Łamanie schematów.

Łamanie schematów.

Niektórzy mają takie podejście do życia, które pozwala im zachować wieczną młodość. Jakie zachowania w sercu, w myśli, w działaniach, może pomóc nam, być wciąż duchowo młodymi?

Codzienność dostarcza nam wielu ciekawych tematów do rozważań. Przyglądanie się swojemu życiu, codziennym obowiązkom, uczy nas wielu cennych informacji. Dowiadujemy się prawdy o sobie – co jest dla nas ważne, czym kieruje się nasze serce, jakie mamy wyobrażenia, perspektywy… Codzienność wpada w jakimś momencie w rutynę – schemat każdego dnia powtarza się i sprawia, że zaczynamy działać bezwiednie, jak roboty. 

Może się coś w tym względzie zmienić?

Nie we wszystkim musi być jakiś schemat, monotonia. Wiele rzecz możemy zmienić, zmieniając swój sposób myślenia. Codzienne, nawet te same obowiązki, nie muszą nas wrzucić w „czarną dziurę monotonii”. Zmiany powinny dokonywać się najpierw w nas, a jeśli est to możliwe, możemy te zmiany dokonywać również w sprawach, w które się angażujemy, w których uczestniczymy. Myśląc o tym, zastanawiałem się, kiedy następuje ten moment, kiedy nasze życie, staje się monotonią, rutyną?

Nie jest to kwestia wieku, choć może nam się wydawać, że dorosłość jest początkiem takiego właśnie życia. Znów to powtarzam – to kwestia mentalności, w którą może wpaść człowiek, w każdym wieku, w każdym etapie swojego życia. Wydaje mi się, że największym ograniczeniem, zagrożeniem w naszym życiu jest właśnie monotonia. Pomyśl o swoim życiu, w jakim punkcie swojego życia jesteś? Czy wpadłeś w pułapkę monotonii? 

Odbieramy sobie młodość, świeżość spojrzenia i działania, właśnie przez to, że poddajemy swoje życie monotonii, nieuzasadnionym schematom. Może, często robimy to w sposób nieświadomy, ale mimo wszystko, efekt tego, powinniśmy w końcu zobaczyć.

Jeśli nie zareagujemy w odpowiedni sposób, powinniśmy przynajmniej zobaczyć, jak wiele mamy do stracenia.

Pewnie nie wszyscy mamy taką odwagę, która pomoże nam przełamywać schematy, ale coś powinniśmy jednak zrobić, by nie utracić całkowicie duchowej młodości, by nie odebrać sobie możliwych szans dla naszego życia.

Na czym może polegać nasze przełamywanie schematów?

  • pierwsza rzecz – może polegać na próbie spoglądania na codzienność w nowy sposób
  • druga sprawa – może spróbować rozwiązać jakąś kwestię inaczej niż do tej pory
  • trzecia rzecz – to, co jest w nas niekiedy wymaga odświeżenia, szczególnie nasze predyspozycje
  • i spraw zapewne nie ostatnia – spróbować iść pod prąd prostym rozwiązaniom, temu co złe, niewygodne…

Szukanie sposobu, by samemu się zaskoczyć, może być bardzo ciekawym doświadczeniem, choć nie twierdzę, że to będzie proste. Dążenie do zmian, przemiany codzienności, sposobu myślenia i działania, może w nas obudzić uśpioną młodość, która chce funkcjonować w naszym życiu, ale może wówczas tylko, gdy my na to świadomie przyzwolimy.

 Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *