Myśl i działaj.

Myśl i działaj.

Za dużo myśli, a za mało działania. To rzeczywiście duży problem szczególnie tych osób, które chcą życie układać dzięki wiedzy, a nie opierając go o konkretne działania. Może skończyć się to na tym, że jakaś osoba wciąż będzie szukała odpowiedniej wiedzy,a nigdy nie zacznie działać.

„Pomysł z głową…” – co kryje się tak naprawdę za tym hasłem? Najczęściej skrywa się za tym coś, co rzeczywiście jest mądre i praktyczne. Często poszukujemy pomysłów, które się sprawdzą, które przyniosą jakieś konkretne rezultaty. Szczególnie wobec nowych sytuacji liczą się dobre pomysły. Kiedy mówimy „działaj z głową”, mamy na myśli: działanie z rozsądkiem, z wyobraźnią, przewidując następstwa naszego działania.

Każdy nowy dzień jest zaproszeniem do tego, aby urzeczywistniać swoje pomysły, aby wdrażać cenne doświadczenia i bardziej świadomie budować swoją codzienność. Szczególnie w sytuacji, gdy rozpoczyna się coś nowego, warto mieć pomysł na tę rzeczywistość i starać się systematycznie je realizować. Potrzeba czasu, w którym będziemy się zastanawiali nad tym, co dzieje się w naszym życiu, co możemy zrealizować i osiągnąć. Istotne jest też to, aby stworzyć okazję dla takiego czasu, by rozpoczynając coś, mieć już jakiś pomysł. 

Naucz się myśleć.

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, jak mogłoby wyglądać twoje życie, gdybyś częściej, choć na chwilę przystanął i zastanowił się nad swoim życiem? Wydaje nam się, że musimy od siebie więcej wymagać, że więcej musimy pracować, zmieniać, częściej do czegoś dążyć. Ale czy rzeczywiście taki styl życia, taki sposób działania do czegoś nas konkretnie zaprowadził? Czy mnożenie działania sprawdza się za każdym razem? Jakie są tego konsekwencje? Wniosek jest konkretny – trzeba najpierw pomyśleć, zanim zaczniesz działać. Wydawałoby się, że to prosta czynność – nauczyć się myśleć. Wielu pewnie dojdzie do wniosku, że to tylko strata czasu. Czy rzeczywiście tak jest? Myślenie to już jakiegoś rodzaju działanie. Ma ono przede wszystkim na celu nas przygotować do konkretnego działania. Myśląc stwarzamy wiele więcej skutecznych sytuacji, w których nasze działanie zwyczajnie się sprawdzi. Od sposobu myślenia, zależy nasze działanie – jego rodzaj, oraz skuteczność. Myśli mogą pomóc nam lepiej zorganizować nasze działanie. Znajdując czas na myślenie, z jakąś konkretną systematycznością, możemy rozwijać różne perspektywy naszego życia. W takiej sytuacji nauczymy się doceniać sferę duchową, która w bardzo konkretny sposób może nas wspierać w lepszym kształtowaniu naszego stylu życia codziennego. Poświęcaj chwile na przemyślenia – zadbaj o lepsze przygotowanie do działania, a zobaczysz, że twoja skuteczność stanie się o wiele większa.

Naucz się działać.

Pewnie tyle jest rozwiązań ilu jest ludzi. Łatwo to zrozumieć, gdy oceniamy jedną, konkretną sprawę. Wówczas dostrzegamy jak wiele istnieje rozwiązań jednej sytuacji i jak wiele różnorodnych cech tkwi w osobach, które rozwiązują daną sprawę na przeróżny sposób. Głowa pełna pomysłów, które oczekują swojej realizacji, a więc konkretnego sposobu przeobrażania myśli w działanie. Otwierając się na ludzi, zyskujemy nowe wyobrażenia realizacji jakiegoś zadania. Jeśli chcemy zamknąć się w swoich własnych wyobrażeniach i schematach działań, możemy niekiedy poświęcić bardzo wiele czasu i wysiłku, na wprowadzenie jakiejś myśli w działanie, a i tak nie odniesiemy właściwego rezultatu. Często w głowach innych osób istnieją świetne pomysły i sposoby realizacji jakiejś sprawy, dlatego warto nie tylko liczyć na siebie i na własne doświadczenie, ale zaufać innym i uczyć się od nich, innych sposobów i rozwiązań. Trudną lekcją jest przyznanie się, chociażby przed samym sobą do tego, że nie potrafimy czegoś zrobić, a inni mają na to proste rozwiązanie. Musimy niekiedy wstrząsnąć swoim życiem i zrobić miejsce dla innych. Nie jest to oznaką naszej słabości, czy nieudolności. Wręcz przeciwnie, ucząc się od innych, ubogacamy swoje umiejętności o jeszcze inne, nowe rozwiązania. Warto uczyć się od innych, bo w wielu sytuacjach, będziemy mogli tak naprawdę, zaoszczędzić dużo cennego czasu i zrealizować swoje myli w dużo prostszy sposób, albo przynajmniej dużo szybciej.

Te dwie lekcje razem, są dla nas bardzo cenne. Trzeba uważać, by nie przeakcentować żadnej z nich, by w ostateczności ani za dużo nie myśleć, ani nie działać z przesadą. Myśl i działaj – tylko w ten sposób będziesz angażował siebie i swoje możliwości w realizację jakiegoś dobrego dzieła. Pamiętając jak ceni są dla nas inni ludzie, uczmy się od nich zdobywania dobrych myśli i realizowania dobrych dzieł.

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *