LISTOPAD

2016

 

Czasami potrzebujemy kogoś w rodzaju osobistego trenera, asystenta, który będzie podążał razem z nami w szukaniu odpowiedzi  – jak mamy podejść do różnych spraw, co w nich widzieć i jak je wykorzystać. Jednak to my jesteśmy najlepszymi znawcami samych siebie. Myśli, które obecnie będziesz czytał mają charakter trochę coachingu – a więc pewnego trenowania swojego rozwoju. Myśli wybrał i przesłał nam Szymon D. i to on postara się podążać razem z nam w poszukiwaniu odpowiedzi na stawiane pytania, w ciągu najbliższego miesiąca.


1. Początek

Umiesz jeszcze na siebie patrzeć? Zwracasz jeszcze na siebie uwagę? Kojarzysz ten schemat: wstaje, dbam o siebie, jem, obserwuje, rozmawiam, robie, jem, odpoczywam, nudzę się, oglądam, jem, śpię. Może nie zawsze ta kolejność, nie ona jest ważna. Kiedy ostatni raz patrzyłeś na siebie i zajrzałeś do środka? Pamiętasz jak wtedy było…


2. Everest

Warto jest pisać. Jak myślisz ile, ile rzeczy nie zrobiłeś, lub zrobiłeś inaczej, a ile mógłbyś jeszcze zrobić gdybyś to zapisał. Czasem wystarczy tylko chwila. Dzisiaj usłyszałem, od człowieka, który osiągnął ten wysoki szczyt – „po tym jak pojawiła się pierwsza myśl o tym by tam wejść, zacząłem pisać – pomysł, plan, realizacja…”Jeśli piszesz, widzisz szerzej. Pomyśl ile jeszcze swoich szczytów masz do osiągnięcia i zdecyduj co chcesz z tym zrobić.


3. Okrągły stół.

Pamiętasz jak on wpłynął na losy naszego kraju? Może znasz historię o rycerzach okrągłego stołu? Jednym z jego wielu zalet jest to, że wszyscy są równi i mogą patrzeć sobie w oczy, rozmawiać i obserwować reakcje innych. A gdyby tak przy okrągłym stole usiedli Twoich sprzymierzeńcy, a także Ci, z którymi nie zawsze jest Tobie po drodze. Gdyby rozmowa dotyczyła Ciebie – co  byś od nich usłyszał?


4. Odpoczynek

Co on dla Ciebie znaczy? Czasami pewnie siedzisz i myślisz, że odpoczywasz, ale czy jest tak na pewno. Jak często powinieneś odpoczywać, by utrzymać swój świat, w harmonii. Czy odpoczynek, to teraz „produkt deficytowy” dostępny tylko dla „bogatych”? Może jest zupełnie odwrotnie, może to kiedy dostrzegasz u innych dobrobyt wcale nie musi wiązać się z odpoczynkiem, a może tak. Na ile jest to ważne dla Ciebie?


5. Skupienie

Osiągnięcie skupienia potrafi być często wyzwaniem. Przecież Twój świat nie kręci się coraz wolniej, a nawet gdyby tak było to, czy potrafisz jeszcze zwolnić na tyle, żeby się skupić? Po co nam jest w ogóle skupienie? W jaki sposób mógłbyś je trenować? Biorąc po uwagę ilość wykonywanych w trakcie jednego dnia zadań/obowiązków, oceń jak bardzo skupienie jest Tobie potrzebne w ich realizacji. Czy są może takie dziedziny, za którymi tęsknisz – bo nie możesz, a może nie umiesz się nad nimi skupić? Co mogłoby Tobie pomóc, w zmianie tej sytuacji?


4. Odpoczynek

Co on dla Ciebie znaczy? Czasami pewnie siedzisz i myślisz, że odpoczywasz, ale czy jest tak na pewno. Jak często powinieneś odpoczywać, by utrzymać swój świat, w harmonii. Czy odpoczynek, to teraz „produkt deficytowy” dostępny tylko dla „bogatych”? Może jest zupełnie odwrotnie, może to kiedy dostrzegasz u innych dobrobyt wcale nie musi wiązać się z odpoczynkiem, a może tak. Na ile jest to ważne dla Ciebie?


6. Zmysły

Dużo od nich zależy. Jedne mamy mniej, inne bardziej rozwinięte. A czy jesteśmy ich świadomi? Na ile wykorzystujesz swoje zmysły w podążaniu do upragnionego celu? Czy dbasz o swoje zmysły?


7. Bezinteresowność

Codziennie spotykasz ludzi, z którymi dzielisz się swoim życiem. Realizujesz potrzeby swoje i innych, niejednokrotnie także zyskujesz coś od kogoś. Jak w takim razie działa, w tych relacjach bezinteresowność? Czy na pewno jest ona nam potrzebna? Oczywiście, nie chodzi o to, że wszystko co robisz względem innych, wykonujesz po to, żeby coś zyskać. Pomyśl o tym, co znaczy dla Ciebie – być dla innych. Co z tego wynosisz? Co zyskujesz z bezinteresownego działania?


8. Uczciwość

Zasady i przepisy, reguły i obowiązki, często wyznaczają nam sposób  życia w jaki mamy funkcjonować na co dzień. Często stają się naszą codziennością, do której po prostu się przyzwyczaimy i jest nam tak wygodnie. Jednak czy jesteśmy w takim życiu uczciwi?


9. Poranek

Jak wygląda Twój start w nowy dzień? Przypomina powolną i ociężałą lokomotywę, czy postać strusia pędziwiatra z bajki? A jak chciałabyś / chciałbyś żeby wyglądał Twój start w nowe dzień?   Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w trakcie dnia. W takim razi, to jak go rozpoczynamy, w pewnym stopniu może wpłynąć na jego dalszy przebieg. Co zrobisz, żeby Twój poranek był , Twoim startem w nowy dzień?


10. Szczęście

Potrafi być jak leżący grosz na ulicy, po który nie zawsze chcemy się schylić i omijamy go wiedząc, że leży. Czym jest dla Ciebie szczęście? Każdemu z nas na nim zależy, zdarza się, że wspominamy te tzw. szczęśliwe chwile/dni/lata – które jak sądzimy już za nami. Przypomnij sobie, jak byłaś/byłeś kiedyś szczęśliwy. Co dokładnie, z tamtych doświadczeń, mogłoby  Tobie pomóc teraz, w byciu szczęśliwą/szczęśliwym?


11. Realizowanie celu

Osiąganie mety, jest dla nas często bardzo ważnym przeżyciem. Bywa i tak, że zrealizowanie jednego celu, ma swój zalążek w rozpoczęciu nowym zmagań. Jak się czujesz, kiedy osiągasz swój cel? Czy potrafisz sobie stawiać cel? Czy cele/zadanie, które chcesz osiągnąć/zrealizować, są Twoją potrzebą?


12. Doświadczenie

Całe nasze życie, jest doświadczeniem. Każda chwila, przeżycia, czyny wpływają na to jak doświadczamy naszego życia. Spoglądając bardzo ogólnie na pojęcie doświadczenia, pojawia się podział, na doświadczenia  dobre i złe. Które z nich ,są dla Ciebie ważniejsze? Czy czerpiesz wiedzę, która płynie z doświadczeń? Jakie doświadczenie jest dla Ciebie najważniejsze?


13. Czas Wolny

5 min, a może 30 min,  cały dzień,  albo jeszcze więcej. Czym on dla Ciebie jest?  Każdy z nas ma swoje życiowe  zajęcia i obowiązki, które potrafią zająć nam tyle czasu, że o tym wolnym tylko marzymy. Zdarza się także tak, że jak już mamy wolny czas, to tak jakoś nie do końca jest on taki wolny…. Kiedyś miałaś/miałeś pewnie więcej czasu. Może zdarza się Tobie mówić „kiedyś było lepiej „, ale czy to stwierdzenie pomaga Tobie teraz?  Może warto ten Czas Wolny zaplanować, tak żeby nie zakłócał on codziennych obowiązków,  oraz żeby obowiązki nie zakłócały czasu wolnego. Jak chcesz spędzić swój wolny  czas?


14. Zmęczenie

Kiedy nas dopada, nie łatwo się z nim żyje. Próbowałaś/próbowałeś przeżyć zmęczenie z uśmiechem? Skoro już jakaś sytuacja, doświadczenie lub zadanie, którego się podejmujesz wyzwala w Tobie poczucie zmęczenia, to jak chcesz to przeżyć? Znajdź z takiej chwili plusy. Choć zapewne nie jest to łatwe poszukaj ich. Przyjrzyj się tym plusom, z perspektywy człowieka, który mimo trudu osiągnął założony cel. Zapamiętaj te plusy, może kiedy znajdziesz się następnym razem w podobnej sytuacji, będzie Tobie łatwiej przez nią przejść.


15. Spojrzenie.

Budząc się jest pierwszą reakcją, jakiej doświadczamy, choć czasami zbyt mocne światło, powoduje dyskomfort w patrzeniu. Obserwujemy i jesteśmy obserwowani. Zdarza się, że oceniamy i jesteśmy oceniani po tzw. pierwszym wrażeniu. No właśnie, jak to u Ciebie jest z tym spojrzeniem? Umiesz z niego korzystać? Dostrzegasz w swoim życiu, te istotne przekazy, które są do Ciebie adresowane? Czy może błądzisz wzrokiem powierzchownie, po standardach Twojego życia? Często od jednego spojrzenia, budują się sympatie, uczucia i miłości. Bywa, że jedno spojrzenie przywiązuje nas do danego przedmiotu. Czy cieszysz się z daru, jakim jest możliwość spoglądania?


16. Przyjaźń

Odwieczny spór toczy się, czy istnieje przyjaźń pomiędzy kobietą, a mężczyzną. Prawdziwe przyjaźnie zawieramy na lata. Budujemy je na tych dobrych jak i złych momentach. Czym jest przyjaźń dla Ciebie i co oznacza? Czy pielęgnujesz ją w sobie?  Jako ludzie, nigdy nie umieliśmy i zapewne nigdy nie będziemy umieli być tak do końca sami, ze sobą. Można by, rzec że jesteśmy skazani na zawiązywanie relacji interpersonalnych, a co za tym może iść  – na zawieranie przyjaźni. Posiadanie obok siebie kogoś bliskiego – przyjaciela – potrafi być bardzo pomocne, w kroczeniu po ścieżce zwanej życiem.


17. Bajka

Każdy z nas ma swoją ulubioną. Któż nie chciałby żyć jak w przysłowiowej bajce… Pamiętasz swoją ulubioną? O czym wtedy najbardziej marzyłaś/marzyłeś? Życie w bajkach, potrafi być  beztroskie. Oczywiście pojawiają się w nich dobre i złe postacie, ale ile w nich lekcji – tych, z których możemy się tak wiele nauczyć. Wyobraź sobie, że napisałaś/napisałeś swoją bajkę. Jaką ma ona treść?


18. Droga

Każdy z nas obiera swoją drogę. Jaka by ona nie była, zawsze nas doprowadzi do…. No tak, nie zawsze owa droga, prowadzi nas tam gdzie chcemy. Czasami podążamy drogą i wykorzystujemy GPS. Oczywiście, może on mieć różne formy i zdarza się, że nie zawsze dotrzemy do upragnionego celu. Stała w tym wszystkim jest jednak droga. Potrafi być piaszczysta, czasami z dziurami, innym razem jest jak świeżo położony asfalt. Jaka jest Twoja droga? Myślisz o niej czasem? Czy podążasz przez życie od skrzyżowania do skrzyżowania, od zakrętu do zakrętu, przemykając się przez długą prostą? Jak chcesz poprowadzić swoją drogę?


19. Wybór

Któż się z nim nie zmaga? Codziennie dokonujemy swoich wyborów.  Czym się w nich kierujemy? Czy są to nasze wybory, czy może kierujemy się jakimś ogólnie przyjętym społecznie schematem? Przecież o to byśmy teraz mogli wybierać, kiedyś walczyli nasi rodacy. Czy potrafisz samodzielnie dokonać wyboru?


20. Las

Miejsce, w którym można odpocząć.  W lesie można zaszyć się w ciszy, poczuć i doświadczyć natury. Las to miejsce, gdzie niespodziewanie może pojawić  się wiewiórka, sarna lub inne zwierzę, którego w miejskiej dżungli nie znajdziesz. Las to miejsce, które należy szanować. Warto wybrać się do lasu, żeby się zatrzymać, oderwać od pędu codzienności. Wyobraź sobie, że jesteś w lesie. Co Tobie daje las?


21. Muzeum 

Pewnie miałaś/miałeś okazję odwiedzić ich kilka na szkolnych wycieczkach. Może zdarza się Tobie odwiedzić muzeum w trakcie urlopu, wypadu z rodziną, lub przy innej okazji. W muzeum zderzamy się z historią, czasem możemy dotknąć jakiegoś eksponatu po to żeby jej doświadczyć. A nasze prywatne muzeum? Gromadzimy pamiątki, zdjęcia, które zdarza nam się czasem obejrzeć, lub wytrzeć z kurzu. Czy korzystasz ze swojego muzeum? Czy jest ono w ogóle Tobie potrzebne? Jeśli tak – to jaki eksponat lubisz najbardziej i dlaczego?


22. Mądrość

Przydaje się na co dzień. Warto ją rozwijać.  Jest dla nas bardzo cenna. Każdy z nas posiada swoją mądrość, ale czy każdy wykorzystuje ją w dobry sposób? Codziennie dowiadujemy się nowych rzeczy, odnośnie otaczającego nas świata, a także nas samych. Codziennie, jeśli tylko chcesz możesz dokonywać mądrych wyborów i podejmować mądre decyzje – ale czy tak jest? Po co Tobie jest mądrość? W jaki sposób chciałabyś/ chciałbyś wykorzystać dzisiaj swoją mądrość?


23. Od nowa

Jak często wybierasz „tę opcję”? Podobno najwięcej wiedzy, umiejętności, doświadczenia – czerpiemy ze swoich porażek. Mimo to Od Nowa, nie musi wcale oznaczać, „startu” po porażce. Zbliża się koniec roku i początek nowego. Ile razy Od Nowa, stawiałeś sobie nowe cele, nowe postanowienia, nowe….. A gdyby tak, Od Nowa zacząć jeszcze przed 31 XII. Już dziś, za chwilę… Czym jest dla Ciebie rozpoczynanie działań Od Nowa? Ile to dla Ciebie znaczy?


24. Mgła

Poruszanie się w niej, nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Kiedy prowadzimy pojazd, należy zachować szczególną ostrożność. Należy zwolnić i być bardziej czujnym. No właśnie, a gdyby spojrzeć na mgłę z tej lepszej strony. Skoro wymaga od nas większej czujności, skupienia ostrożności, to zapewne dzięki niej dostrzeżemy coś więcej niż tylko drogę, po której się poruszamy. Co jest Twoją codzienną mgłą? Spróbuj dostrzec w niej coś więcej, niż tylko szarość, wilgoć i nieprzyjemny stan. Mgła opadnie, a co po niej w Tobie zostanie?


25. Brak myśli

Czy jest to dla Ciebie możliwe? Robić coś i nie myśleć. Szczególnie wtedy, kiedy starasz się odpocząć, jak to się mówi  – zresetować. W głowie ciągle dom, praca, obowiązki, to – to, to – tamto. A cisza? Nie myśleć, choć na moment. Opróżnić głowę i … Odpocząć. Czy jest to dla Ciebie ważne? Jeśli tak, to co chcesz uzyskać dzięki, krótkiej przerwie bez myśli? Kiedy chcesz to zrobić?


26.  Przygotowania

Do urodzin, imienin, do wakacji, do świąt, do …. czego byś tylko chciała/chciał. Do czego konkretne przygotowania Ciebie prowadzą? Czy zdarza się, że więcej poświęcasz siebie, na przygotowania niż na sam ich efekt? Oczywiście, żeby coś zrealizować/przeżyć dobrze jest się przygotować i dołożyć starań. Bywa jednak, że przygotowania przesłaniają nam efekt końcowy. Wypalamy dużo energii na ich przebieg i nie mamy siły cieszyć się już z tego, do czego one prowadzą. Jak przeżywasz przygotowania? Pamiętasz po co one  są?


27. Lampa

Bijące od niej światło, potrafi być dla nas bardzo ważne. Każdy z nas poczuł się zapewne kiedyś niepewnie, gdy w związku z nagłym brakiem prądu, lampa nie działała…. A jak często używasz swojej „życiowej” lampy? Dbasz o nią, wycierasz z kurzu, zmieniasz żarówkę?  Czym jest i jak wygląda Twoja życiowa lampa? Jakąś przecież masz. Bez niej trudno byłoby żyć.


28. Tablica 

Pamiętasz jeszcze tablice, na którą kierowaliśmy wzrok ze szkolnej ławy. Może pamiętasz jeszcze stwierdzenia, które się na niej pojawiły, a które to jednocześnie wiele dla Ciebie znaczą. A może pamiętasz, co najchętniej wycierałaś / wycierałeś przy pomocy gąbki. Wyobraź sobie, że teraz to Ty trzymasz kredę. Tematem lekcji jest nauka płynąca z Twojego życia. Co uważasz za najistotniejsze do zapisania, tak by inni mogli czerpać z tego wiedzę?


29. Przedostatni…

Czyli drugi od końca, czyli taka zapowiedź tego co za chwilę…. No właśnie, jak sobie radzisz z ostatnią prostą do celu? Co czujesz, kiedy widzisz zbliżającą się metę zaplanowanych wcześniej działań? Dobrze jest wtedy dostrzec to, czego uczymy się po drodze. Przekuć trudy pracy w radość podjętych zadań. Warto zapamiętać doświadczenia, zarówno te dobre, jak i te, których powinno się później unikać. W końcu zbliżający się koniec, może oznaczać początek czegoś nowego…


30.  Bez końca 

W związku z tym, że wyznaje zasadę iż każdy koniec jest nowym początkiem, trudno jest zamknąć ten cykl spotkań. Cieszę się , że mogłem razem z Tobą wędrować. Często z końcem roku stawiamy sobie nowe cele i zadania do zrealizowania. Życzę Tobie, żeby udało się je zrealizować. Nie czekaj jednak do końca roku. Zacznij już dziś. Jeśli masz potrzebę jakieś zmiany, chcesz wprowadzić coś nowego do swojego życia, a może chcesz czegoś zaprzestać nie czekaj do poniedziałku, nie zaczynaj od jutra – zrób to dziś. Wykorzystaj kartkę i zanotuj swój cel, to jak chcesz go osiągnąć i do kiedy. Podziel się tą informacją z bliskimi – na pewno będą Ciebie wspiera.ć w osiągnięciu celu. Zrób to dla siebie. Pamiętaj, że uśmiech w życiu daje więcej. Dobrego Dnia.