Stawiam przed wami kolejną możliwość na dobre przeżycie codziennego kwadransa. Spróbujmy go tym razem poświęcić na ćwiczenie w obie postawy wdzięczności.
Mówiłem o sposobie wykorzystania kwadransa na wdzięczność (posłuchaj tutaj odc.22). Teraz chciałbym jeszcze bardziej skupić się na praktykowaniu wdzięczności, czyli na tym, co zrobić, tak konkretnie z wdzięcznością, którą mamy w sobie.
Oczywiście, zanim do tego przejdę, zastanówmy się w jaki sposób uświadamiasz sobie, że za kogoś, za coś, jesteś wdzięczny w swoim życiu. Wspomniałem już o tym, że warto codziennie wieczorem, w ramach podsumowania dnia, znaleźć moment na prześledzenie tego, w czym uczestniczyliśmy, co usłyszeliśmy, zobaczyliśmy, z kim się spotkaliśmy, jakie zadania w ciągu dnia udało nam się spełnić. Na bazie takiego zadania, uda nam się robić codzienną listę wdzięczności. To fundament, na którym możemy budować swoją wdzięczność i praktykować ją w swojej codzienności.
Codzienna praktyka wdzięczności, nauczy nas na pewno wrażliwości na to, co dobrego dzieje się w naszym życiu. jednak, samo odkrycie, za co możemy być wdzięczni, to jedna sprawa. Jeszcze ważniejsza kwestia jest taka, abyśmy mianowicie jak najdłużej wytrwali w tym nastawieniu wdzięczności. To zadanie bywa już znacznie trudniejsze. Zapominamy szybko o dobru, które nas spotkało. Przechodzimy myślą do spraw najbardziej wyraźnych – rażących, które niekiedy wciągają nas tak bardzo, że zapominamy o wszystkim innym.
Wdzięczność również wciąga… Zauważam to, kiedy realizuje adwentową wdzięczność (zobacz tutaj) Każdy dzień skłania mnie do tego, by zajrzeć jeszcze głębiej w swoją codzienność, by dostrzec jak najwięcej powodów do wdzięczności. Codzienny kwadrans wdzięczności to wciągająca przygoda, ćwicząca dodatkowo wiele innych cech, takich jak np. uważności, wrażliwości, zrozumienia… W każdym momencie mogę sięgnąć do zapisków i odtworzyć sobie za co dziękowałem każdego dnia. wiem, zdaję sobie sprawę, że nie mógłbym tego robić tak szczegółowo, gdyby nie właśnie moje zapiski. To zadanie, codzienne pisanie, to jeden z kilku sposobów praktykowania wdzięczności.
Częściej dziękuj… Słowo dziękuję ma swoją szczególną siłę i niesie w sobie ogromny ładunek mocji, uczuć, wrażeń, szczęścia… By to słowo wypowiedzieć głośno, do konkretnej osoby, musimy odkryć w sobie ten właśnie powód wdzięczności. Musimy mieć w sobie tą wrażliwość i chęć, by realnie doceniać innych za dobro, które dzięki tym osobom właśnie doświadczamy.
Dziel się dobrem… Myślę, że każdy z nas, żyjąc codziennością, prędzej czy później uświadamia sobie, jak wiele zawdzięczamy innym osobom. Otrzymując z bardzo wielu stron, różne oznaki dobra, które nas ubogaca, zmienia, a często nawet ratuje nam życie. Skoro inni dają coś tobie, to praktykowanie wdzięczności powinno polegać również na tym, abyś to ty, innych czymś ubogacił, dzieląc się z innymi dobrem, które posiadasz, a które jest w tobie.
Jeszcze bardziej doceniaj to, co masz… Zauważenie dobra, które marnuje to jedna rzecz, ale docenianie tego w różnych sposób, to zadanie dla nas jeszcze ważniejsze. Jeśli wiesz w jaki sposób doceniać dobro które masz, będziesz miał mało sytuacji w życiu, w których coś zmarnujesz, czy nie wykorzystasz. Docenienie tego, co posiadamy może nastawić nas bardzo pozytywnie na odkrywanie dobra, które już posiadamy i angażowanie tego bardziej w budowanie swojego życia. Wdzięczność za to, co mamy, otworzy nas na każde dobro, które nas spotka, które nadarzy się nam w różnych sytuacjach.
Wdzięczność uczy nas pozytywnego patrzenia, dlatego każdą sytuację w naszym życiu, umiemy, bądź uczymy się widzieć inaczej, w innej perspektywie, odkrywając prawdziwą wartość, potencjał zawarty w tych sytuacjach. Nasza koncentracja na jakiś elementach, może niechcący ograniczyć nas i pozbawić, jakiejś cennej perspektywy. Pozytywne patrzenie, nie ogranicza się na tym, by koncentrować się tylko na tym, co pozytywne, ale widząc całą prawdę, szukam w każdej sytuacji tego, co dobre, pozytywne, ożywcze dla mojego życia.
Praktykowanie wdzięczności to konkretne zadanie, działanie którego powinniśmy się podejmować w naszym życiu, aby rozwijać w sobie tę szczególną zdolność życia. Dzięki niej, możemy odkryć to, jak bardzo cenne jest nasze życie, jak wiele mamy i jak wile możemy zyskać jeszcze w swoim życiu.