Podejmowanie jakiegoś wyboru, wiąże się z wysiłkiem i ofiarą. Czy nie działać wbrew sobie oznacza, że mam unikać takich wyborów? Może mam szukać najpierw przekonania, aby wybór był moją decyzją, z którą całkowicie się zgadzam.

Często spotykam się z ludźmi, którzy zadają mi pytanie: „co mam robić?” Zasadniczo nie odpowiadam na takie pytania, ponieważ nie do mnie należy decyzja. Ja mogę pomóc rozeznać jakie ta osoba ma opcje do wyboru i która z nich ewentualnie jest lepszym wyborem. Często chcielibyśmy, aby to inni w takich sytuacjach za nas decydowali, ponieważ nie biorąc za coś całkowitej odpowiedzialności, zawsze możemy się wycofać i zrzucić winę na kogoś lub na coś. Młody chłopak zadaje mi pytanie: „czy ja mam zostać księdzem?” Zabrzmiało to wówczas, jakbym ja miał podjąć ostateczną decyzję za niego. Zasugerowałem wówczas, aby to on sam znalazł argumenty, które pozwoliłyby mu być pewniejszym jego decyzji.

By nie działać wbrew sobie, a więc by nie podejmować decyzji, której nie jesteśmy do końca świadomi, potrzebujemy najpierw odpowiedniego rozeznania. Każdy z nas potrzebuje wiedzy o tym, w czym ma podjąć jakąkolwiek decyzję. Wymaga to zrozumienia, a więc w dalszym etapie, przyjęcia decyzji jako rzeczywiście własnego wyboru. Zbyt emocjonalne, impulsywne podejmowanie wyboru, może sprawić, że nie będziemy odczuwali, że decyzja jest naszym wyborem. Będziemy często w takiej sytuacji szukali drogi ewakuacyjnej, aby uciec przed odpowiedzialnością za dokonany wybór.

Zbyt szybkie podjęcie wyboru, może sprawić, że będziemy odczuwali przymus do realizacji czegoś, do czego sami nie jesteśmy przekonani. Wówczas rzeczywiście poczujemy się, jakbyśmy robili coś wbrew sobie. Oczywiście nie możemy też zwlekać z podjęciem decyzji, bo spowodujemy, że nasze życie będzie jakby zawieszone z powodu braku naszych decyzji. To jest właśnie najtrudniejszy moment – rozeznać czas podjęcia decyzji (ani za szybko, ani za wolno).

Jeśli decyzja jest w pełni nasza, podjęty przez nas wybór, realizowany jest z zupełnie innym nastawieniem. Znacznie więcej jest w takich sytuacjach naszego zaangażowania, co sprawia, że pojawiają się dobre świadectwa naszego wyboru.

Jednym z powodów naszego działania wbrew sobie, może być nieświadomość tego, co faktycznie robimy. Innym powodem może być pochopnie podjęta decyzja. Jeszcze innym powodem może być czynnik zewnętrzny, jak np. przymus ze strony sytuacji, lub jakiejś osoby.

Trzeba zrozumieć najpierw opcje wyboru, które mamy, by rzeczywiście podjąć właściwą decyzję i zrealizować najwłaściwszą z opcji. To, co może być ciekawe dla nas, to fakt, że nasza słuszna decyzja, wybór, będzie służył nie tylko nam, ale również innym osobom. To w wielu sytuacjach może być wyznacznikiem – czy wybór jest słuszny, czy też nie. Nie jest to pewnik, ale warto też mieć to na uwadze, że kiedy podejmujemy jakiś wybór.

Decyzje powinny ostatecznie nas budować, a nie burzyć. Dlatego zawsze wraz z decyzjami i wyborami, pojawiać się będą różnego rodzaju zmiany w naszym życiu. Zmiany te jednak, prowadzić powinny do wzrostu, do rozwoju. Nigdy nie będzie tak, że właściwe wybory w jakiś sposób nas zubożą. Dobre wybory nigdy nie pozbawiają nas dobra, mogą jedynie proponować w miejsce tego, co już mamy, inne dobro. Może wydawać się nam wówczas, że coś tracimy, ale z perspektywy czasu, zrozumiemy jak wiele zyskaliśmy.

Znajdując przekonanie do jakiegoś wyboru, łatwiej nam będzie zrozumieć i przyjąć wszelkiego rodzaju trud, który będziemy musieli udźwignąć wraz z realizacją tego wyboru. Bez wewnętrznego przekonania, każdy wybór będzie wydawał się nam, jako działanie wbrew sobie.