Poszukiwanie…

Poszukiwanie…

18 Niedziela zwykła – J 6, 24-35

Kiedy ludzie z tłumu zauważyli, że na brzegu jeziora nie ma Jezusa ani Jego uczniów, wsiedli do łodzi, dotarli do Kafarnaum i tam szukali Jezusa. Gdy zaś odnaleźli Go na przeciwległym brzegu, rzekli do Niego: «Rabbi, kiedy tu przybyłeś?» W odpowiedzi rzekł im Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, że widzieliście znaki, ale dlatego, że jedliście chleb do syta. Zabiegajcie nie o ten pokarm, który niszczeje, ale o ten, który trwa na życie wieczne, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec». Oni zaś rzekli do Niego: «Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boga?» Jezus, odpowiadając, rzekł do nich: «Na tym polega dzieło Boga, abyście wierzyli w Tego, którego On posłał». Rzekli do Niego: «Jaki więc Ty uczynisz znak, abyśmy go zobaczyli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: „Dał im do jedzenia chleb z nieba”». Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój daje wam prawdziwy chleb z nieba. Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu». Rzekli więc do Niego: «Panie, dawaj nam zawsze ten chleb!» Odpowiedział im Jezus: «Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie».

W poszukiwaniu… 

Czego szukałeś w minionym tygodniu, w swojej codzienności: może takich przyziemnych spraw jak kluczy, może chłodnego miejsca w domu, czegoś do zjedzenia w lodówce, a może coś bardziej wzniosłego…? Może jakieś przeżycie sprawiło, że zacząłeś myśleć o Bogu i szukać Go?

Szukanie czegoś zakłada, że chcemy się tym konkretnym przedmiotem obecnie posłużyć, do czegoś go potrzebujemy. Szukać kogoś? To sprawa zupełnie inna, głębsza. Dzięki odnalezieniu jakiejś osoby, możemy coś zbudować…

Możemy być bardzo pragmatyczni, bardzo konkretnie podchodzić do życia i cieszyć się różnymi osiągnięciami, zdobytymi różnymi przedmiotami. Może nam to jednak nie wystarczać. Może szukamy, ale sami nie wiemy czego dokładnie szukamy? Może wystarczy, że otworzymy się na różne sytuacje w naszym życiu, by one same nas odnalazły, by przemówiły do nas w jakiś sposób i się nam ukazały.

Może jednak nam czegoś w życiu brakuje?

Warto, abyśmy, w jakimkolwiek obecnie jesteśmy położeniu, czy to fizycznym, czy duchowym, posłużyli się myślą ks. Józefa:

Gdy człowiek nie wie, co zrobić, sumienie mówi mu tylko jedno: „szukaj”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *