Kwadrans – lekcje życia.

Kwadrans – lekcje życia.

Twoja codzienność, nie jeden raz jest cudem. Pozostają w naszym życiu historie, które oddziaływały i nadal wpływają na nasze życie. Są to tzw. lekcje życia – historie poprzez które czegoś się dowiedzieliśmy, czegoś nauczyliśmy.

Coś było ważne dla nas, w jakimś momencie naszego życia. Bardzo to przeżyliśmy. Historia życia potoczyła się dalej i o wielu sprawach może już zwyczajnie nie pamiętamy. A powinniśmy? Wszystkie historie, mające miejsce w naszym życiu, coś pozostawiły. Niektórym zawdzięczamy bardzo wiele, bo może np. kolejne sytuacje, które udało nam się wcielić w życie, mają swój początek może właśnie w innym wydarzeniu.

Ważną rzeczą, którą powinniśmy wciąż odkrywać, to znaczenie kolejnych chwil naszej codzienności. Oczywiście nie sposób zapamiętać wszystkie wydarzenia, ale przynajmniej niektórym powinniśmy nadać szczególne miejsce – w jakiś sposób wyróżnić je spośród wszystkich. Przypominając sobie różne wydarzenia, zastanów się przez chwilę, którym mógłbyś nadać właśnie ten szczególny przydomek – „lekcja życia”.

Są wydarzenia, które po prostu pamiętamy. Są obecne w naszych myślach z jakiegoś konkretnego powodu. Nie musimy wysilać się, by powrócić do tych historii i ze szczegółami je opisać. Dlaczego? Co jest właśnie powodem tego, że ta a nie inna historie szczególnie pamiętasz, często przypominasz, może o nich mówisz?

Samo jednak wspomnienie – przywoływanie różnych zdarzeń, nie jest chyba wystarczającym powodem – jest coś głębszego, co stoi za tymi wydarzeniami i dlatego do nich powracamy. Co jest głębszym znaczeniem tych właśnie historii? Może to jest dobry powód, aby zrobić niekiedy taki właśnie „kwadrans – lekcji życia” i popatrzyć na historię swojego życia, dostrzegając te wydarzenia, które mogłyby nosić miano lekcji życia.

Oczywiście te wydarzenia, często oceniane są z jakiegoś dystansu czasu, stąd patrzymy na to wydarzenie ze zdrowym dystansem, poszukując w nich jakiejś mądrości, która mogłaby ubogacić obecne wydarzenia, które realizujemy.

Zatem poświęć 15 minut na to, by spojrzeć wstecz, na całe swoje życie, poszukują wydarzeń, które mogłyby dziś czegoś cię nauczyć. Może to wydarzenia związane z relacjami, może z jakimiś naszymi wyborami i decyzjami; może to jakieś ważne słowa, kogoś kto był dla nas ważny; może jakieś trudne wydarzenie, które dziś może mnie przed czymś ostrzec.

Zasadniczo nie chodzi o to, by już teraz w tym momencie mieć przed oczyma wszystkie woje lekcje życia. Być może dzisiaj wystarczy ci jakaś, jedna, ale najważniejsza lekcja, którą dziś warto by było wspomnieć jakoś szczególniej.

 

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *