Każdy z nas ma w sobie coś pięknego, czym żyjmy i się inspirujemy w tworzeniu nowych rzeczy, ale twórczy są również ludzie, jak i też sytuacje wokół nas. Jest w tobie coś twórczego?

 

Rozpoczął się czas wakacyjny, czas urlopów… Pewnie już wielu z wa, ma swoje plany na ten czas. Każdy z nas lubi ten czas spędzać w inny sposób, ale pewnie wszyscy w naszych planach, znajdziemy miejsce dla twórczego działania.

Dla mnie czas wakacji, to oczywiście przede wszystkim czas wypoczynku, ale to również czas i okazja do twórczego spędzania tego czasu. W przygotowaniu do tego tematu, pojawił się dialog z pewną osobą, który stał się motorem dla kierunku tego rozważania.

inna osoba: Czy wszystko musi być twórcze?

ja: Dobrze by było, by taki sens nabrało właśnie nasze działanie. Piękne by było nasze życie, gdybyśmy mieli taką świadomość – takie przekonanie, że mogę być bardziej twórczy, że moje działanie może tak wpływać na mnie i na innych.


Każdy temat, który poruszam na łamach mojej strony, zawsze wywołuje we mnie twórcze działanie. Odkrywam wiele ciekawych pomysłów z różnych dziedzin, które pozostawiają zawsze we mnie, jakiś swój ślad; inspirują mnie i motywują do nowych działań, do rozwijania siebie, swojej codzienności. Motywują mnie do tego, by w jakimś temacie, na jakimś odcinku czasu, stać się bardziej twórczy. Jeśli każdy z nas, podzieliłby się jakimś swoim twórczym odkryciem z innymi osobami, być może twórcze myśli i działanie, udzieliłoby się również innym osobom. Jeśli kolejne osoby, przekazałyby to dalej, powstałaby dzięki temu działaniu, bardzo twórcza sieć połączeń.

Wywołałem taką sieć, zadając kilku osobom pytanie: Co jest w twoim życiu twórcze? Może i ty masz odwagę udzielić odpowiedzi – do czego oczywiście zachęcam (wyślij do mnie maila). Osoby, które mi opowiedziały, udzieliły bardzo twórczych odpowiedzi. W kolejnych artykułach, anonimowo, będę wam przedstawiał ich twórcze przemyślenia. Dziś przedstawię wam moją odpowiedź, a brzmi ona:

Twórcze jest we mnie:

  • mobilizowanie siebie i innych, do myślenia
  • zadawanie pytań
  • dzielenie się, swoim doświadczeniem, wiedzą, historiami
  • stwarzanie projektów i ich realizacja
  • rozważanie Słowa Bożego
  • tworzenie tematów na stronie pobudzających do myślenia i działania

Dzielenie się myślami, doświadczeniami, zawsze wywołuje w nas twórcze nastawienie. Oby to nastawienie, odnalazło za każdym razem właściwe miejsce dla działania. Bądźmy twórczy – inspirujmy się różnymi osobami, ich zachowaniami, słowami, myślami. Zainspirujmy się czymś również z tego, co nas otacza, co być może skłoni nas do twórczości w działaniu.

Pojawiające się w nas różne twórcze myśli, powinniśmy poddać pielęgnacji. Stwarzaj krótkie notatki ze swoimi pomysłami – bo są one jak małe ziarnka, z których, w odpowiednim czasie, może wyrosnąć wielkie, twórcze dzieło. Pomysły nie pojawiają się znikąd. Są one efektem ukierunkowanego procesu twórczego. Jeśli pojawią się jakieś twórcze myśli, pomysły, POZWÓL IM DOJRZEWAĆ. Dbaj o to, by dostarczyć swojemu umysłowi wyłącznie wartościowe treści. Artykuły, ciekawe filmy, twórcze projekty są budulcem twoich pomysłów. Są fundamentem, na którym powstają twórcze przemyślenia i działania.

Jeśli uda ci się uchwycić coś twórczego, wiedz, że może się to stać dla ciebie motywacją, kierunkiem dla twojego działania; inspiracją dla budowania nowych rzeczy w twojej codzienności.

Bądź twórczy – to konkretne wezwanie do działania. Dzieląc się swoimi natchnieniami, twórczymi refleksjami i działaniem, własnymi odkryciami i być może znalezionymi gdzieś pomysłami, zarazisz innych, swoim nastawieniem i być może sprowokujesz inne osoby do bardziej twórczego postępowania – życia.

Dla mnie twórcze działanie to uczenie się czegoś nowego, zdobycie jakiejś nowej sprawności, wzbogacenie o coś nowego tego, co już posiadam. Bycie twórczym to wykorzystywanie nowych umiejętności do tworzenia nowych dzieł. Mam obecnie założenie, ż czas realizacji tego tematu, czyli lipiec i sierpień, przyniesie konkretne rezultaty w formie nowych projektów, dla mojego życia.

Każdego dnia, poświęcę chwilę czasu („twórczy poranek”) na zdobycie jakichś elementów do tego, aby najpierw twórczo rozpocząć dzień, a później sprawić, by poszczególne zajęcia, chwile w ciągu dnia, również stały się twórczymi.

Mamy w sobie wiele umiejętności. Często drzemie w nas „mały twórca”, który musi być przez nas uaktywniony, by nasze życie mogło być bardziej twórcze. Kiedy otrzymałem paczkę. Zewnętrznie nie różniła się od tych, które od czasu do czasu zamawiam, z jakimiś zakupami. Fenomenalny był jednak środek. Nawet nie zawartość mnie aż tak bardzo zachwyciła, jak wszelkie detale – ozdobniki, które umiliły mi chwile otwarcia tego prezentu. Nasza twórczość to właśnie te subtelne detale, które świadczą o nowości – podejścia do sprawy, rozwiązania jakiegoś zadania; świadczące o twoim podejściu do sprawy, czyli mówiące o twoim sercu. Bycie twórczym, to bycie odważnym, by spróbować inaczej przeżyć swoje życie, zwracając uwagę na detale, by osobiście „pomalować swój świat, własną twórczością”.

Początki…

Niech najpierw ten temat, wywoła w nas zastanowienie – czy chcesz obudzić w sobie „małego twórcę”, by w inny sposób zaplanować i zrealizować dzisiejsze zadania? Spróbuj wykorzystać do tego najpierw własną twórczość, a później, może dopiero przyjrzyj się temu jaką twórczość mają inni i miej odwagę się nią zainspirować. Niech to dzisiejsze rozważanie, będzie dla nas takim właśnie pierwszym „twórczym porankiem”…