ROZWIŃ ● ● ● MYŚL
● ● ●
Tytułem wstępu… Mam już taki nawyk, że czytając jakąś książkę, mocno zakreślam te rzeczy, które mnie ciekawią, które rzucają jakieś inne światło na sprawę, albo gdy ciekawie po prostu są przedstawione rzeczy oczywiste. Przez wiele lat pojawiło się mnóstwo cytatów — wiele z nich, przy okazji przeprowadzek, zmian, niestety zostały wyrzucone. Niestety… Wiele jeszcze jest i pojawiają się nowe. To, co mnie osobiście właśnie denerwuje, to kwestia tego, że nie mam tych cytatów jakoś usystematyzowanych, niekiedy nawet przepisanych. Dlatego stwierdziłem, że sprawę trzeba uregulować i pojawią się one w cyklu „rozwiń myśl…” Co tydzień postaram się zaproponować jakiś cytat i krótkie do tego, moje rozważanie — albo bardziej nazwałbym to analizą.
● ● ●
(3)
Problemy można i warto zamieniać na cele. Przejść do konkretów związanych z realizacją celu.
(Autocoaching, s.24)
–
Gdy dłużej się człowiek zastanowi, zobaczy w tym cytacie konkretną propozycję — jak iść dalej. Problemy często nas zatrzymują, niekiedy powstrzymują, oddalają jakiś cel od nas. Jeśli takiemu działaniu byśmy się poddali, to zobaczmy, ile tracimy przy okazji pojawiającego się każdego problemu. Jeśli już problem się zjawi, to co robić dalej? Przemienić problemy na cele… na mniejsze zadania, które nas dalej w jakiejś sprawie poprowadzą, dadzą nam poczucie, że rozłupujemy ogromny głaz na mniejsze części. Głównym zadaniem jest to, by zwalczyć w sobie pokusie poddania się problemom, a przerobić je w myśli na cele. To niekiedy ogrom pracy, ale jak najbardziej nam się to opłaci. To przerabianie problemów na cele, to ćwiczenie w sobie intuicji, pomysłowości i przede wszystkim dobrej woli — chcieć, to bardzo ważny stan w naszym umyśle, gdy na naszej drodze spotykamy problemy. Oczywiście, nie jest to automatyzm i wciąż nie jest to dla mnie proste, ale mam włącznik w głowie, który momentalnie przestawia się, gdy pojawiają się problemy. Szukanie możliwych dróg dalszego postępowania, rozwiązywania, uskuteczniania pewnych rzeczy, to wymagający proces, ale staje się możliwą perspektywą, a nie zatrzymaniem w miejscu. Gdy spotkają cię jakieś problemy, spróbuj powalczyć ze sobą i zacznij szukać możliwości działania — mniejszych, słabszych, ale mimo wszystko działań, które poprowadzą cię do celu.
● ● ●
(2)
Nie sposób dokładnie przetłumaczyć jednego języka na drugi, nie da się tego zrobić idealnie. Możesz być blisko, ale nigdy nie oddasz sensu oryginału w pełni. Jeśli chcesz tak naprawdę poznać czyjś punkt widzenia, naucz się języka, którym posługuje się ta osoba.
(Kropki, s. 59)
–
Cytat odnosi się wprost do możliwości, które może posiadać człowiek znający inne języki. Dzięki temu może dotrzeć do innych materiałów różnych osób, specjalistów, którzy w różnych filmikach, czy artykułach wyrażają swoją opinię. Tłumaczenia są różne, niekiedy nie oddają dosłownie tego, co dana osoba faktycznie powiedziała. Cytat ten odniosłem jednak szerzej, do rozmów, które przeprowadzamy praktycznie każdego dnia. Różnice zdań, spięcia, nieporozumienia, kłótnie… wszystko to wynika z niezrozumienia siebie, niezrozumienia drugiej osoby. Jeśli chcemy zrozumieć drugą osobą, to musimy ją poznać, zrozumieć, wejść w jej świat fizyczny, ale i mentalny. Dotyczy to oczywiście obu stron, każdej osoby. Im bardziej jasne, konkretne, zrozumiałe jest myślenie drugiego człowieka, jego opinia, skąd wynika taki proces myślowy i działanie, tym łatwiej jest nam nie tylko zrozumieć, ale i też współpracować z konkretnymi osobami. Często zakładamy — nam się wydaje, że rozumiemy, o co chodzi drugiej osoby. Założenia są najbardziej zgubnymi rozwiązaniami, bo przyjmujemy swój sposób myślenia, nakładając go na myślenie drugiej osoby. Niekoniecznie zawsze muszą wyniknąć z tego skrajne różnice, ale często tak bywa — że mi się coś wydawało, a jest zupełnie inaczej… Poznać kogoś, ucząc się języka tej osoby, a więc jej życia.
● ● ●
(1)
Pytania otwierają nam umysł, oczy oraz serca. Dzięki pytaniom uczymy się, nawiązujemy więzi i tworzymy. Stajemy się mądrzejsi, wydajniejsi i osiągamy lepsze rezultaty. Zmieniamy nasze podejście, przechodząc od utraty opinii i łatwych odpowiedzi do ciekawości, głębokich pytań otwartych rozmów, torując drogę współpracy, zgłębianiu, odkrywaniu oraz innowacji.
(Myślenie pytaniami, ss.24-25)
–
Dzisiejszy cytat jest z książki, która zrobiła małą rewolucję we mnie, podając pewien schemat — mapę i kierunek działania. Zwróciłem uwagę bardziej na pytania… Cytat wskazuje na rolę pytań, co dzięki nim możemy osiągnąć, otrzymać, na każdym kroku ich stawiania. Dużo zadaje sobie pytań, dlatego tym bardziej książka, treść, jest dla mnie… My chcemy często bardziej odpowiedzi, rozwiązań, a nie dostrzegamy w tym pułapki. Stawianie pytań pomaga mi bardziej zrozumieć to, co obecnie się już dzieje. Fascynująca jest rola pytań, sztuka ich kształtowania i stawiania. Pytania mają dużo ciekawszą drogę do zaproponowania niż samo pragnienie znalezienia natychmiastowej odpowiedzi. Uczyć się stawiać pytania, kształtować ich formę i dociekliwość… Ja wciąż na samą myśl o tej książce, o pytaniach jestem bardzo podekscytowany. Jak będziecie mieli okazję posiąść tę książkę, bez wahania bierzcie.