Boże! To Ono nami może kierować, a nade wszystko zachęcać do czynienia woli Bożej. Otwierając konkretne fragmenty, mogę rozważyć i odczytać, jaka jest wola Boża. Dziś zatem konkretnie przygotuj sobie Pismo Święte, blisko – tak by było gdzieś pod ręką; może zainstaluj sobie jakąś aplikację na telefonie, by dosłownie nosić Ewangelię w kieszeni i szukaj – co dziś możesz wykonać, czyniąc wolę Bożą.


2. «Jaki więc Ty uczynisz znak, abyśmy go zobaczyli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz?»

No właśnie. Często wymagamy od Boga znaków, a my sami jaki dajemy znak? Jakie dajesz świadectwo i przede wszystkim o czym świadczysz. Zrób dziś coś konkretnego, co pokaże innym, na kim, na czym tobie zależy…


3. «I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.»

Pewnie większość sobie pomyśli… Ja też bym chętnie przyjął Maryję do swojego domu. Ale czy tak naprawdę jesteśmy otwarci na ludzi, których spotykamy. Ile razy pojawia się w nas myśl o otwartości i przyjęciu kogoś, a ile razy wolimy się zamknąć w swoich czterech ścianach i mieć chwilę spokoju dla siebie. To wyraźny znak, że nie zawsze gotowi jesteśmy poświęcić swój czas dla drugiej osoby. Zatem, zrób to dzisiaj. Poświęć siebie dla drugiego, ofiaruj swój czas, swoją pomoc, zaangażuj się w jakieś spotkanie. Przyjmij Maryję w kimś.


4. «Ojcowie wasi spożywali mannę na pustyni i pomarli.»

Próbujemy się niekiedy „zapchać” byle czym, byle tylko było. Napchani różnymi treściami myślimy w zupełnie innych kategoriach, często niewłaściwych. „Spożywamy nie ten chleb” co trzeba, przez to jesteśmy pełni różnych myśli, pragnień, celów… ale czy są to te właściwe rzeczy, które powinniśmy mieć na uwadze? Spróbujmy dziś uchwycić coś pozytywnego, coś co nas napełni dobrym myśleniem i sprawi, że tak będziemy działać. Karm innych tym, co uda ci się dziś uchwycić pozytywnego.


5. «Jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia?»

Czy nie jest tak przed wieloma zadaniami, które mamy do wykonania, że najpierw zadajemy tysiące pytań: jak mam to zrobić, dlaczego mam to zrobić, za co itp. Im więcej stawiamy tego typu pytań, tym dalej jesteśmy od konkretnego działania. Zadajesz pytania, bo chcesz coś zrobić, czy po to, by przesunąć w czasie działanie. Dziś, gdy będziesz miał okazję działać, nie pytaj, po prostu czyń kochając.


6. «Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem, i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca.»

Czy wiara może zmienić nasze działanie? Jeśli w sercu oprócz celu, który chcemy osiągnąć, będziemy mieli też myśl o tym, jak chcemy to zrealizować, to będziemy mogli wpływać na upiększenie naszego konkretnego działania. Jeśli kierujesz się jakąś wartością, sprawiasz, że ona sama umacnia twoje działanie i zmienia jakość. Zrób dziś coś „dla Jezusa”, z cała świadomością i odpowiedzialnością. Ofiaruj swoje działanie Jemu.


7. «Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć.»

Niekiedy mówią nam, że czegoś nie mamy robić. Ale czy ktoś tłumaczy nam tak naprawdę dlaczego? Argument – „nie, bo nie” nikogo nie przekonuje. Słowo podpowiada, że nie mam być złodziejem, nie kraść, nie zabijać, nie niszczyć… Wiesz dlaczego? Bo Bóg pragnie twojego dobra i każdej osoby. Stąd dziś postaraj się nie odbierać, a dawać innym dobro.


8. «Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia i jeden pasterz.»

Rozłamów, nieporozumień, rozejść – tego mamy dziś masę i można powiedzieć wprost, że uczynić to, żaden problem. Trudniej jest iść za radą Jezusa i łączyć, a nie dzielić. Zainteresowanie się tymi, którzy są daleko, poza, na uboczu, porzuceni… to zadanie na dziś – łączyć. Wyraź to poprzez odpowiedni dobór słów, czynów, tak by to co mówisz i robisz nie sprawiało kolejnych podziałów, ale stwarzało okazję do łączenia.


9. «Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie.» 

Zawsze można człowieka poznać po jego czynach. Czego dowiadują się o mnie? Jakie czyny mnie charakteryzują – są naturalnym moim działaniem; na co mnie stać, a czego trudno się po mnie spodziewać. Dziś zastanów się nad odpowiedzią na pytanie: co świadczy o tobie? Spróbuj dziś działać w taki sposób, aby twoje czyny rzeczywiście o czymś mówiły.


10. «A jeżeli ktoś słyszy słowa moje, ale ich nie zachowuje, to Ja go nie potępię.» 

Każdy z nas ma wolną wolę, dlatego zawsze w naszych rękach spoczywa kwestia decyzji i wyborów. Nie zawsze jednak mamy rację i postępujemy właściwie. Bóg nas nie potępia, gorzej jednak z ludźmi. Pozostaje nam jednak w sercu zawsze tęsknota za właściwym stanem rzeczy, dlatego zawsze możemy podjąć się działań naprawczych. Zepsułeś coś… napraw to.


11. «Kiedy Jezus umył uczniom nogi…» 

Pewnie podobnie jak ja, staracie się jak potraficie realizować kolejne zdania Ewangelii. Ale czy dziś nie czujecie się onieśmieleni tym, co zrobił Jezus? Jego konkretność i zarazem prostota działania sprawiają, że człowiek odczuwa wstyd, że pewnych rzeczy nie potrafimy. Wyobraź sobie, że pochylasz się dziś na stopami jakiś ludzi, znajomych lub nie, nie ważne i obmywasz im nogi. Gest miłości – niezwykłej miłości. Postaraj się o proste gest, ale pełne miłości.


12. «Idę przecież przygotować wam miejsce.» 

To ciekawe w działaniu, kiedy ktoś idzie przed nami i pokazuje nam, jak coś osiągnąć. A gdy daje nam zapewnienie, że przygotuje i że przyjdziemy na gotowe to już w ogóle super uczucie. Prawda? Jest super, gdy ktoś nas pozytywnie zaskoczy i coś nam miłego przygotuje. Pomyśl ile radości mogą mieć inni, kiedy to ty coś im przygotujesz, a ile też spełnienia pozostanie w tobie, gdy masz świadomość, że robisz to jako super niespodziankę dla kogoś.


13. «Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł.» 

Każdy w swoim wnętrzu skrywa niebywałe skarby. Wiele z nich jeszcze nie odkryliśmy. Działanie w Imię kogoś, czegoś… to jakiś cel, to wydobywanie skarbów na światło dzienne. Wielu z nas pewnie dokonało kiedyś wyboru Jezusa, co konkretnego z tym wyborem czynimy. Czy staramy się powierzać Bogu swoje codzienne życie. Może warto dziś pokierować się tą myślą i to, co uda nam się dziś uczynić ofiarujmy Bogu.


14. «Niech się nie trwoży serce wasze.» 

Strach przed działaniem? Wielu go z nas ma, szczególnie gdy spraw jest ważna. Strach nie musi być czymś negatywnym. Otóż gdy strach pojawia się przed ważnymi sprawami, czujemy większą odpowiedzialność i dbałość o to, by wybrać odpowiednie działanie. Nie bójmy się angażować, nie bójmy się dokonywać wyborów, nie bójmy się ofiarowywać innym swojego serca. Dziś idąc za tą zachętą zadbajmy o odważne działanie i czynienia dobra wobec innych.


15. «Kto ma przykazania moje i je zachowuje, ten Mnie miłuje.» 

Przykazania są konkretnymi wskazówkami dla naszego postępowania. Kierując się nimi, nie tylko w określony sposób działamy, ale wyrażamy coś znacznie więcej. Realizacja ich jest oznaką miłości. Kiedy coś wykonujemy, raczej zastanawiamy się nad tym, jak realizować swoje działanie, a powinniśmy zobaczyć też, że to okazja do czynienia znacznie więcej. Dziś pomyśl o konkretnym przykazaniu, zastanów się jak nim żyć nie tylko dlatego, by je przestrzegać, ale po to, by wyrażać przez to coś znacznie więcej.


16. «aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili jedno w Nas»  

Właściwe działanie łączy. Pewnie zwróciłeś uwagę, że gdy panuje zgoda, można osiągnąć więcej, a przede wszystkim można współpracować z innymi. Jeśli nie panuje jedność – zgoda, to wówczas trudniej się porozumieć z innymi, jak i też niemożliwe staje się współpracowanie z innymi. Dlatego jeśli już mamy podjąć się dziś jakiegoś konkretnego działania, to zastanówmy się jaki jest w nas duch – jedność?


17. «Każdą latorośl, która nie przynosi we Mnie owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy.»  

Wiosenne klimaty w naszym wnętrzu? Tam też trzeba dokonywać porządków – „przycinania i oczyszczania”. Nie tylko odnosi się to jednak do naszego wnętrza. Potrzeba takiego działania dotyczy również naszych słów, opinii, działań… Pomyśl – jakie twoje działanie, którego być może dzisiaj się podejmiesz, wymagałoby oczyszczenia, lub odcięcia.


18. «Trwajcie w miłości mojej!»  

W działaniu bardzo ważna jest wytrwałość. Bo jeśli zaczniemy działać, a zabraknie nam sił, aby ukończyć zadanie, to mijamy się z celem. Ale wytrwałość to również narzędzie w sytuacjach nam przeciwnych, bo wówczas mamy czego się trzymać i wiemy co jest dla nas najważniejsze. Zdajesz sobie sprawę z tego, co jest dla ciebie najważniejsze, z czego byś nigdy nie zrezygnował? 


19. «abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem»  

Łatwiej jest zawsze działać, gdy mamy jakiś wzór – przykład. Zachęcić kogoś do działania jest też dużo łatwiej, gdy mamy konkretne potwierdzenie – sytuacje życia, którymi możemy komuś pokazać sprawę. Dlatego nasz dzisiejszy dzień może pójść w dwóch kierunkach – mogę się dziś czegoś od kogoś nauczyć… albo mogę komuś coś pokazać. Może będą sytuację, w których uda nam się obie rzeczy zrealizować.


20. «Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia, bo nie znają Tego, który Mnie posłał»  

W działaniu zawsze pojawiają się przeciwności. Nie jest sztuką ich unikać, ale umieć stawić im czoła. Nie zawsze… Są sprawy, w których trzeba walczyć, bo mają sens, ale kiedy coś wydaje nam się bezsensowne, czy wówczas warto walczyć? Tutaj pojawia się trudność, co ocenić sensowną walką, a co nie. Nie zastanawiaj się jak walczyć, ani z czym walczyć, ale o co walczysz. Dając świadectwo raczej ni myślisz o walce, ale o tym, że coś chcesz innym dać. Przyjmuj trudności, by dać świadectwo.


21. «Nie zostawię was sierotami. Przyjdę do was.»  

Wśród ludzi których się obracamy, możemy spotkać wielu samotnych, opuszczonych… Niekiedy to jest ich wybór. Niekiedy wynik jakiś sytuacji. Warto rozglądać się wokół siebie i dostrzegać ludzi w potrzebie. Niekiedy to niemy krzyk, którym pokazują, że boją się czegoś, że liczą na czyjąś pomocną dłoń. Spróbuj ich zagadnąć, chwilę poświęcić takim osobom czasu, pomóc. Tak jak możesz i potrafisz.


22. «Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku.»  

Wytrwałość jest najowocniejsza. Jeśli trwamy przy czymś ważnym i mimo trudności, przeciwności wciąż jesteśmy wytrwali, to przyniesie to oprócz korzyści również zadowolenie oraz piękne świadectwo. Pomyśl, na co ci nie starcza ostatnio sił; czemu się mało poświęcasz, czego już dawno nie robiłeś…? Może warto dziś powrócić do czegoś ważnego i zadbać o wytrwałość.


23. «Bo jeżeli nie odejdę, Paraklet nie przyjdzie do was.»  

W działaniu trzeba też wiedzieć kiedy ustąpić. Jeśli potrafimy z czegoś zrezygnować, w takiej sytuacji gotowi jesteśmy do przyjęcia innych zadań i darów. Przywiązanie do „czegoś” sprawia, że jesteśmy często ograniczeni, a już na pewno zajęci. Trudno cokolwiek przyjąć, gdy jesteśmy „pełni”. Pomyśl, jakie dziś działanie może warto zostawić i jakim innym warto by było się bardziej zająć.


24. «Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy.»  

Prawdziwe działanie wymaga od nas przemyślenia. Prawda jest narzędziem, które może nas wyzwolić z wielu pułapek, ale nade wszystko może ono oczyścić nasze działanie. Ile razy liczymy na wdzięczność, na owoce, a ile razy kierujemy się bezinteresownością. Czy można wysługiwać się innymi w swoim działaniu? Znając prawdę, wiesz jak brzmi odpowiedź. Kieruj się dziś prawdą, a w działaniu bądź prawdziwy.


25. «Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz przemieni się w radość»  

Działanie i poświęcenie to perspektywa którą musimy odkryć. W działaniu nie zawsze wszystko idzie zgodnie z naszym planem i niekiedy odczujemy smutek, że coś nie wyszło, że jest inaczej… Ale i w takiej chwili, ofiarujmy nasz trud w kolejnej intencji. Możemy i wówczas odzyskać radość i ufać, że nawet nasz trud, cierpienie przyniosą coś pożytecznego. 


26. «radości waszej nikt wam nie zdoła odebrać»   

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad źródłem prawdziwej radości? Wydaje nam się, że radość przychodzi wraz z osiągniętym celem. A co, gdy nie uda nam się go osiągnąć? Radość powinna być w nas, a nie poza nami. Wówczas tej radości faktycznie nam nic, ani nikt nie odbierze. Znajdź w sobie jakąś radość, która będzie ci dziś towarzyszyła w trakcie realizacji różnych zajęć.


27. «O cokolwiek prosilibyście Ojca, da wam w imię moje»   

Często spotykam się z postawy prośby. Wiele osób czegoś pragnie, oczekuje. Jak ty postępujesz, gdy na swojej drodze spotykasz właśnie takie osoby? Czy z chęcią działasz, czy zwlekasz z odpowiedzią. Może warto dziś spróbować podjąć taką decyzję – postaram się na każdą prośbę w jakiś sposób zaradzić.


28. «Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.»    

Każdy z nas ma jakąś misję do zrealizowania. Ale jest jedna wspólna, dla wszystkich wierzących – iść i nauczać. Pewnie w pamięci masz wzory – jakiś ludzi, ich postępowanie, które tak bardzo wryło się z jakiegoś powodu w twoją pamięć, że wystarczy, że zamkniesz oczy i masz daną scenę jak żywą, tuż przed sobą. Pomyśl jak wiele Ty możesz zdziałać w życiu innych ludzi, poprzez swoje działanie. Niech Twoje dzisiejsze działanie szczególnie, będzie świadectwem.


29. «Na świecie doznacie ucisku, ale odwagi!»    

Postawa wiary w różny sposób jest odczytywana przez niektóre osoby. Możemy niekiedy spotkać się ze sprzeciwem, a nawet uciskiem. Czy wówczas dać sobie spokój i schować swoją wiarę, czy raczej właśnie w takich sytuacjach być jeszcze bardziej wytrwałym? Pamiętajmy wówczas o jednym – wiara nie jest kartą przetargową, ani narzędziem walki. Niech twoja działanie wyraża szacunek do drugiego człowieka.


30. «Słowa bowiem, które Mi powierzyłeś, im przekazałem, a oni je przyjęli i prawdziwie poznali, że od Ciebie wyszedłem, oraz uwierzyli, że Ty Mnie posłałeś.»    

Działanie rodzące owoce, to chyba największa możliwa satysfakcja, którą możemy osiągnąć. My jednak zanim zaczniemy działać już myślimy o owocach. A działanie bywa niekiedy nieprzewidywalne i rezultaty mogą być również niekiedy takie. Na pewno nie powiesz mi, że nigdy nie byłeś mile zaskoczony. Pomyśl jak wiele razy może cię to spotkać – dobro, które przyjdzie zaskoczy ciebie i da ci niezwykłą radość.


31. «Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy.»    

Czy masz różnego rodzaju zawahania, zanim podejmiesz się jakiegoś działania. Czym jest to tak naprawdę spowodowane. Pośpiech w wielu sytuacjach nie jest wskazane, ale gdy jest on negatywny, natomiast jeśli nie ociągamy się w pomocy innym, to taki pośpiech jest wskazany.