duchowy spacer 

Każdego dnia działamy… Robimy to niekiedy świadomie, niekiedy spontanicznie. Rezultaty są różne. Jednak świadome działanie sprawia, że bardziej konkretnie cieszymy się owocami takiego postępowania. Dlatego staram się kierować codziennie jakąś myślą. Spróbuj zrobić podobne doświadczenie.


najnowsza myśl:


WIEDZCIE, IŻ BLISKO JEST

Co mi osobiście zapowiada czas adwentu? Może warto zastanowić się, jak pozytywnie ten czas wykorzystać, skoro już jest blisko… Wiele spraw pojawiających się na horyzoncie, wymaga naszej odpowiedzialności i działania – konkretnego działania.

IDŹ ZA…

Każdy z nas ma jakiś swój wzór – nauczyliśmy się od kogoś jakiegoś zachowania, rozwiązywania spraw, podejścia do jakiś zajęć… Myślimy niekiedy jak inni, podobnie coś oceniamy, dążymy wspólnie do jakiegoś celu. W życiu codziennym warto iść za czymś, by nie zgubić szans, które leżą w każdej minucie dnia.

SPOSOBNOŚĆ DO SKŁADANIA ŚWIADECTWA

Przeżyć jakieś wydarzenie to jedna sprawa, a podzielić się z innymi owocami tej sytuacji to już inna rzecz. Przykładamy dużo więcej uwagi do przeżycia sytuacji niż do dzielenia. A faktycznym naszym bogactwem jest to, że uświadomimy sobie co zyskaliśmy i się tym podzielimy.

ŻEBY WAS NIE ZWIEDZIONO

Są sytuacje, w których możemy zbłądzić bo coś nam się wydaje… Zmyleni jakąś myślą lub działaniem, postępujemy niewłaściwie. Choć tego nie chcemy, to niestety zwiedzeni czymś, postępujemy nawet wbrew sobie. Ostrożność w decyzjach, może nas ustrzec przed różnymi pokusami. 

PORUSZYĆ BOGA

Ile razy swoim działaniem, chciałeś coś na Bogu wywrzeć? Osiągnąć coś za coś? Czy w ten sposób można Go poruszyć? Zrobiła to uboga wdowa – dając niewiele, ale za to całkowicie od serca. Co ty dziś zrobisz, by kogoś poruszyć?

WYRZUCIĆ

Nagromadzone w sercu doświadczenia nie zawsze są pozytywne. Niekiedy stają się dla nas ograniczeniem, zapychają myśli, nasze działanie. Jak je wyczyścić? Niekiedy wystarczy coś wyrzucić, a niekiedy trzeba zburzyć długo tworzone mury. 

CO SŁUŻY POKOJOWI

Pragniemy obecności pokoju w naszym sercu, w działaniach, w relacjach z innymi, w słowach… Musisz się zastanowić, czy to co robisz, służy pokojowi, rodzi go w tej sytuacji? Bądźmy zaczynem pokoju.

WEDŁUG SŁÓW TWOICH SĄDZĘ CIĘ

Czy musimy być oceniani? Czy nie jest tak, że sami się podkładamy, będąc gołosłownymi, nieszczerymi, oczekującymi zbyt wiele od innych? Działaj tak, by cię pozytywnie oceniali.

ZATRZYMAĆ SIĘ

Spotkanie z człowiekiem to moment który może stać się wewnętrzną i zewnętrzna rewolucją. To dzięki innym możemy poznan prawdę, również o sobie; możemy zrozumieć siebie; poczuć, że ktoś jest ważny dla mnie, a ja dla kogoś.

ŻEBYM PRZEJRZAŁ

Po co ci wzrok, skoro byś czegoś nie dostrzegał? Otrzymujemy ten dar, aby zobaczyć? Co? To jest właśnie nasze osobiste zadanie, by przejrzeć – dostrzec to, co rzeczywiście mam zobaczyć. Spróbuj dziś otworzyć wzrok i zobaczyć to, co Bóg pragnie ci pokazać.

JAK ZARZĄDZASZ

Każdy z nas ma do dyspozycji coś, czym może zarządzać. Nie koniecznie chodzi mi tylko o pieniądze. Nasz czas, relacje, zainteresowania, zdolności – to wszystko, co określiłbym naszym bogactwem, powinno być we właściwy sposób zarządzane. A jest?

ŚWIĄTYNIA

Twoje ciało jest świątynią… Niezwykła perspektywa, z której możesz spojrzeć na siebie. WIedząc to, możesz siebie zupełnie inaczej traktować – dbając o to, co skrywasz w sobie, o to kim jesteś i kim możesz się stać. Twoja świątynia wymaga szczególnego szacunku, podobnie jak inni ludzie.

WYJDŹ Z TŁUMU

Anonimowi, wśród wielu… Podobnie sadzący, mający podobne poglądy i opinie. Czy mam być jak inni? Czy takim stworzył mnie Bóg? Chroń piękno swojej indywidualności i wyjdź z tłumu z twoimi poglądami

UCZTA

Dziś wszystko jest w pośpiechu, nawet nie ma czasu na to, by porządnie ucztować jakieś wydarzenie. A uczta przypomina nam o rozkoszowaniu się jakąś chwilą, wydarzeniem, spotkaniem, muzyką itp. By nie utracić cennych wrażeń, poświęcajmy na ważne rzeczy więcej czasu.

BEZINTERESOWNOŚĆ

Oczekując czegokolwiek od innych, stajemy się interesowni.  A jak byłoby, gdybyśmy bardziej martwili się o relacje z innymi, niż o to, co możemy zyskać? Dziś wyzwanie – nie oczekuj niczego od nikogo – bądź bezinteresowny.

DOTKNĄĆ

Poprzez prosty gest dotyku, odkrywamy świat, który jest wokół nas. Może jako dzieci robiliśmy to z większą ciekawością i chęcią. Dziś nie powinno się to zmienić. Wciąż powinniśmy coś odkryć, coś zrozumieć, czegoś się nauczyć. Może jest coś w tobie, co warto dotknąć.

BĄDŹ ZACZYNEM

Wszystko ma swój, jakiś początek… Często nasza postawa może zapoczątkować u innych, różne działania. Pomyśl jak ogromny wpływ masz na to, co może się stać poprzez twoje słowa, czyny, a nawet myśli. Bądź bardziej świadom tego, co możesz zacząć…

ŻYJ WYPROSTOWANY

Pewnie każdy z nas ma coś, co przysparza mu trudności, co go przygniata. Wiele spraw na głowie, które wciąż czekają na swoje rozwiązanie. Może trzeba w końcu je z siebie zrzucić, by żyć wyprostowanym.

ROZEZNAWAJ

Mamy w sobie wiele umiejętności. Jedną z nich jest rozpoznawanie różnych spraw. Umiemy rozróżnić dobro od zła, umiemy rozpoznać gdy komuś coś dolega, z wielu opcji potrafimy rozeznać i wybierać tę jedną słuszną… To niezwykły dar, który trzeba nieustannie rozwijać w sobie. Niestety często w życiu idziemy na żywioł, zamiast odpowiednio rozeznać.

WYBÓR

Nie wszystko, co nas otacza jest dobre. Musimy ćwiczyć w sobie zdolność reagowania na to, co złe. Nie możemy pozwolić, by coś nam złego zagrażało. Dokonanie właściwego wyboru – dobra, może być sprzeciwem wobec zła. Dokonuj mądrych wyborów.

NAJLEPIEJ JAK POTRAFISZ

Każdy z nas chce dobrze przeżyć swoje życie. Zacznij od dziś, od tej właśnie chwili, wykonywać różne czynności najlepiej jak potrafisz. Zadowolenie, satysfakcja, nie muszą być uzależnione od innych, od czegoś… Jeśli wiesz, jak bardzo się starasz, to również może ci dać zadowolenie.

WYCZEKIWANIE

Ten moment, kiedy wiesz, że ma wydarzyć się coś mega ważnego. Nie możesz po prostu się tego doczekać. Ile wrażeń, ile emocji, podekscytowania… I kiedy przychodzi, rozsadza cię, by móc w końcu w czymś uczestniczyć. Czy możesz postarać się dzisiaj, by coś w taki właśnie sposób przeżyć?

NIE PRZYWIĄZUJ SIĘ

Łatwo przywiązujemy się do różnych rzeczy, a potem cierpimy, tracąc je. Wszystko nas w jakiś sposób przyciąga – naszą uwagę, nasze pragnienia, nasze uczucia… Wciąż, gdzieś, pozostawiamy kawałek siebie. Nie trać cennych spraw, przywiązując się do czegoś zbyt mocno. 

NIE ZAPOMINAJ

Jeśli Ty sam jesteś dla kogoś ważny, to czy dla Ciebie jest ktoś ważny? Czy pamiętasz o takich osobach, w jakiś szczególny sposób? Pamiętać o kimś, to wyraz naszej przyjaźni, sympatii, ale chyba nade wszystko wyraz naszej odpowiedzialności. Możesz też oczywiście pamiętać też o czymś ważnym? Pamiętaj, byś nie stracił kogoś lub czegoś ważnego.

KLUCZ

Mamy swoje rozwiązania. Sposoby na to, jak rozwikłać jakąś sprawę. Niektóre historie się powtarzają i wówczas mamy okazję wykorzystać zdobytą wiedzę. Kluczem jest mądrość życiowa – nie wiedza, ale przeżyte sytuacje, które są naszym bogactwem. Może dziś zdobądź kolejny klucz? A może podaruj innym swój?

OWCA MIĘDZY WILKAMI

Jak to jest? Samemu ze swoim pomysłem, wśród ludzi z innymi pomysłami. Albo w strachu, że inni nie będą myśleć tak jak ja, więc zachowam swoje zdanie dla siebie. Może nie o to chodzi, by stwarzać kontrast – różnice. Wiedz, że masz coś ważnego w sobie, co możesz pokazać i przekazać innym. Dziel się swoim doświadczeniem. 

CO MAM W ŚRODKU

Nasze wnętrze jest jak sejf, gromadzący różnego rodzaju życiowe skarby. Posiadamy wyjątkowe skarby, które nie możemy sobie pozwolić, by leżały bez użytecznie. Staraj się żyć tym, co jest dla ciebie skarbem, a zobaczysz, że wewnętrznie staniesz się jeszcze bardziej bogaty. Ubogacaj innych tym, co masz w środku.

PUNKT ODNIESIENIA

Rozpoczynający się dzień, tydzień… zawsze wyznacza jakąś drogę. Trudno, wśród tylu propozycji, znaleźć dla siebie to najwłaściwsze rozwiązanie. Sugerujemy się opiniami innych, odczytujemy różne wskazówki, ale i tak, najważniejszy powinien być dla nas punkt odniesienia. Stały „punkt” dzięki któremu orientujemy się, gdzie jesteśmy.

WEWNĘTRZNA SIŁA

Tak wiele dzieje się dzięki tobie. Twoje ręce sprawiają tak wiele dobra. Pomagasz innym; twoje słowa dodają innym otuchy. Zdajesz sobie sprawę, jak wiele czeka cię pracy, by wszystkie te słowa, wciąż odnosiły się do ciebie? Ale masz wewnętrzną siłę, która umożliwia, byś mógł to osiągnąć.

PRZYJAŹŃ

To niezwykły dar, mieć przyjaciół. To nie tylko nazwa, ale bogactwo tego, co wzajemnie każdy może otrzymać i jednocześnie dawać. W przyjaźni chodzi też o to, że mam kogoś, na kogo zawsze możemy liczyć. Jakim jesteś człowiekiem dla przyjaciół; jaki jesteś dla tych, których obecnie mijasz? Bądźmy przyjaźni…

LEKCJE

Co do szkoły to wiele osób podchodzi dość sceptycznie do zdobywanej tam wiedzy. Inaczej się sprawa ma jeśli chodzi o doświadczenie o konkretne lekcje życia. Pewnie wiele masz właśnie takich dobrych, owocnych lekcji. Pomyśl, że i ten dzisiejszy dzień, może tez być taką lekcją.

GOŚCINA

Miło spotkać się z kimś znajomym. Myślę, że warto odkryć prawdę, że nic nie zastąpi prawdziwego spotkania. Ta chwila czasu poświęcona drugiej osobie, to to ogromny skarb. Każde spotkanie może przybrać formę małego święta. Nie czekaj aż ktoś cię zaprosi, bądź gościnny i to ty zaproś pierwszy.

BĘDZIESZ MIŁOWAŁ

Dla każdego jestem bliźnim. Brzmi to sensownie. Patrząc na swoją codzienność, mogę zobaczyć tam, czy to co robię, świadczy o tym, że tak jest faktycznie. Czy każdy człowiek jest bliźnim? Jeśli tli się we mnie jeszcze jakaś wrażliwość, to znaczy, że los innych ludzi nie jest mi obojętny. Zatem kochaj bliźniego.

WRAŻLIWOŚĆ

Niekiedy ciemne chmury przechodzą przez nasze życie i wydaje nam się, że nie ma rozwiązania. Wówczas popadamy niekiedy w bezradność. Jeśli będziemy wrażliwi na różne sytuacje, błędy nie muszą oznaczać przegranej. Można wygrać coś, widząc nadchodzące niebezpieczeństwo.

ZNAJDŹ SWOJE SKRZYDŁA. 

Coś wciąż może ciągnie cię do ziemi, przygniata, nie daje odpocząć… Co mogłoby w końcu sprawić, że wstaniesz, że uwolnisz się od obcego ciężaru? Pewne myśli, działania „potrzebują skrzydeł”. Musisz się dziś podnieść, żyjąc tą wersją życia, która rzeczywiście jest twoją wersją.

TAKIE ZWYKŁE A NIEZWYKŁE. 

Kolejny dzień… Dziś jednak, przynajmniej jednej sprawie w ciągu dnia, nadam szczególny charakter. Zadbam o to, by to, co takie zwyczajne, stało się niezwykłe. Wszystko przecież zależy od mojego kontekstu.

DELEKTUJ SIĘ PRZYJEMNOŚCIĄ

Szybka pobudka…. Wyścig z czasem. Na nic nie masz czasu? Szkoda, by  zmarnowały się smaki codzienności. Pomyśl, ile szczęścia może przynieść ci delektowanie się tym, co przyjemne i dobre w twoim życiu.

ZACHWYCAJĄCY BLASK

Czy myśli o sobie, że: jesteś wyjątkowy? Jedni, nazwaliby to próżnością; inni może nieco ze wstydem, ze spuszczoną głową niczego by nie powiedzieli. A powinniśmy wszyscy, z podniesioną głową, bez zbytniej pokory powiedzieć – JESTEŚMY WYJĄTKOWI! Dlaczego? A jak inaczej nazwać zachwycający blask Boga, obecny w każdym z nas?

BYĆ MIŁOŚCIĄ

Jest narzędzie bardzo uniwersalne, którym powinnismy posługiwać się w każdym momencie i w każdej sytuacji. To narzędzie wymaga od nas nieustannej aktywności. Nie pozwala się zatrzymać, ani stwierdzić, że coś się już skończyło. Miłość – niech będzie twoim sposobem bycia. 

WRZUĆ NA LUZ

Jedno zadanie, drugie… dziesiąte. Wszystko na twojej głowie? Może się nie szanujesz, może nie szanujesz swojego czasu? Zbyt wiele obowiązków nie jest rozsądne. Zbyt wiele obowiązków przyczynia się do burzenia wewnętrznego porządku.

ŻYJ Z INNYMI

To niezwykłe, jak nasza historia przeplata się z historiami innych osób. Życie kształtuje się dzięki postawom innych osób.  Jeśli zadbamy o prawdziwe relacje i dobre historie, nasze życie społeczne, przyczyni się do dobrego zdrowia, szczęścia i długiego życia.

MÓJ AZYL

Każde miejsce, w którym mamy czyste pole widzenia i pewność, że nikt nie będzie nam przeszkadzać, może pełnić funkcję azylu. Troszcząc się o zorganizowanie takiego miejsca, dbasz o własne poczucie wolności.

BĄDŹ ODKRYWCĄ

Każde miejsce, w którym przebywamy ma swoje tajemnice, cienie i granice. Jeśli spróbujemy to wszystko zrozumieć, bardziej poznamy to miejsce. Lepiej przeżyjesz każdą chwilę, gdy staniesz się odkrywcą miejsca, w którym żyjesz.

MIARA WIELKOŚCI

Wydaje nam się niekiedy, że to, co robimy w życiu, nie wnosi zbyt wiele, że nie osiągnęliśmy „sukcesu”. Zależy z której strony patrzysz? Nie możemy wszyscy robić wielkich rzeczy, ale każdy z na może nawet najmniejszą sprawę realizować z miłością – i to jest miara wielkości.

SYMBIOZA

Otaczają nas nieustannie sytuacje i inne znaki, które mówią nam: nie jesteś sam. To poczucie, że jest ktoś bliski, że jest ktoś blisko nas, dodaje nam  sił, do stawiania czoła również temu co trudne. Piękna życiowa symbioza – to cel na dziś, teraz.

WARSTWY

Każda chwila jest jak kolejna warstwa naszego życia. Jedna warstwa przykrywa poprzednią – chwila zamienia się w kolejną chwilę. Obserwując chwile, widzimy jak się one łączą, przenikają, tłumaczą. Jaka jest obecna Twoja warstwa. 

KSZTAŁT ŻYCIA

Dzień po dniu, postaje całe nasze życie. Zawiera ono w sobie różne przeżycia – pozytywne, negatywne, które są naszą szkołą. To, czego się nauczymy wpłynie na kolejny, budowany przez nas dzień. Buduj na właściwie zdobytej mądrości.

PROSTE SERCE

Czytamy książki o różnych stylach życia, o metodach, o dietach, o mechanizmach, w poszukiwaniu czegoś dla siebie. Bardziej chcemy jednak chyba zadbać o to zewnętrzne życie, niż o to, jak być człowiekiem z prostym sercem. W przypadku serca trzeba działać, a nie czytać.

UWAŻNOŚĆ

Masz wrażenie, że niekiedy coś ci umknie w życiu? Może właśnie dlatego powinieneś poćwiczyć uważność. Dzięki temu, dość, że zobaczysz w życiu więcej, to jeszcze będziesz mógł bardziej pełniej uczestniczyć w swoim życiu.

ROZSĄDNIE

Musimy przecierać sobie w wielu sprawach szlak. Podjęcie decyzji, wyboru i działania, nie jest taką sprawą oczywistą i łatwą. Jednak nie możemy tego nie zrobić. Decyzje muszą zaistnieć – dlatego przyda się rozsądek.

CIĄGŁOŚĆ

Przeszłość i przyszłość, a przede wszystkim teraźniejszość, to twoja historia. Jest nić łącząca wszystkie punkty naszej historii. Świadome łączenie wszystkich punktów maluje obraz – plan Boga. Piękno obrazu tkwi w ciągłości realizacji naszego życia – planu Boga względem nas.

TOŻSAMOŚĆ

Kim jestem? Nie tyle co robię, ale jak mogę zdefiniować siebie. Układanka życia w jakiś sposób mnie określa i sprawia, że jestem taki, jaki jestem – niepowtarzalny. Chroń swoją tożsamość i pielęgnuj to, co w tobie najlepsze.

STRATA

Jeśli coś tracimy w swoim życiu, najczęściej bardzo to odczuwamy. Trudno nam niekiedy wyobrazić sobie dalsze działanie bez kogoś… czegoś… Największym jednak niebezpieczeństwem jest stracić samego siebie. 

ODRZUCENIE

Staje przed tobą pewnie wiele zadań. Co masz ochotę z nimi zrobić? Pewnie przemknęło ci też przez myśl, że czymś może jednak się nie zajmiesz i coś odrzucisz. To niezwykle silna pokusa, która może sprawić, że niczego pięknego nie zrobimy.

OSIĄGNIĘCIA 

Rozpoczął się dzień – wiele pracy przed tobą i pewnie towarzyszy ci myśl: co uda mi się dziś osiągnąć. Czy to co dziś zyskam, zależy od tego, ile zrobię, ile dam z siebie? Może najwiecej dostaję od innych, dlatego warto nauczyć się przyjmować.

PRZEZNACZENIE 

Może zastanawiasz się, dlaczego w twoim życiu pojawiła się jakaś sytuacja, może osoba, albo dlaczego ty stanąłeś na czyjeś drodze. Po to jesteśmy na tym świecie, by być dla innych, by w czymś uczestniczyć, by wnieść coś wyjątkowego. Przeznaczenie – zmieniać świat. 

WIEDZA

Im ktoś jest dla ciebie bliższy, tym większą masz wiedzę na jego temat. Kto ma największą wiedzę na twój temat? Jeśli Bóg wie o tobie wszystko, to może być to dla ciebie nie tylko ratunkiem, ale też wskazówką. Bóg nie wykorzysta tego, przeciwko nam. A ty jak wykorzystujesz wiedza na temat innych osób?

SZALEŃSTWO

Każdy z nas ma jakieś oczekiwania. Jak nas oceniają, gdy nagle wymyślimy jakieś niebywałe marzenie? Masz odwagę sięgnąć swoich marzeń? Masz w sobie tyle szaleństwa, by pragnąć dla siebie czegoś niezwykłego i niecodziennego?

KIERUNEK

Od początku dnia, towarzyszy naszemu działaniu jakiś kierunek. Niekiedy pozytywny, bo chcemy coś osiągnąć. Niekiedy negatywny, bo czekamy tylko końca dnia. A co gdyby od mojego działania, zależała moja przyszłość  i wieczność? Czy bardziej świadomie bym działał, zyskując jakieś owoce? Spróbuj dzisiejszym dniem, zwyciężyć jutrzejszy.

PRZEWODNIK

Są w naszej codzienności też trudne sytuacje. Tak jakby nas otoczyła zewsząd ciemność. Wydaje nam się, że nie ma z tego wyjścia, że musimy przeczekać. Czy pomyślałeś kiedykolwiek, że ta droga przez ciemność, może być też owocna? Stanie się taką, jeśli będziesz miał przy sobie właściwego Przewodnika. 

TOWARZYSTWO

W ciągu dnia, prawie nigdy nie jesteśmy sami. Wciąż ktoś, lub coś nam towarzyszy. Czy ma to jakiś wpływ na mnie? Oczywiście, że otoczenie wpływ na każdego z nas, a niekiedy wręcz nas programuje. Dlatego zwróć uwagę na to, kto lub co, będzie ci dziś towarzyszył w ciągu dnia. Zaprogramuje się pozytywnym towarzystwem.

DAĆ Z SIEBIE

Gesty dobroci, są zawsze mile widziane. Któż z nas ich nie lubi. O wiele łatwiej jest otrzymywać niż dawać. A z dobrem jest trochę jak z autostradą – ruch powinien się odbywać bez przerwy w każdym kierunku. Skoro chcesz otrzymywać dobro, to pamiętaj, że ty też musisz dawać dobro innym.

SZANSA

Kończący się tydzień, zapowiada zawsze miły czas. Weekend, którego niekiedy nie możemy się doczekać jest dla nas szansą… Czym jest szansa? To okazja do zrobienia czegoś. Wiesz co interesującego będziesz robił? A może już dziś, wokół ciebie jest wiele szans, na które warto zareagować i nie czekać na inny czas.

WDZIĘCZNOŚĆ

Coś od kogoś otrzymujesz? To piękne uczucie być obdarowywanym przez innych – ich miłością, pomocą, jakimś prezentem. To sprawia, że jesteśmy dłużnikami ludzi – wdzięczni za to, że ich mamy. To powinno nas mobilizować, by okazując wdzięczność, szczerze kochać każdego człowieka.

NIE ZNIECHĘCAJ SIĘ

Jest wiele rzeczy, które próbują cię pewne odciągnąć od celu. Niekiedy coraz trudniej jest ci się temu przeciwstawić. Potrzebujesz w sobie nowego żaru, sił, motywacji, które pomogą ci pokonać trudności. Nie zniechęcaj się – idź powoli do przodu.

NIE SZUKAJ PRETEKSTU

Cele nie znikną, dopóki nie będziesz się starał o to, by je minąć. To może dziwne, ale niekiedy szukamy pretekstu, aby czegoś nie zrobić. Motywy mogą być niekiedy bardzo błahe – byle powód, byle mieć jakieś wytłumaczenie i usprawiedliwienie. W ten sposób nie dziw się, że nie uda ci się nic osiągnąć.

MUSISZ ZOBACZYĆ

To ważny pierwszy krok, często decyduje o tym, co dzieje się w twoim życiu. W to, w co się angażujesz, ile na to poświęcasz czasu… decyduje o tym, czy wykorzystasz chwile swojego życia. Nie sposób zaangażować się w coś, czego nie widzisz. Rozglądaj się i zobacz swoje szanse.

DROGA

Każdy dzień jest twoją osobistą przygodą. Spotkani ludzie, uczestniczenie w różnych wydarzeniach, wiele innych ciekawych spraw, to charakterystyka twojej codzienności. Rozpoznaj, którędy masz dziś iść i podążaj swoją drogą.

ŚWIATŁO

Potrzebujemy światła do normalnego funkcjonowania. Oświetlamy nim swoje domy, drogi które przemierzamy, mamy lampki na biurkach, przy łóżkach… Tak bardzo nam ułatwia życie. Ale potrzeba jeszcze światła w sercu i myślach. Bądź światłem dla innych.

WIĘŹ

Co nas łączy z tymi osobami, z którymi przebywamy? Niekiedy jest to rodzina, często przyjaciele, ale pozostaje wielu niejako anonimowych. Przecież z każdym może nas coś połączyć – nie tylko miejsce, ale też wspólne działanie. Twórzmy dziś więzi z tym, z którymi spędzamy czas.

BĄDŹ WOLNY

Wydaje nam się, że osiągnąć cokolwiek możemy tylko dzięki czemuś… Wiążemy szczęście z przedmiotami i trudno nam niekiedy wyobrazić sobie bycie szczęśliwym, gdy czegoś nie posiadamy. Zwróć uwagę na to od czego jesteś wolny, a nad czym powinieneś poważnie popracować.

SUMIENIE

Posiadamy niezwykły dar. Wewnętrzny kompas, który nie tylko mówi nam, co robimy nie tak, ale dochodzi do głosu również w sprawach ważnych. Słuchasz swojego sumienia? Bądź dziś bardziej wrażliwy na ten głos.

ANIOŁY

Jest w naszym świecie byt o szczególnej roli – służy i wypełnia zamysł Boga. Bycie to aniołem – to pełnienie misji. Dziś potrzebujemy posłańców, którzy przyniosą nam dobre wiadomości. Możesz przyjąć w swoim życiu konkretne zadanie – bądź aniołem – posłańcem.

CIERPLIWOŚĆ

Jak ją zdobyć i jak nią żyć? Cierpliwość powinna wypływać z zatroskania o innych ludzi, wówczas, naszym celem stanie się czynienia dobra wobec tych osób. By być cierpliwym musisz często zaglądać do swojego serca i czynić tam porządki.

NIE OGLĄDAJ SIĘ

Kiedy coś robimy, naturalną rzeczą jest, że chcemy zobaczyć efekty naszej pracy – a więc w jakiś sposób oglądamy się wstecz. A co przed nami? Nie boisz się, że oglądając się za siebie, na efekty swojej pracy, stracisz coś, w czym mógłbyś uczestniczyć, patrząc przed siebie? Szukaj dziś mocnych argumentów, by widzieć to, co przed tobą.

WSPÓLNE DZIAŁANIE

Wolicie pracować sami, czy z kimś? Od tego wszystko się zaczyna. Jeśli masz pragnienie wspólnego działania, zawsze będziesz wspierał innych oraz zapraszał do współpracy. Pomyśl, ile pięknych rzeczy rodzi wspólne działanie. Może dziś postarajmy się o stworzenie czegoś razem z jakąś osobą.