Na styku różnych mentalności.

Na styku różnych mentalności.

Każda rozmowa ma jakieś swoje prawa i zasady. Boimy się różnic, a okazuje się, że wcale nie to jest główną przeszkodą we wzajemnym porozumiewaniu się.

Każda mentalność stanowi charakterystykę indywidualnej osobowości. Patrząc na bardzo różne osoby, niekiedy trudne do wyobrażenia jest zetknięcie się różnych mentalności. Ciekawostką jest dla mnie to, że jedne skrajnie różniące się mentalności jednak się przyciągają, a inne, nie potrafią ze sobą współistnieć. Trudno jest wyznaczyć charakterystyczne elementy, które by na to miały jakiś konkretny wpływ.

Na środku stoi stół, wokół niego zgromadzone wiele krzeseł, leżaków. Warunki idealne, aby siąść i spędzić ze sobą choć chwilę. Czego jeszcze brakuje? No właśnie: ludzi, którzy dość, że zajmą swe miejsce, to jeszcze spotkają się w tym jednym miejscu, w jednym czasie. Tutaj zasadniczo zaczyna się owa podróż. Siedzę w miejscu, z którego mam panoramę całego stołu i miejsc siedzących. Już od dłuższego czasu zajmuje swoje miejsce i jedyne co mogę zaobserwować to zmieniający się przede mną pejzaż. Jedne osoby przychodzą, inni odchodzą. Jedni przysiadają na chwilę. Biorą do ręki książkę, gazetę, telefon. Inni przyjdą, rzucą jakieś słowo – pytanie i tak chwilowo trwa dialog. Są momenty poważniejszych rozmów, nieco dłuższych. Jednak najmniej jest tych momentów, w których są wszyscy i oddających się wspólnej rozmowie. Czy to jest w ogóle możliwe? Zapewne, w waszych głowach pojawiły się prawdopodobne rozwiązania dla tej sytuacji. Pewnie wiele z nich jest godnych realizacji!

Różne mentalności, które charakteryzują każdego z nas, wymagają przede wszystkim jednej rzeczy. Każda osoba, która może dołączyć do miejsca rozmów, musi przede wszystkim tego chcieć. CHCIEĆ – pragnienie, które może leżeć u podstaw spotkania i rozmowy. Niczego się nie osiągnie, jeśli w poszczególnych osobach, nie będzie faktycznego pragnienia, by odkryć i wykorzystać to miejsce, które umożliwia spotkania i rozmowy.

Powinniśmy się zastanowić, czy jest w nas pragnienie, by wraz z tymi osobami, które nas otaczają, w różnych miejscach, sytuacjach, chcemy się spotkać i z nimi porozmawiać. Trudność nie musi leżeć w tym, że się różnimy, że mamy inną mentalność – podejście do życia. Trudność leżeć może w tym, by zaakceptować wspólny czas i miejsce, w którym zetkną się ze sobą nasze, różne mentalności.

Gwarantem sukcesu, może stać się włożony wysiłek w to, aby się  spotkać, odkrywając to miejsce, w którym będziemy mogli ze sobą najpierw być, a później na tej bazie wykorzystać warunki, by ze sobą porozmawiać.

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *