WRZESIEŃ

2016

Wielu z nas potrzebuje myśli, która u początku dnia da powód do refleksji. Dobra myśl od rana, to wiele możliwych kierunków do realizacji w ciągu dnia. Jeśli chcecie umacniać się jakimś krótkim, dobrym słowem od rana, to myślę, że te proste rozważania będą dla was dobrym argumentem do budowania waszej codzienności.


1. Od czego zaczniesz dzisiejszy dzień?

Początek dnia i to jeszcze może trudny dzień. Bywają niekiedy trudne związki dzień, sytuacje, obowiązki, zadania… Ale wcale nie musi tak być. Dziś zwróć uwagę na innych, im też nie jest łatwo. Zamiast się przygnębiać, raczej zacznij wspierać innych i sprawiać im i sobie radość.


2. Przyjaźń jest niecodziennym darem.

Dzień upływa zupełnie inaczej, kiedy spotykasz na swoje drodze przyjaciół, dobrych ludzi. A dlaczego mam szukać innych ludzi, skoro to ja sam mogę być przyjacielem dla innych.


3. Szczęście i trudności.

Każdy dzień ma swój charakter i wypełniony jest odpowiednimi wydarzeniami. Chcemy doświadczać szczęścia i za wszelką cenę unikać trudności. Nie da się jednak tak skonstruować dnia, by uniknąć trudności. Można jednak starać się budować swój dzień szukając szczęścia.


4. Nie trać nadziei.

A co, gdy wciąż coś nam się nie udaje? Warto nie tracić nadziei i szukać innego nastawienia i rozwiązania jakiejś sprawy. Od rana warto szukać tej nadziei, która pomoże nam odnaleźć właściwe rozwiązanie.


5. Duchowo niewidomi.

Wciąż uczestniczymy w przeróżnych wydarzeniach. Niekiedy stawiamy sobie zbyt surowy tryb życia jako cel, bo wydaje nam się, że nic nie osiągnęliśmy, że wciąż za mało. Niestety wynika to bardziej z tego, że jesteśmy niewidomi duchowo i nie dostrzegamy potencjału zawarte już w naszym życiu.


6. Wydobyć dobry owoc.

Każdy człowiek w głębi serca skrywa niebywałe dobro. Otwarcie serca nie jest czymś trudnym, ale wymaga konkretnych zabiegów. Człowiek w różnych chwilach wydobywa dobro na wierzch, jakby jego serce było skarbcem. Wydobądź dziś coś ze swojego serca.


7. Odnaleźć.

Bywa, że jesteśmy zagubieni. Czując, że coś zgubiliśmy, powinniśmy starać się szukać tego, co rzeczywiście jest dobre, nie zaprzątając głowy czymś innym. Warto trzymać się stałych punktów odniesień w swoim życiu, wówczas łatwiej odnaleźć się w  codzienności.


8. Wejść w życie.

Jak często zdarza ci się, że upływający dzień, jakby cię mijał bokiem? Zdarza się to często, gdy nie angażujesz się w różne wydarzenia. Możesz wiele zmienić, bardziej przeżywając swoje życie.


9. Współczuć.

Przechodzimy koło wielu ludzi, niekiedy zmęczonych ciężarem swojej codzienności. Nie możemy im niekiedy pomóc, bo nie potrafimy im dać tego, czego rzeczywiście potrzebują. Niekiedy damy jednak więcej współczując, niż poprzez jakiekolwiek działanie.


10. Niebo.

Dokądkolwiek się udasz, zawsze jest nad tobą i przypomina ci o wzniosłych chwilach i wydarzeniach. Kiedy spojrzysz w niebo pomyśl o tym, aby wznieść wyżej swoje działanie.


11. Zobaczyć.

Nasze życie ma zbyt wiele części, aby niekiedy zobaczyć co faktycznie jest najważniejsze. Zbyt trudno zdecydować się, w co angażować się bardziej, a w co mniej. Zobacz, co faktycznie jest ważne dla twojego życia.


12. Miej odwagę sprzeciwu.

Trudno nam być asertywnym – odmówić czegoś sobie lub innym. Jednak są sprawy, które mogą być dla ciebie ogromnym zagrożeniem i jeśli się im nie sprzeciwisz, wówczas możesz stracić bardzo wiele. Miej odwagę rozeznać, w jakich momentach mówić „NIE”.


13. Mówić i uczyć swoim życiem.

Poprzez codzienne wydarzenia, nasze zaangażowanie, czyny, mówimy znacznie więcej niż poprzez słowa. Dlatego najpiękniejszą lekcją, którą możemy dać innym, są nasze czyny i doświadczenia życia, prawdziwymi wartościami.


14. Ziarno życia.

Każdy z nas swoim życiem zasiewa dobro w sercach innych ludzi. Warto mieć świadomość jakie ziarno mamy w sobie i co możemy ofiarować innym, a wówczas to, co będziemy ofiarowywać innym będzie bardziej doskonałe.


15. Życiowy spryt.

Potrafimy kombinować, ważne jest to abyśmy robili to w pozytywnym znaczeniu. Jeśli fundamentem naszego działania jest dobro, możemy spodziewać się dobrych rezultatów. Gorzej, gdy nasz spryt ma negatywne zabarwienie. Przemyśl, jak wykorzystać swój spryt do budowania pięknych wydarzeń w twojej codzienności.


16. Wierny w każdej sprawie.

W różnych powiedzeniach krążą życiowe mądrości. A skąd te powiedzenia – „Kto w drobnej rzeczy jest wierny ten i wielkiej będzie wierny” To Biblia daje nam prawdziwą życiową mądrość. Zatem działaj – bądź wierny w każdej sprawie, to znaczy – bądź mądry.


17. Światło mądrości.

Jeśli naszemu działaniu przyświeca jakiś cel, sens, wówczas staramy się  działać mądrze. Gdy światło zgaśnie, możemy popełnić wielkie głupstwo. Miej przed oczyma zawsze światło mądrości.


18. Prawdziwe relacje.

Spotykając ludzi, obdarowani jesteśmy kolejnym, niezwykłym darem codzienności. To dar, który wykorzystujemy najlepiej wtedy, gdy budujemy faktycznie relacje z napotkanymi osobami. Pomyśl jak dziś budować te relacje.


19. Wciągać innych.

To niezwykłe, kiedy możemy wciągnąć innych w przygodę życia. Współtworzenie życia wraz z innymi, może przynieść nam wiele satysfakcji. Spróbuj wciągnąć w coś pozytywnego swoich najbliższych.


20. Ukrócić pewne rzeczy.

Nie powinnismy dyskutować z naszymi wątpliwościami, a tym bardziej z czymś, co jest złe – negatywne. Na niektóre sprawy jest tylko jeden sposób – trzeba je ukrócić.


21. Nazywać rzeczy po imieniu.

Jeśli brakuje nam zdecydowania, będziemy niestety mieli trudności w realizacji zadań w naszej codzienności. Jeśli znamy fakty, znacznie łatwiej jest nam stawiać czoła sytuacjom. Nazywajmy rzeczy po imieniu i działajmy.


22. Podziwiać.

Jeśli biegasz wciąż pomiędzy zajęciami, to pewnie nie masz czasu na to, by cokolwiek podziwiać i czymś się zachwycić. Nie wydaje ci się to dziwne – że nie masz czasu na takie rzeczy? Zacznij inaczej organizować swój czas. Zacznij podziwiać…


23. Doceniaj.

Każdy z nas ma bogatą codzienność. Dzieje się w niej znacznie więcej niż to jesteśmy w stanie ogarnąć. Są jednak rzeczy, które cenimy bardziej, niekiedy za bardzo. Naucz cię doceniać to, co faktycznie ważne.


24. Pokora.

W różny sposób podchodzimy do naszych zadań. Niekiedy towarzyszy nam zbyt wielka pewność przez co może ta postawa być dla nas zgubną. Pokor to świadomość powagi wydarzeń, oraz tego jak ważne są one dla nas. Jeśli z pokorą podchodzisz do życia, będziesz bardziej spokojny o to, że nie zmarnujesz okazji.


25. Przygotowanie.

Nasze codzienne rozważania są przykładem dla naszego przygotowywania. Im lepsze przygotowanie, tym lepsze i pełniejsze zaangażowanie w konkretne wydarzenia w naszej codzienności. Pomyśl i sam odpowiedz sobie na pytanie: jak przygotowujesz się do zadań w codzienności?


26. Za czym podążam.

Nasze działanie zawsze czymś się charakteryzuje. Jeśli wiesz czym, możesz być spokojny, a jeśli nie, warto by było się rzeczywiście przyjrzeć temu za czym podążasz w swoim życiu codziennym. Czy jest to aby bezpieczne?


27. Prawdziwa postawa.

Jeśli nasze działanie jest szczere, wówczas można wyczuć, że nasze postępowanie jest rzeczywiście prawdziwe. Trudno abyśmy innych przekonali, albo chociażby samych siebie, gdy nasze działanie będzie udawane. Bądź prawdziwy w tym co robisz.


28. Bądź ostrożny.

Życie to nie tylko kwestia niebezpieczeństw czyhających na nas w codzienności. Potrzebujemy ostrożności, aby nie zmarnować okazji, które są obecne w naszym życiu. Jest wiele niewykorzystanych przez nas jeszcze możliwości.


29. Ze względu na…

Czasami potrzebujemy konkretnych argumentów, czegoś co nas przekona do działania. Ze względu na: sytuację, drugą osobę, na cel itp. Jakie względy ciebie dobrze motywują?


30. Podsumowanie.

Każde zadanie w końcu się kończy. Warto, abyśmy podsumowywali, aby zostało w nas to, co rzeczywiście jest ważne i potrzebne nam w życiu. Bez podsumowania, może nam umknąć bardzo wiele cennych wydarzeń.