Największą wiedzę na twój temat, masz ty sam. Ale wiedzę swoją zdobywasz również dzięki temu, co inni powiedzą na twój temat. Jak zweryfikujesz to, co mówią inni, na twój temat, z tym, co sam wiesz o sobie, to co ci wyjdzie z tego porównania?

Ważne chwile tworzą nasze życie. Niezależnie, czy je dostrzegasz, czy być może umykają one twojej uwadze, to i tak wpływają one na codzienne doświadczenia. Każdy z nas, mimo różnicy wieku, ma takie „ważne chwile” na swoim koncie. Jesteś wstanie wymienić ich kilka? Myślę, że warto poświęcić chwilkę, by w głowie poukładać sobie kilka takich wydarzeń, by móc zrozumieć o czym za chwilę napiszę.

1…………

2…………

3…………

4…………

Przybywające nam lata, dokładają nowe historie, doświadczenia – ważne chwile, w których dokonało się dla nas coś szczególnie ważnego. Może doświadczyliśmy jakiś radości, lub trudności. Może stanęliśmy w miejscu, w którym podjęliśmy życiową decyzję. Może jakaś sytuacja pozwoliła nam coś odkryć; czegoś nas nauczyła. To, co jest w tym piękne, to fakt, że każdy z nas ma zupełnie inną listę ważnych chwil. To jest bardzo ubogacające, że każdy z nas ma różnobarwną codzienność, która nas w jakiś sposób charakteryzuje.

CO SIĘ LICZY?

Przyglądając się z perspektywy jakiegoś czasu na swoje życie, możemy zobaczyć pewne charakterystyczne dla nas zachowania, działania i osiągnięcia. Jeśli uważnie obserwujemy swoje życie, z łatwością dostrzeżemy to, co się dla nas liczy najbardziej, co jest dla nas najistotniejsze. Może ktoś z nas ma swoją osobistą piramidę wartości – system dzięki któremu postępuje w życiu, nadając różnym sprawom szczególną wartość. Jednak wartości to jedna sprawa, a to co się liczy w naszym życiu to kolejna. Pojawia się naturalne pytanie o cel naszego życia i postępowania – na co skierowane jest nasze życie. Jeśli uświadamiam sobie na co nakierowane jest życie, mogę w dość oczywisty sposób określić to, co liczy się dla nas najbardziej. Twoje wybory cię charakteryzują, ale jednocześnie to, co cię charakteryzuje przyczynia się do podejmowania takich, a nie innych wyborów. Dość wyraźnie dostrzegamy to, co jest dla nas najcenniejsze, ale czy wówczas wiedzę rzeczywiście wszystko to, co jest ważne? Możemy osobę scharakteryzować według kategorii wyglądu, zachowania. Czy jest to pełen obraz człowieka? Czy to cała prawda o osobie, która obecnie stoi przede nami? Jeśli spróbujemy określić to, co liczy się dla nas najbardzej, być może uda nam się określić nasze priorytety – które w jakiejś mierze stworzą nasz osobisty kodeks.

Zastanów się chwilę nad tym, co liczy się dla ciebie najbardziej. Spróbuj narysować sobie pięć kręgów, w które wpiszesz swoje osobiste priorytety. Później ustal ich hierarchię.

Każdy z nas ma przed sobą jakiś czas do dyspozycji – coś, co może w jakiejś mierze kształtować, według swoich kategorii, wartości, priorytetów. Czy w takim razie cieszysz się na to wszystko, co czeka cię w przyszłości? Czy raczej ogarnia się strach?

Wszystko to, co nas charakteryzuje to małe chwile naszej codzienności, które składają się na jedną, logiczną całość. Nie zawsze wszystko potrafimy rozpoznać i poukładać. Im bardziej będziemy starali si rozpoznać swoje życie, scharakteryzować je, tym bardziej docenimy różne spotkane osoby, wydarzenia itd.

Za pomocą czego, najszczegółowiej byś się scharakteryzował? Jakich kwestii, ze swojego życia byś dotknął i musiał o nich powiedzieć, gdybyś miał się scharakteryzować?