determinacja

Powód twojej determinacji to…

– ks. dominik poczekaj –
20.09.2024

Mobilizacja, motywacja determinacji może być bardzo różna. Istotne jest to, by uświadomić sobie, co mnie osobiście determinuje, a nie co innych. Własna ścieżka będzie ogromną pomocy w realizacji różnych zadań i osiąganiu swojego celu.

Ważną kwestią jest ustalenie tego, co nas determinuje w jakieś kwestii. Bardzo szybko ulegamy rozproszeniom, zniechęceniu, monotonii i nie uświadamiając sobie tego, zajmujemy się nie tym, czym powinniśmy i z opóźnieniem dociera do nas to, że mieliśmy zrobić coś zupełnie innego. Możemy w taki sposób stracić bardzo wiele ze swojego życia, ale pracując nad tą kwestią, możemy też wiele zyskać.

Bardzo często zwracam uwagę w swoim życiu na cel jakiegoś działania. Dużo łatwiej jest mieć w sobie determinację, gdy wiem, do jakiego celu dążę. Czy sam cel jest faktycznie najważniejszy? Czy to on stanowi podstawową siłę mojej determinacji? Tak często mi się wydawało, dopóki cel swojej realizacji nie stał się zbyt trudny do osiągnięcia i zbyt daleki w realizacji. Oczywiście cel można podzielić na mniejsze i to one wywołują kolejny impuls determinacji. Bywa to niekiedy zbyt trudne i może nam brakować pomysłów na mniejsze cele. Co zatem jeszcze bardziej może mnie – nas determinować, a jednocześnie mieć w sobie pierwiastek celu?

To, co nas ludzi odróżnia od małej roślinki! Ona po prostu żyje, wzrasta tam, gdzie wypadła cebulka, która ma w sobie ograniczoną mimo wszystko determinację. Ona po prostu musi rosnąć, bo do tego mimowolnie zmuszają otaczające ją warunki. Cebulka, póki żyje, wykorzystuje otoczenie, by rosnąć. Co zatem nas od niej odróżnia? Człowiek ma w sobie życie, a jego celem nie powinno być życie tylko dla samego życia. Tym, co nas odróżnia i wyróżnia, jest SENS! Wzrastając, powinniśmy wiedzieć, czemu chcemy wzrastać. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że obrany przez nas cel, będzie czemuś służyć, jego owoce być może zapoczątkują kolejne działania, kolejne cele i znów pojawi się kolejny sens i kolejny, i kolejny… Mamy ogromną świadomość, że nasze osiąganie celu czemuś służy i choć trudno nam to niekiedy wyjaśnić, opisać, to nasza świadomość sensu uzbraja nas niekiedy w niezwykłą determinację, wręcz heroiczną.

Sens naszych celów, osiągania ich, może przybrać różną postać. Niekiedy sens może być bardzo pragmatyczny, ekonomiczny, może być fizyczną koniecznością, naturalną koleją rzeczy, ale może mieć też wymiar duchowy – empatia, ofiarność, służba, heroiczne oddanie, itd.  Sens wyłania się z celu i im szybciej go odkryjemy albo nadamy mu osobistego charakteru, tym mocniej wspierać nas będzie determinacja w jego realizacji.

Sens to nasze powody – dlaczego obieramy jakiś cel, dlaczego akurat taki, a nie inny. To charakter, w jakim go realizujemy i przydatność, którą chcemy, by on się osiągnął.

Jakie są twoje wewnętrzne i zewnętrzne powody determinacji?

Dlaczego tak bardzo ci na czymś zależy i chcesz, to realizować, osiągnąć?

Podoba mi się ta wskazówka dla bycia zdeterminowanym. Człowiek zdeterminowany to osoba posiadająca cel i powody zewnętrzne lub wewnętrzne, przez które chce ten cel osiągnąć.

Ta myśl może ukierunkować nasze działanie, naszą determinację. Ta myśl może nas zdopingować, by w swoim działaniu odkryć na nowo cel i sens, by stać się zdeterminowanym.

Czy zatem determinacja mówi o naszych motywacjach? Jeśli chcemy być w jakimś działaniu zdeterminowani i wiemy, że nam tego właśnie potrzeba, szukajmy najwłaściwszych i najmocniejszych motywacji. Wydaje mi się, że determinacja, bo mobilizuje do życia, a przynajmniej do ożywiania naszej codzienności i zawartych w niej działań. Szukaj swoich powodów… A gdy znajdziesz, będziecie wiedzieli, dlaczego macie być zdeterminowani.

W wielu kwestiach jestem zdeterminowany, bo wiem, że będzie to mnie i innym służyło. Bardzo często motywacją – determinacją jest chęć pchnięcia swojego życia w jakimś kierunku, chęć ubogacenia go czymś, odświeżenia czegoś… To, co każdy z nas zyska dzięki determinacji, ubogaci również inne osoby w twoim otoczeniu. Determinacja ma to w sobie, że wciąż się „przekłada na…”

Musisz odnaleźć swoją determinację – swój powód – swój sens… To, co ożywia innych, niekoniecznie musi działać na ciebie.

W związku z remontami, które toczą się wokół kościoła, w parafii, w której obecnie jestem, bardzo często słyszę pewną rzecz, którą inni wypowiadają, żeby przekazać mi determinację – siłę do działania. To oczywiście bardzo cenna inspiracja dla determinacji, ale nie moja. To nie oznacza, że ich myśl jest zła – to oznacza, że jest ich, a nie moja i na mnie to tak nie działa, jak być może na innych… Brzmi ona – „ale później będzie ładnie”. Szukanie bardzo indywidualnych powodów własnej determinacji, to jest niekiedy trudne zadanie, ale dostosowującej się do tu i teraz, bo nie da się wszystkich sytuacjach traktować w ten sam sposób i rozwiązaniem nie jest to, aby zawsze siebie traktować w ten sam sposób. To nie tylko różnice wynikające z sytuacji mają wpływ na naszą determinację, ale również to, na czym nam zależy i dlaczego, oraz jaki jest sens też naszego działania.

Dlaczego mi tak zależy? Dlaczego powinno mi zależeć?

Są rzeczy, do których przekonujemy się z czasem. W jakimś momencie odkrywamy ich wartość i sens i nadajemy tej sprawie jakiś priorytet. Zdarza się, że bardzo szybko odnajdujemy w sobie determinację i przechodzimy do realizacji kolejno wyznaczonych sobie celów. Niestety zdarza się bardzo często też tak, że nie Odkrywamy właściwego sensu pewnych sytuacji i trudno nam jest też je realizować. W determinacji bardzo ważne jest odkrycie sensu naszego zaangażowania, zrozumienie też tego, w jaki sposób faktycznie powinniśmy się zaangażować.

Bardzo motywujące i determinujące dla nas jest własne założenie. To dzięki niemu wiemy, czego powinniśmy oczekiwać od siebie i dlaczego powinniśmy to robić. Dzięki osobistemu zaangażowaniu nasza determinacja zyskuje na sile, ale również rozpędza się w działaniu. Potrzebujemy czegoś konkretnego, co będzie nas wspomagać w dążeniu do jakiegoś celu, czegoś, co jednocześnie wzmocni naszą wewnętrzną determinację.

Czasami realizujemy jakieś trudne zadania i wydaje nam się, że jest to takie naturalne, że niczym nie jesteśmy mobilizowani, a okazuje się, że gdzieś głęboko w sobie niesiemy jeszcze nieodkrytą determinację. Muszę się zdarzyć, że sobie jej nie uświadomi my, a cel uda nam się zrealizować. W wielu sytuacjach świadomość powodów determinacji będzie dla nas pomocne i będziemy musieli najpierw te powody w sobie odkryć.

Zadawajmy sobie często pytanie: dlaczego to robisz? Może będzie w nas trochę trudności, ale z czasem nabierzemy większej świadomości, jak i pewności, by zdecydowanie odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Dlaczego teraz to pisze? Dlaczego ten temat znalazł miejsce w mojej głowie? Dlaczego uważałem, że tym tematem powinienem się teraz zająć? Zarówno pytania, jak i odpowiedzi, przeprowadzą nas przez codzienność w taki sposób, że zyskamy bardzo wiele owoców tego działania.

Zastanów się. Spróbuj uświadomić sobie, dlaczego determinacja może ci być tak przydatna i dla ciebie taka pomocna.