Jako ludzie powinniśmy zajmować własne stanowisko w określonych sprawach i sytuacjach. 

 

By móc wyrazić swoje zdanie, powinniśmy najpierw uformować w sobie pojęcia, dzięki którym ukształtujemy swoje zdanie.

Powielanie czyjego zdania to postawa bardzo wygodna – z jednej strony wspieramy się jakimś autorytetem, z drugiej strony – mogę się zawsze wycofać, twierdząc, że to nie ja powiedziałem. Z czym jednak wchodzę w moją codzienność, w budowanie chwili po chwili, w kształtowanie celów i swojej przyszłości?

Pomysł z formowaniem własnych pojęć, jak i też osobiste ich charakteryzowanie, pojawił się wraz lekturą pewnej książki, która na zasadzie alfabetycznego spisu, przybliża pojęcia i ich filozoficzne znaczenie, wybrane z historii pewnej osoby. Lektura tej książki wciąż mi uświadamia, jak klarowne mogą być nasze myśli, odpowiedzi, poglądy, gdy stawimy czoła osobistemu scharakteryzowaniu ważnych dla naszego życia, pojęć.

Pierwsze wyzwanie dla nas, to zastanowienie się nad tym, jakie treści zasadniczo wypełniają nasze życie. Łatwiej jest zacząć od tego, co stanowi obecne nasze środowisku – rodzina, praca, pasje, cle, pragnienia itd. To, co stanowi naszą codzienność może stać się właśnie pierwszym tematem dla naszego „formowania pojęć”. To czym obecnie żyjemy, co przeżywamy wewnętrznie, wymaga od nas konkretnego zrozumienia. Nie wiem jakie są wasze odczucia, ale mi osobiście łatwiej jest poruszać się w świecie, w którym rozumiem różne sprawy, w którym mogę pewne sprawy ponazywać i dzięki temu, uczynić moje życie – codzienność, bardziej osobistym, bardziej przyjaznym.

Formowanie pojęć, to nie tylko próba zdefiniowania czegoś, sprowadzenia czegoś do reguł, schematów, ale próba osobistego scharakteryzowania tego, w czym jestem, czym jest moje życie.

Spróbuję to wyjaśnić na przykładzie. Jadąc na wakacje, pewnie korzystasz niekiedy z jakiegoś hotelu, mieszkania. Czy to jest twój dom? Oczywiście nie, to tylko chwilowy przystanek. Dlaczego nie nazywasz tego miejsca domem? Czy tylko dlatego, że nie jest twoją własnością; czy tylko dlatego, że jesteś w nim tymczasowo?  Jaka jest zasadnicza różnica między tym „wakacyjnym loku”, a twoim domem? odpowiedzi, które krążą ci właśnie po głowie, to nic innego jak „formowanie pojęć”. Dom – osobiste rzeczy, klimat, układ mieszkania, jak w nim się czujesz, czym on dla ciebie jest… – to wszystko, jeśli odpowiesz sobie na pytanie: „czym jest twój dom?” sprawi, że scharakteryzujesz pojęcie: „dom” w osobisty sposób. Mógłbyś kogoś zacytować…, albo powiedzieć to, co inni ci powiedzieli, np. rodzice. Ale równie dobrze poprzez własne doświadczenia, możesz swoimi słowami spróbować określić to pojęcie. Może jakiś cytat, definicja, brzmiały by lepiej, ładniej, ale czo to w zasadzie w tym chodzi? Czy bardziej o osobiste zdanie w konkretnym temacie?

Pojęcia, które uformujesz będą odzwierciedleniem twoich przeżyć – doświadczeń, twoich uczuć i pragnień, wyobrażać będą twoje zdanie i konkretne twoje miejsc w tych rzeczywistościach, które będziesz starał się sprowadzić do pojęć. Formowanie pojęć, to przede wszystkim ich właściwe przeżywanie, odkrywanie i dojrzewanie do nich.

Czytając wspomnianą już książkę, rozważałem kilka ciekawych pojęć, które mnie zmotywowały do dalszych, już osobistych rozważań. Uchwycenie jakiegoś pojęcia, w kontekście naszego życia, może otworzyć nasze oczy nie tylko na możliwości i pozytywne strony tej sprawy, ale również może nas uwrażliwić na ewentualne trudności, problemy. Postawienie przed sobą jakiegoś pojęcia, może stać się dla nas wyzwaniem, dzięki któremu nie tylko zrozumiemy jakieś pojęcie, ale skorzystamy też z innego dobra, które na pewno, przy okazji rozważań, pojawi się w naszym życiu.

Dzięki różnym pojęciom – ich rozważaniu, kształtujemy samych siebie. Uruchomienie siebie – intelektu, uczuć, bagażu doświadczeń, codzienności itd. Pobudza nasze życie do stawania na wysokości zadania, sprostaniu ewentualnym zadaniom, czy do ukształtowania jakiś celów dla naszego życia.

Same pojęcia nie wystarczą. Musimy oprócz zrozumienia jakiejś kwestii przejść do konkretnego realizowania, przeżywania tych poszczególnych pojęć w naszej codzienności. Pojęcia kształtują zatem nie tylko osobę, ale również jej światopogląd. Dzięki właściwie ukształtowanym pojęciom, możemy zajmować właściwe stanowisko w różnych kwestiach – oceniać, wyrażać swoją opinię – zdanie, rozwiązywać problemy, stawiać sobie nowe wymagania.

Rozwijanie w sobie pojęć; kształtowanie życia w ich cieniu, to nasze prawo, przywilej nam udzielony, z którego powinniśmy we właściwy sposób korzystać.
Nie rezygnuj z tego prawa.
Myśl i działaj.
Twoja formacja, dzięki kształtowaniu pojęć, może przyczynić się do osiągnięcia przez ciebie dojrzałości, w różnych sferach, na różnych poziomach życia.