determinacja
Mocne przekonania.
– ks. dominik poczekaj –
2.09.2024
Jakie jest źródło twoich przekonań? Czy wyrabiasz je względem spraw, które cię dotyczą i tych, które cię otaczają? Spróbuj chwilę poświęcić na zweryfikowanie tematu przekonań i wyznaczenie sobie sposobu ich kształtowania.
Najtrudniej jest przesadzić te rośliny, które mają silny system korzeni. Nie jest to niemożliwe, ale bardzo trudne. Podobnie jest z człowiekiem, który ma wewnętrzne silne przekonanie. Trudno jest przekonać do zmiany myślenia trzy działania w jakąkolwiek niekiedy stronę.
Silne wewnętrzne korzenie to dla człowieka jego przekonania, wartości, osobiste doświadczenia, wiara itp. Sami możemy się przekonać o tym w różnych sytuacjach, szczególnie wtedy, gdy podejmujemy wybory i kiedy zapadają decyzje. Czasami nie jesteśmy do końca świadomi tego, jaka wewnętrznie zachodzi w nas reakcja i stąd wynikają takie, a nie inne decyzje, takie, a nie inne konsekwencje lub owoce sytuacji. Jest jakaś zależność pomiędzy różnymi elementami naszej codzienności i czasami warto się sobie przyjrzeć i zastanowić, jak działa jakaś zależność. Może pomóc to nam budować w niektórych kwestiach silniejsze zależności, a w przypadku negatywnych spraw, naprawić i zmieniać te zależności.
Są w naszym życiu sytuacje, które stają się wręcz wzorcem i to te sytuacje odnosimy również do innych spraw. Jeśli np. poczujemy się przez kogoś zranieni, stracimy zaufanie, to mimowolnie, to doświadczenie wzbudza w nas ostrożność na podobne zachowania innych osób. Może nie stracimy kompletnie zaufanie do wszystkich, ale pojawi się wzorzec zachowań, który będzie dla nas znakiem ostrzegawczym. Pomyślmy w takim razie bardziej o pozytywnych obrazach, o sytuacjach, które dobrze na nas wpłyną, gdy kształtować będziemy kolejne wydarzenia. Czy nasze pozytywne przekonania mogą stać się wzorcem dla innych sytuacji, innych myśli, wydarzeń?
Od razu na myśl przychodzą mi piękne sytuacje, niekiedy też trudne, które miały i nadal mają wpływ na kształt moich przekonań. Sytuacje, które mają na nas wpływ, są środowiskiem, w którym wzrastamy, punktem odniesienia, jakimś początkiem. Nasze przekonania tworzą się – choć jedna sytuacja może zapoczątkować – zbudować w nas przeróżne elementy, które łączy jeden temat, jeden kierunek. Rodzące się w nas elementy z czasem stają się dla nas zrozumiałe i potrafimy odnaleźć ich wspólny mianownik.
„Determinacja to zdolność do podejmowania konkretnych, stanowczych decyzji, spowodowanych mocnym, wewnętrznym przekonaniem i siłą woli”.
Co jest na tyle silne w tobie, że właśnie dzięki temu, masz siłę podjąć takie, a nie inne decyzje? Co wprawia w ruch twoje życie, codzienność, konkretne sytuacje?
Pierwszym elementem jest zrozumienie, odkrycie, że działanie ma zwyczajnie sens. Jeśli mamy przekonanie, że konkretne działanie ma sens, w znacznym stopniu wzmocni to naszą determinację do działania. Mam silne przekonanie do wielu sytuacji, co pomaga mi podejmować się ich w mojej codzienności.
Drugim elementem, który buduje we mnie silne przekonanie to wartości, które są dla mnie ważne i którymi faktycznie żyje w mojej codzienności. To dzięki wartościom możemy tworzyć swoją codzienność. Tworząc konkretne działania, wyznaczamy kolejne cele do realizacji. Wartości mogą tworzyć sieć połączeń między różnymi sprawami, które mają miejsce w twoim życiu. Dzięki temu zyskasz przekonanie, że twój sposób myślenia i twój sposób działania jest połączony z jakąś wartością, niejako wynika z niej i staje się jej konkretnym świadectwem.
Kolejnym elementem są nasze pozytywne doświadczenia wynikające z przeżycia różnych spraw w naszym życiu. Nabieramy wprawy w różnych sprawach dzięki doświadczeniu, nie tylko temu, że coś wykonujemy już kolejny raz i mamy wprawę, ale również dlatego, że wyciągamy wnioski, uczymy się różnych sytuacji i poznajemy różnego rodzaju powiązania.
Kolejnym elementem siły naszych przekonań jest to, jaki mamy sposób myślenia. Idea, która nam przyświeca, łączy się też z innymi elementami i tworzy w nas bardzo indywidualny świat – sposób, w jaki postrzegamy różne sprawy, w jaki sposób je oceniamy i odczuwamy. Nasz sposób myślenia powinniśmy tworzyć w naszym wnętrzu przez nasze rozważanie różnych tematów i przez dochodzenie do prawdy, a nie przez zewnętrzne czynniki – sytuacje, które w pływają na naszą ocenę. Ważnym elementem jest mieć swój sposób myślenia i wciąż konfrontować go z otaczającymi nas sprawami. Dzięki temu wyrabiamy w sobie własną opinię, tworzymy w sobie systemy przekonań, które kształtują nasze życie.
Temat przekonań bardzo mocno powinien opierać się na naszym wnętrzu, na duchowym fundamencie. Tylko dzięki temu będziemy mogli budować dzięki niemu cały nasze życie, włącznie z rzeczywistością zewnętrzna – fizyczna.
Siła naszych przekonań nie jest tylko narzędziem wobec trudnych doświadczeń, ale właśnie dzięki nim budujemy swoje życie, wykorzystując każdy element, który znajdzie się w przestrzeni naszej codzienności. To siła naszych przekonań sprawia, że świadomie wykorzystujemy różne doświadczenia, by przynosiły konkretne rezultaty – owoce.
Pisząc tę refleksję, zastanawiałem się, kiedy ostatnio użyłem, w jakimś kontekście, sformułowania typu: „jestem przekonany…” Pewnie nie pamiętasz sytuacji, w której coś takiego padło. Warto zastanowić się, czy my nie uciekamy od tego, by wypracowywać w sobie tę pewność – przekonania. Może boimy się, by inni, poznając moje przekonania, nie ocenili mnie negatywnie. Może w świecie tak bardzo zmiennym, próbujące być poprawnym, posiadanie przekonanie jest zbyt trudne, a może naszym zdaniem niemożliwe.
Jaki jest twój argument za tym, by mieć osobiste przekonania?
Czasem oglądając jakieś wykłady, konferencje, bardzo szybko można wyczuć, jakie ktoś ma przekonania, bo Widoczne są w tej osobie – w jej zachowaniu, słowach, działaniu. Można też spotkać takie wywiady, trzy uczestniczyć w takiej rozmowie, w której osoby na konkretne pytanie nie odpowiadają, ale kluczą, kombinują w udzieleniu odpowiedzi, bo ktoś inny przypnie tej osobie jakieś przekonania. Jednak czy lawirując, ta osoba, nie udowadnia właśnie czegoś negatywnego, że nie ma w niej stałości, wyrobionego zdania i kierunku dla swojego życia. Oczywiście są też sytuacje skrajne, kiedy z różnych powodów wręcz dziwią lub drażnią nas przekonania jakiejś osoby.
Warto, byśmy mieli też osobiste przekonanie, że osoby posiadające jakieś przekonania, czymś jednak się kierują, podejmują decyzje i wybory z jakiegoś konkretnego powodu… Dzięki przekonaniom możemy poznać historię jakieś osoby – jak kształtowało się te przekonania, z czego one wyrosły, z jakich zależności być może one wyniknęły… Przekonania wspierają człowieka, dając mu wyraźną drogę, którą ma postępować. Dzięki temu, że człowiek ma w różnych kwestiach przekonania, będzie mógł odnaleźć w nich siłę m do realizowania swojego życia, codziennych zadań i z determinacją będzie przeciwstawiać się trudnym sytuacją. To dzięki przekonaniom nie jeden raz osiągnęliśmy jakiś cel, mimo tego, że po drodze pojawiło się pewnie wiele zniechęceni i innych propozycji.
Jeśli w niektórych kwestiach towarzyszy nam determinacja, to na pewno powinniśmy ją rozwijać, siłą swoich przekonań. Nasze przekonania powinniśmy właściwie uzasadniać i odpowiednio weryfikować, byśmy przypadkiem nie stali się niewolnikami złych przekonań. Czasami coś może nam się tak bardzo wydawać i gdy tego nie zweryfikujemy, możemy realizować jakąś rzecz, mając na wstępie już błędne założenia. Jesteście w stanie wyobrazić sobie konsekwencje takiego postępowania? Przechodząc w drugą skrajność, możemy stać się fanatykami własnych przekonań i mimo tego, że same w sobie być może są one dobre, to nasze działanie może jej wykrzywić i spowodować, że przez to nie będą tworzyć w nas niczego pozytywnego.
W jakiej kwestii masz wyrobione własne przekonania?
Czy są one dla ciebie wspierającym narzędziem?
Czy twoje przekonania wzmacniają twoją determinację w jakimś temacie?
Żyjąc, zdobywamy przekonania, kształtując je swoim sercem i umysłem. Warto spojrzeć na to wszystko, co nas otacza, co dzieje się w naszym wnętrzu i zastanowić się, jakie są twoje wobec tego przekonania i trzy one wzmacniają twoją determinację w jakiejś sprawie.
ostatnio dodane
Powód twojej determinacji to…
Mobilizacja, motywacja determinacji może być bardzo różna. Istotne jest to, by uświadomić sobie, co mnie osobiście determinuje, a nie co innych. Własna ścieżka będzie ogromną pomocy w realizacji różnych zadań i osiąganiu swojego celu.
24 Niedziela zwykła – Mk 8,27-35
Mk 8, 27-35
Zdecydowanie.
Niekiedy brak małego a istotnego elementu, może położyć cały nasz plan. Czy jesteście świadomi, co najczęściej odsuwa was od realizacji jakiegoś zadania? Spójrzmy dziś na zdecydowanie, które może wesprzeć naszą determinację.