Zatrzymując się już do dłuższego czasu na ważnych słowach, uświadomiłem sobie jak ważne i owocne jest to dla mojej codzienności. Dlatego uznałem, że spokojnie można do tego wykorzystać kwadrans z codziennego rytmu naszego życia.


Mijający dzień, niesie ze sobą ogromny bagaż, zarówno ciekawych wydarzeń, które udało nam się w ciągu dnia przeżyć, jak i historii ludzi, z którymi się spotkaliśmy, rozmawialiśmy. W naszych głowach, po całym dniu, zebrane mamy wiele ciekawych myśli, które albo są jakimiś rozwiązaniami lub pytaniami wobec tego, co przeżywamy. Pod koniec dnia naprawdę możemy się przekonać o tym, jak wiele zyskaliśmy, jak bardzo jesteśmy bogaci, jak wiele dał nam kolejny przeżyty dzień. Zysk jest pojęciem subiektywnym, bo może nam się wydawać, że to był przeciętny dzień, że niczego nie wniósł w nasze życie, bo mieliśmy, mamy, jakieś oczekiwania, które nie zostały zrealizowane. Jednak taka sytuacja, nie decyduje o tym, że jednak czegoś nie zyskaliśmy. Może właśnie „kwadrans” – chwila zatrzymania, powinna nas przekonać do poszukiwania, do odkrywania jakiejś sprawy, która była dla nas tego dnia, szczególną lekcją. Może zamiast na początku dnia, w ramach wyznaczenia sobie zadania, warto taki kwadrans uczynić pod koniec dnia, w ramach podsumowania, a więc odkrycia jakie słowo dzisiaj, stało się z jakiegoś powodu, szczególnie ważne. Rozumiemy możliwe kierunki realizacji tego kwadransa, który możemy wykorzystać w taki sposób, jaki będzie dla nas wygodniejszy, a przede wszystkim bardziej praktyczny. 

Kwadrans na ważne słowo, to próba innego sposobu budowania swojego życia, to okazja, by nadać swojej codzienności właściwy kształt. Spróbujmy zobaczyć ważne słowo w kontekście naszej codzienności, a więc w kontekście spotkanych osób, odbytych z nimi rozmów, a może wydarzeń, w których uczestniczyliśmy, byliśmy zaangażowani, w kontekście uczuć, emocji, pragnień, planów… i wielu innych też możliwości, które właśnie ukażą nam to konkretne, ważne słowo. Życie mówi bardzo wyraźnie poprzez te doświadczenia, które stają się naszym udziałem. Docierają do nas różne hasła, przemawiają do nas różne symbole, wręcz krzyczą niekiedy różne informacje. Nasze zadanie to wrażliwość na to, co dzieje się w naszym życiu, na sytuacje, na ludzi, którzy do nas przemawiają.

Ważne słowa i trzy perspektywy. Realizując kwadransy, rozważałem każde słowo w trzech perspektywach: przeszłość, teraźniejszość i uzasadnienie. Słowo może być zupełnie inaczej rozumiane kiedyś, niż obecnie… Warto obaczyć jak to się działo w naszym życiu, jak to słowo się rozwijało, dojrzewało w naszej codzienności. 

Perspektywa teraźniejszości, to próba zaktualizowania tego tematu w odniesieniu do „tu i teraz”. Zrozumienie tego słowa i odniesienie go do swojego działania, może pomóc nam dać życie temu słowu i doświadczeniom z nim związanych. Teraźniejszość może ukazać nam nowe możliwości realizacji tego słowa w naszej codzienności.

Ostatni punkt, perspektywa, to: uzasadnienie. Są słowa, które obecne są w naszym życiu, a inne pojawiają się okazyjnie. Uzasadnienie to próba zrozumienia tego, dlaczego właśnie jedne słowa są obecne, a inne nie. Umiejętne rozsądzenie tej sprawy, może dać nam przekonanie do tego, aby jakieś słowo, stało się dla nas ważniejsze i abyśmy wprowadzili je do swojej codzienności.

Przeznaczenie tego kwadransa. Może się zastanawiasz, po co poświęcić 15 minut swojej medytacji, na „ważne słowa”. Ten czas ma mieć twórcze nastawienie. Zastanowienie się nad jakimś słowem, ma zachęcić nas do budowania naszej codzienności, z tym właśnie słowem. Pomyśl o jakimś konkretnym słowie. Zastanów się przez chwilę nad tym, jak rozumiesz to słowo. Może spróbuj bardziej je zrozumieć, zdefiniować, odnieść do jakiejś konkretnej kwestii w twoim życiu. Na koniec wyobraź sobie, jak tym konkretnym słowem będziesz żył, jak je zrealizujesz, wprowadzając w poszczególne momenty swojej codzienności. Ważne słowa powinny budować naszą codzienność, powinny stać się elementem – budującym nasze życie.

W ten sposób, kolejna propozycja medytacyjnego kwadransa, dołącza do już obecnych propozycji przeżycia 15 minut.